CIA'nın Guantanamo'daki işkenceleri ilk kez gün yüzüne çıktı

ABD'nin terör şüphelilerinin tutulduğu Guantanamo hapishanesinde tutuklu bulunan bir mahkum, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) mahkumlar üzerinde uyguladığı ve işkence olarak nitelendirilen sorgulama tekniklerini ilk kez anlattı.

CIA'nın Guantanamo'daki işkenceleri ilk kez gün yüzüne çıktı
CIA'nın Guantanamo'daki işkenceleri ilk kez gün yüzüne çıktı
GİRİŞ 29.10.2021 18:01 GÜNCELLEME 29.10.2021 19:31
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Associated Pressin (AP) haberine göre, uzun süre Maryland eyaletinin Baltimore kentinde yaşayan ve El Kaide muhbiri olmakla suçlanan Macid Khan isimli bir Guantanamo mahkumu, "savaş suçu işleme" suçlamasıyla jürinin karşısına çıktı.

Guantanamo'ya 2006'da getirilmeden önce 3 yıl bilmediği bir ülkede "karanlık mekanlar" olarak nitelendirilen CIA yerleşkelerinde tutulduğunu belirten Khan, burada hiç gün ışığı görmediğini ve tek muhatabının gardiyanlar ve CIA ajanları olduğunu söyledi.

Küba kıyılarındaki Guantanamo'da tutulan bir mahkumun en detaylı ifadesinde Khan, yaşadıklarını "Sorgulanırken öleceğimi düşündüm." sözleriyle dile getirdi.

Khan, sorgulamalar esnasında uzun süre çıplak şekilde tavandan baş aşağı sarkıtıldığını, günlerce uyanık kalması için sürekli üzerine buzlu su atıldığını, boğulma derecesine gelene dek başının suya sokulduğunu, dövüldüğünü, cinsel tacize uğradığını ve günlerce aç bırakıldığını aktardı.

Bazen mıntıkası açıklanmayan denizaşırı yerlerde de sorgulamalar olduğunu söyleyen Khan, "Onlara durmaları için yalvardım ve hiçbir şey bilmediğime yemin ettim. Eğer verecek bir istihbaratım olsaydı zaten verirdim ama yoktu." ifadesini kullandı.

Khan, yaşadıklarının bir Senato raporunda "işkence" olarak geçtiğinin anımsatılması üzerine, "Bu görüşe katılıyorum. Ne kadar çok onlara iş birliği yapacağımı söylersem o kadar çok işkenceye maruz kaldım." dedi.

 KHAN'IN 25 İLA 40 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Bugün ve yarın askeri mahkeme önünde ifade verecek Khan'ın 25 ila 40 yıl hapsi isteniyor ancak ABD'li yetkililer ile yaptığı iş birliği nedeniyle bu cezanın azaltılması bekleniyor.

Bu kapsamda Khan'ın 11 yıla kadar cezası düşecek ve bu ceza Khan'ın Şubat 2012'de suçunu itiraf etmesinden bu yana işletilecek. Khan'ın 11 yıl ceza alsa bile 2022 Şubat'ta serbest bırakılması gerekiyor.

Khan'ın vatandaşı olduğu ülkesi Pakistan'a dönüşüne izin verilmeyeceği, bunun yerine henüz bilinmeyen üçüncü bir ülkeye gönderilmesi bekleniyor.

Şu anda 41 yaşında olan Khan, El-Kaide muhbiri olduğunu itiraf etmiş ve uygulanmayan birkaç saldırı planının içinde yer aldığını söylemişti.

ABD'de "insan hakları" tartışmalarına yol açan Guantanamo'da şu anda 39 mahkum tutuluyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 9
 • Ali haydar yemez 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD ondan sonrada kalkar bizimki gibi ülkelere yılda bir insan hakları ihlali raporu yayınlar kendiside ülkelerden insanları kaçırıp karanlık mahzenlerde işlemedikleri suçları sopayla işkenceyle zorla işledim dedirtirinceye kadar döver eziyet ederler.Coniye kimse hesap soramıyor.
  Cevapla
 • kahrol chpkk 2 yıl önce Şikayet Et
  seytan abd kahrol...
  Cevapla
 • 1071 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet abd darbeci alçak katil hırsız namussuzdur !..
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu kadar zulüm , bu kadar katliamlar ve bu ülkeler bu işkenceci katiller hala ayakta... Vardır elbet bir hikmeti. Rabbim tez zamanda hak ile yeksan eylesin inşeAllah..
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın En Büyük Terörist Devleti Abd Başka Terörist Aramaya Gerek Yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin Anadolu'daki gizli hazinesi: Milyarlarca dolarlık değere sahip
ABD'den toplama F-35 kararı! Kazalı F-35'lerden Frankenstein uçak