DSÖ’den ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın

DSÖ, Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle Güney Afrika’ya seyahatlerini askıya alan ülkelere seslenerek, "sınırları kapatmayın" çağrısında bulundu.

DSÖ’den ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın
DSÖ’den ülkelere çağrı: Sınırları kapatmayın
GİRİŞ 28.11.2021 23:25 GÜNCELLEME 28.11.2021 23:27
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Covid-19'un ortaya çıkan yeni mutasyonu Omicron nedeniyle birçok ülke Güney Afrika’ya seyahat kısıtlaması uygulamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel bir endişeye neden olan ve daha bulaşıcı olduğu iddia edilen Omicron hakkında açıklamalarda bulundu.

DSÖ, Omicron’un virüsün diğer mutasyonlarından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bir veri olmadığını aktardı. Omicron’un diğer mutasyonlara kıyasla daha şiddetli hastalığa, farklı semptomlara veya daha hızlı yayıldığına dair bir kanıt olmadığını vurgulayan DSÖ, ülkeleri sınırlarını kapatmak için acele etmemeye çağırdı.
DSÖ, seyahat kısıtlamalarının Covid-19'un yayılmasını azaltmada rol oynayabileceğini fakat "hayatlar ve geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturduğunu" belirtti. Omicron mutasyonuna ilişkin araştırmaların devam ettiğini aktaran DSÖ, ülkelere "gereksiz yere müdahaleci olmamaları ve bilimsel temelli bir yaklaşım benimsemeleri" konusunda tavsiyede bulundu.

“AFRİKA'YI HEDEF ALAN SEYAHAT YASAKLARI, KÜRESEL DAYANIŞMAYA ZARAR VERİYOR”

Omicron mutasyonun artık dünyanın çeşitli bölgelerinde de tespit edildiği ve Afrika'yı hedef alan seyahat yasaklarının küresel dayanışmaya zarar verdiğini ifade eden DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, "Çözümler için birlikte çalışırsak virüsün üstesinden gelebiliriz" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Spartan 1 yıl önce Şikayet Et
  DSÖ ne diyorsa elli kere düşünün
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 1 yıl önce Şikayet Et
  DSÖ çindeki covid19 virüsündede aynı hatayı yapmıştı tedbirsizlik ihmali yüzünden küresel salgın haline getirmişti.Şimdi NU virüsü için ülkeler erken tedbir alıyor buna engel oluyor bunda da aynı sonuç yaşanırsa Trump haklı çıkçak ozaman DSÖ kapatılmalı demişti.
  Cevapla
 • hıghlander 1 yıl önce Şikayet Et
  virüsün son çırpınışları
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bahçeli'den 6'lı masa anketi sorusuna cevap: Tercihim sınıf arkadaşım
Milyonlar izledi ama kimse fark etmedi! İşte filmlerdeki o sahnelerin gerçek yüzü...