ABD'den BAE-Esad zirvesine tepki: Kaygı verici

Price, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan'ın Şam’da Beşşar Esad ile görüşmesini kaygı verici olarak niteledi.

GİRİŞ 10.11.2021 12:52 GÜNCELLEME 10.11.2021 12:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında, Esad ile Al Nahyan arasındaki görüşmeye ilişkin bir soruya, "Bu görüşmeye ilişkin haberlerden ve bunun gönderdiği mesajdan dolayı kaygılıyız." yanıtını verdi.

Suriye’deki krizin siyasi bir şekilde çözülmesi gerektiğini belirten Price, şunları söyledi:

"KAYGILIYIZ"

"Daha önce de dediğimiz gibi bu yönetim, zalim bir diktatör olan Beşşar Esad’la ilişkileri normalleştirme veya onun ayakta kalmasını sağlayacak çabalara destek vermeyecektir. Bölgedeki ülkeleri, bu rejimin Esad’ın son 10 yılda Suriye halkına yönelik kıyımlarını ve halen ülkenin büyük bir kısmına insani yardım ve güvenliğin sağlanmasını engellemeye devam etmesini dikkate almaya teşvik ediyoruz."

"SÜRPRİZ OLMADI"

Price, BAE dahil bölge ülkeleri ile bu konudaki pozisyonlarını açıkça ifade ettiklerini belirterek BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan'ın Esad ile görüşmesinin ise kendileri için sürpriz olmadığını kaydetti.

ABD’nin Esad konusunda pozisyonunun değişmediğini savunan Price, Esad’ın görevde kalmasına destek vermek için herhangi bir şey yapmadığını kaydetti.

 

YORUMLAR 3
 • Akif Armutçu 2 yıl önce Şikayet Et
  gülünç. savaşı esat kazandı. inkar etmeye gerek yok. abd gizlice esatı destekliyor.
  Cevapla
 • Katli vacip 2 yıl önce Şikayet Et
  Lübnan'ın doğu sınırına orta büyüklükte bir üs kurup yerleşmemiz lazım acilen. Şam'a 20 km mesafede. Yüzer elektrik santral gemisi desteği karşılığı mesela...Kuzey Suriye'de artistlik yapmaya korkar o zaman esed...İsraile de komşu oluruz....Bal kaymak....
  Cevapla
 • mert 2 yıl önce Şikayet Et
  Davutoğlu sen misin?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ortadoğu'da en fazla siber saldırıya uğrayan ülke Türkiye oldu!
MOSSAD'a bilgi satan 7 şüpheli yakalandı