Dünya'da Omicron alarmı: Sınırlar peş peşe kapanıyor!

Kovid-19'un Omicron varyantına karşı endişen giderek artıyor. Avrupa'da Belçika, İngiltere, Almanya ve italya'dan sonra şimdi de Avustralya'da görüldü. Yeni varyant tespit paniği git gide büyürken ülkeler sınırlarını kapatıyor.

GİRİŞ 28.11.2021 13:55 GÜNCELLEME 28.11.2021 18:00
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Koronavirüsün Omicron varyantının, Güney Afrika'dan Avustralya'ya gelen 2 yolcuda tespit edildiği açıklandı.

Sağlık yetkilileri, Güney Afrika'dan Avustralya'nın Sydney kentine gelen 2 kişide Omicron varyantının görüldüğünü bildirdi.

Söz konusu yolcuların, Katar Havayolları vasıtasıyla Doha üzerinden ülkeye ulaştığı kaydedildi.

HOLLANDA VE DANİMARKA'DA DA GÖRÜLDÜ

Koronavirüsün Omicron varyantının, Hollanda ve Danimarka'ya Güney Afrika'dan gelen kişilerde tespit edildiği açıklandı.

Hollanda sağlık otoriteleri, Güney Afrika'dan Cuma günü Hollanda'ya gelen uçaktaki 600 yolcudan 61'inin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanırken, korona olan yolcular arasındaki 13 kişide koronavirüsün Omicron varyantının görüldüğünü bildirdi.

Hollanda Ulusal Sağlık Enstitüsü (RIVM) vakaları doğruladı.

Hollanda Sağlık Bakanı, ülkede daha fazla Omicron varyantı vakasının bulunabilececeğini söyledi.

DANİMARKA'DA 2 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Danimarka Serum Ensitüsü de Güney Afrika'dan gelen yolcular arasındaki 2 kişide Omicron varyantının saptandığını duyurdu.

İlgili açıklamada, bunun "beklenen" bir durum olduğuna dikkat çekildi.

 

GÜRCİSTAN'DAN 8 ÜLKEYE KARANTİNA

COVID-19 ile Mücadelesi Koordinasyon Konseyinin kararına göre, son 14 gün içinde Güney Afrika Cumhuriyeti, Mozambik, Botsvana, Zimbabve, Lesoto, Namibya, Esvatini ve Malavi'ye seyahat eden kişiler, ülkeye girişlerinin ardından 14 gün karantinaya alınacak ve bu kişilere PCR testi yapılacak.

Gürcistan vatandaşları için karantina yeri olarak belirlenen otel ve PCR testinin ücreti devlet tarafından karşılanacak. Vatandaş olmayanlar ise bu ücreti kendi ödeyecek.

ANGOLA SINIRLARINI KAPATIRYOR

 Atlas Okyanusu kıyısındaki Güney Afrika ülkesi Angola, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantı nedeniyle 7 ülkeye sınırlarını kapatma kararı aldığını duyurdu.

Angola Devlet Bakanı Adao de Almeida, basına yaptığı açıklamada, 1 Aralık'tan itibaren Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Esvatini, Malavi, Mozambik, Namibya ve Zimbabye'ye sınırlarını kapatacaklarını belirtti.

Almeida, Kovid-19'un Omicron varyantı nedeniyle söz konusu ülkelerden girişlerin geçici olarak durdurulduğu bilgisini paylaştı.

Ülkesine dönecek Angola vatandaşlarının kısıtlamadan muaf olduğunu açıklayan Almeida, bu kişilere 14 gün karantina uygulanacağını kaydetti.

Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'ye 27 Kasım'dan itibaren seyahat kısıtlaması uygulama kararı almıştı.

İTALYA'DA DA GÖRÜLDÜ

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, birkaç gün önce Mozambik'ten Milano'ya gelen bir kişide Omicron'a rastlandı.

İTALYA'DA BULAŞAN KİŞİ ÇİFT DOZ AŞILI

Söz konusu kişinin çift doz aşılı olduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Pozitif vakanın ve ailesinden görüştüğü kişilerin gözlem maksatlı karantinaya alındığı ifade edildi.

İtalya Sağlık Bakanlığı, dün aldığı kararla son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Esvatini ve Malavi'de bulunanların ülkeye girişini yasaklamıştı.

İTALYA'DA 12 BİN 877 VAKA

Diğer yandan, Sağlık Bakanlığının bugünkü verilerine göre, ülkede son 24 saatte yapılan 596 bin 898 testte 12 bin 877 kişiye COVID-19 tanısı konuldu. Böylece salgının başladığı şubat 2020'den bu yana vaka sayısı 4 milyon 994 bin 891'e ulaştı.

Ülkede aktif COVID-19 hasta sayısı 178 bin 946'ya, yoğun bakımdakilerin sayısı da 624'e çıktı.

AYLAR SONRA EN YÜKSEK ÖLÜM RAKAMI

Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 90 artarak 133 bin 627'ye yükseldi. Bugünkü ölüm sayısı, 93 can kaybının yaşandığı 1 Haziran'dan bu yana, bir günde kaydedilen en yüksek sayı oldu.

