New York Times manşetten duyurdu: 10 Büyükelçi'nin arkasında ABD var

Dışişleri'ne Osman Kavala küstahlığyla başvuruda bulunan 10 ülkenin Büyükelçileri ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomatik prosedürlerin başlatılması talimatını verirken, NYT gazetesinde; Bu ülkelerin ardında ABD'nin olduğu yazıldı.

New York Times manşetten duyurdu: 10 Büyükelçi'nin arkasında ABD var
New York Times manşetten duyurdu: 10 Büyükelçi'nin arkasında ABD var
GİRİŞ 24.10.2021 17:16 GÜNCELLEME 24.10.2021 17:16
Bu Habere 71 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz günlerde 10 ülkenin büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunarak Osman Kavala'nın serbest bırakılması yönünde mesaj vermişti. Bu hadsiz mesaja Türkiye anında karşılık verdi. Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin içişlerine karışılmaması yönünde karşı cevap yayınlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan da 10 ülkenin büyükelçileri hakkından sert ifadeler ile "İstenmeyen adam" ilanının çıkartılması talimatı vermişti.

Türkiye'nin "iç işlerine burnunu sokan" ülkeler uluslararası gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. ABD'li New York Times gazetesinde yer alan bir haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri hatırlatılırken bu 10 ülkenin arkasında ABD'nin baskısı olduğu belirtildi."

"İTİCİ GÜÇ ABD"

New York Times'ın İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall'ın kaleme aldığı yazıda, 7'si Avrupa ülkesine ait olmak üzere 10 büyükelçinin yaptığı açıklamanın arkasındaki itici gücün Biden hükümetinin ve dolayısıyla direkt olarak ABD'nin bulunduğunu ifade etti. 

TÜRKİYE İLE YAŞANAN ANLAŞMAZLIKLAR

Gall haberinde Amerikan hükümetini işaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'deki terör örgütlerine yönelik yardımlara devam eden NATO müttefikleriyle sık sık ayrı düştüğünü dile getirdi.

Son olarak Rus hava savunma sistemlerinin satın alınması nedeniyle fikir ayrılığına düşüldüğüne dikkat çeken Gall, bu noktada 10 ülkenin arkasındaki itici güç olarak Türkiye'ye baskı oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.

G-20 ZİRVESİNE ETKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ay sonunda gerçekleştirilecek olan G-20 zirvesinde ABD Başkanı Biden ile bir görüşme gerçekleştirecek. Bu görüşme kapsamında  anlaşmazlıklar ve iki ülke arasındaki ilişkilerin ele alınması bekleniyor. ABD Büyükelçiliği'nin öncülük ettiği bu Kavala açıklamasının söz konusu görüşmeye nasıl bir etki edeceği merak konusu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Eskişehir Millet Bahçesi, İl Halk Kütüphanesi ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'nde 10 büyükelçinin Osman Kavala açıklamasıyla ilgili, "Gerekli talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim. 10 büyükelçinin bir an önce 'istenmeyen adam' ilan edilmelerini halledeceksiniz dedim" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan "Öbür tarafta, yatıyorlar, kalkıyor, Kavala, Kavala. 'Kavala' dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığına geliyor. Bu ne terbiyesizliktir? Siz burayı ne zannediyorsunuz? Burası Türkiye, Türkiye. Burası öyle zannettiğiniz gibi bir kabile devleti değil. Burası Türkiye, anlı şanlı Türkiye. Burada kalkıp Dışişleri Bakanlığı'na gelip talimat verme gibi bir yola giremezsiniz. Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söyledim. 'Bu 10 tane büyükelçi bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmelerini hemen halledeceksiniz' dedim. Zira bunlar, Türkiye'yi tanıyacaklar, anlayacaklar, bilecekler, bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler." demişti.

KAYNAK: NEW YORK TİMES
YORUMLAR 71
 • defolun 2 yıl önce Şikayet Et
  çıkıp ABD ye direkt sormak lazım, sen Suriye'de ne yapıyorsun? hiçbir şey. oraya geldi kuruldu, sözde muhaliflere destek verecekti, terör örgütlerine destek verdi.
  Cevapla
 • Hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim düşmanın da namuslu ahlaklı olanını versin hep bel altı iftira
  Cevapla
 • Nurhayat Çelik 2 yıl önce Şikayet Et
  Başkanım arkandayız.Yalnız degilsin...Abdullah Gül ün bu kadar alçaldıgını görünce bu tavrını PKK ve Fetö üzerindende okunmasını öneriyorum.
  Cevapla
 • kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbimin izniyle amerika batmak üzere
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  HİÇ BİR ŞEY YAPMAYIN belki ABD ve kongresi turkiyeye çiçek gönderirbu kadar saf bir dışişleri bürokratları hiç bir ülkede yoktur
  Cevapla
 • Turkserdari 2 yıl önce Şikayet Et
  Ulan bir ulkede bukadarda hain olmaski bee birgunde ulkenizi savunun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP sözcüsü Yücel'e sert tepki: Bu açıklama, Müslümanlara müdahaledir!
Irak'tan PKK kararı: 'Yasaklı örgüt' ifadesi kullanılacak