ABD'den Yunanistan'a 33,5 milyon dolarlık askeri yatırım

Yunanistan medyasında ABD'nin, Yunanistan'ın Larissa Üssü'ne 33,5 milyon dolarlık yatırımda bulunacağı haberi yer aldı.

ABD'den Yunanistan'a 33,5 milyon dolarlık askeri yatırım
ABD'den Yunanistan'a 33,5 milyon dolarlık askeri yatırım
GİRİŞ 01.12.2021 16:58 GÜNCELLEME 01.12.2021 16:58

Kathimerini gazetesinin haberinde, ABD'nin ekimde Yunanistan ile imzaladığı Karşılıklı Savunma İş Birliği Anlaşması'nın (MDCA) ardından, Larissa Hava Üssü'ne iki hangar ve bir destek binası inşası için 33,5 milyon dolarlık yatırım yapacağı bilgisi verildi.

Haberde, üssün ABD'nin Avrupa'daki havacılık birimleri (USAFE) tarafından sabit bir bağlantı noktası olarak kullanılacağı, ABD'den Yunanistan'ın silahlanma programına ilişkin yeni tekliflerin de beklendiği kaydedildi.

EKİPMAN SAYISI 2 BİNE ÇIKACAK

Atina'nın ABD'den F-35 savaş uçağı alımının, ancak sürecin başlatılmasını müteakiben 5 yıl içinde olabileceği vurgulanan haberde, Yunan Hava Kuvvetlerinin bu süreci gerekli altyapı çalışmalarını ve personel eğitimini tamamlamak için kullanabileceğinin altı çizildi.

Habere göre, Dedeağaç Limanı aracılığı ile bu hafta Yunanistan'a ABD'ye ait 73 helikopter ve 995 adet ekipman gelecek, böylelikle limana ulaşmış toplam ekipman sayısının 2 bini bulacak.

ABD Silahlı Kuvvetlerinin, sadece "Defender 21" isimli tatbikat için bile Dedeağaç Limanı'na 300 bin dolarlık yatırımda bulunduğu ifade edilirken, Volos yakınlarındaki Stefanovikio Üssü'ne bu yıl 15 "Apachi" ve 9 "Black Hawk" tipi helikopterle ABD Hava Kuvvetlerine ait 400 personelin ulaşacağı belirtildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türk olduğu için son anda dayak yemekten kurtuldu
Konya'da polis noktasında sıcak saatler... 3 kişi etkisiz hale getirildi