Ülkede koronavirüse karşı tüm aşıları tamamlananların sayısı 45 milyon 607 bin 770 oldu. 20 Eylül'de kanser hastaları ve bünyesi zayıf kişiler için başlayan 3. doz aşılamada 5 milyon 702 bin 524 kişiye ek doz aşı yapıldı.

İNGİLTERE'DE MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU YENİDEN GELDİ

İngiltere'de koronavirüsün Omicron varyantının görülmesinin ardından yeniden kapalı alanlarda maske takma zorunluğu getirildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede 2 Omicron vakasının görülmesi üzerine, basın toplantısı düzenledi.

Varyantın dünyaya yayıldığını ve yayılma hızının da yüksek olduğunu kaydeden Johnson, Omicron'un "aşıların kısmen de olsa etkinliğini azaltabilecek kapsamlı bir mutasyon" olduğunu söyledi.

Johnson, "bilim insanlarına ne ile uğraştıklarını öğrenmeleri için zaman kazandıracak bazı önlemler" almak zorunda olduklarını aktardı.

Aşı durumlarına bakılmaksızın ülkeye giren herkesin varışlarından 2 gün sonra PCR testi yaptırmaları gerekecek. Toplu ulaşım araçları ve marketler gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu da geri getirildi.

İSRAİL SINIRLARINI KAPATTI

İsrail'de, koronavirüsün Omicron varyantına karşı, istisnai komite onayı dışında tüm yabancıların ülkeye girişi durduruldu. İsrail kabinesi, Başbakan Naftali Bennett liderliğinde, yeni tip koronavirüsün (COVID-19) Omicron varyantı önlemlerini görüşmek üzere toplandı.

İsrail hükümeti, yeni seyahat önlemlerini açıkladı. İstisnai komite onayı dışında tüm yabancıların İsrail'e girişi durduruldu.

SEMPTOMLARI BELLİ OLDU

Güney Afrika Tabipler Birliği'ne (SAMA) başkanlık eden 30 yıllık doktor Angelique Coetzee, Pretoria'daki özel muayenehanesinde COVID-19 hastalarının garip semptomlar göstermesinden sonra virüsün yeni bir türünü keşfettiğini duyurdu. Coetzee, ''Dört kişilik bir aile aşırı yorgunluk da dahil olmak çeşitli semptomlarla hastaneye başvurdu. Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti'' dedi.

Öte yandan 24 kişi de daha omicron varyantı görüldüğünü söyleyen Coetzee, ''Enfekte olanlardan hiçbiri koku veya tat alma duyusunu kaybetmedi ve çoğu genç erkek hastalardan oluşuyordu. Yaklaşık yarısı aşısızdı'' şeklinde konuştu.

Coetzee gazeteye verdiği demeçte, "Bir veya iki gün boyunca ağrılı kaslar ve yorgunluk bir belirtileri oldu. Şu ana kadar enfekte olanların tat ve koku kaybı yaşamadıklarını tespit ettik. Hafif bir öksürükleri dışında belirgin semptomlar yok. Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor'' dedi.

''ATEŞİ VE NABZI YÜKSEKTİ''

6 yaşındaki bir hastasının ise ateşinin olduğunu ve nabzının çok yüksek olduğunu dile getiren Angelique, ''Onu hastaneye yatırmalı mıyım diye düşündüm ancak iki gün sonra iyi olduğunu gördüm. Ateşi vardı ve nabzı çok yüksekti ve onu kabul etmeli miyim diye merak ettim. Ama iki gün sonra takip ettiğimde çok daha iyiydi” dedi.

OMİCRON VARYANTI

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılmıştı. Omicron'un, Delta türünden daha bulaşıcı ve mevcut aşılara da karşı dirençli olduğu değerlendiriliyor.

Yeni varyantın tespit edilmesinin ardından aralarında İngiltere ve Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, bazı Afrika ülkelerinden uçuşları durdurmuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Nuri Taş 1 ay önce Şikayet Et
  Ver perde oyun un devamı başladı. Korkut korkutabildigin kadar.
  Cevapla
 • Aktif 1 ay önce Şikayet Et
  Ya Rabbim ne olur turkovac aşısı tek çaresi olsun gavur çaresini bulamasın onları bize muhtaç et ya Rabbim.. Mazlumdan yanayız sende bizimle ol
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • Yıldız Hilâl 1 ay önce Şikayet Et
  Âmin
  Cevapla
 • Akın 1 ay önce Şikayet Et
  Afrikadaki ABD "askeri" laboratuvarları araştırılsın
  Cevapla
 • İlker 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı severler hadi gene iyisiniz yaza kadar 3 doz daha yenilenmiş aşıyı çakarlar size.
  Cevapla
 • Konya 1 ay önce Şikayet Et
  Varyantı duyuran doktor hafifti diyor, e bunun normal koronadan farkı ne de yine bir paniğe gidiyor dünya?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Omicron varyantı ve Sezen Aksu'nun şarkısına ilişkin önemli açıklamalar
İşte Türkiye'de en çok satılan elektrikli otomobiller!