Rusya'dan ABD'nin Karadeniz'deki faaliyetlerine karşı önlem hamlesi

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz'e giren ABD gemileri tarafından icra edilen manevraların kontrolü için çeşitli önlemler alındığını duyurdu.

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz'deki faaliyetlerine karşı önlem hamlesi
Rusya'dan ABD'nin Karadeniz'deki faaliyetlerine karşı önlem hamlesi
GİRİŞ 09.11.2021 18:16 GÜNCELLEME 09.11.2021 18:28

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 30 Ekim'den bu yana ABD donanmasına ait amfibi komuta kontrol gemisi Mount Whitney dahil üç geminin Karadeniz'e girdiği belirtildi.

"KONTROL İÇİN ÖNLEM"

ABD'ye ait iki stratejik bombardıman uçağının da Rusya sınırına 100 kilometre uzaklıkta uçuş gerçekleştirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, "Rusya'nın Karadeniz filosu, ABD gemilerinin Karadeniz'deki hareketlerini kontrol etmek için bir dizi önlem alıyor." ifadesi yer aldı.

Söz konusu gemilerin faaliyetleri nedeniyle ABD'ye yönelik suçlamalara yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"ABD ordusu tarafından icra edilen manevralar, Rusya sınırına yakın çok uluslu bir silahlı kuvvetler grubu kuran ABD’nin plan dışı eylemleridir. Bu tür eylemler, Ukrayna topraklarında askeri genişleme hedefini de barındıran Karadeniz bölgesinde istikrarsızlaştırıcı bir etkendir."

ŞOYGU'DAN PROVOKASYON AÇIKLAMASI

Açıklamada, "ABD deniz tatbikatında taktik, devriye ve stratejik uçakların yanı sıra Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Türkiye ve Ukrayna'dan gelen askeri birliklerin kullanılması niyeti göz önünde bulundurulduğunda, Kiev'in, güneydoğuda güç kullanımına yönelik hazırlıklar yapması halinde, olası bir savaş senaryosunu incelemeye yönelik bariz bir girişim bulunmaktadır." değerlendirmesi yer aldı.

Rus bakandan Karadeniz'e giren ABD gemisiyle ilgili 'provokasyon' mesajıRus bakandan Karadeniz'e giren ABD gemisiyle ilgili "provokasyon" mesajı

Rusya Savunma Bakanı Segey Şoygu da dün yaptığı açıklamada ABD'nin Karadeniz hamlesini provokasyon olarak değerlendirmiş, gerekli önlemlerin alınıp olası bir duruma karşı teyakkuzda bulunulacağını ifade etmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
BM, Hamas ve Fransa'dan son dakika İsrail duyurusu! Skandal Filistin kararı
Hatay'da şantiye işçisinin hareketi yürekleri ısıttı