Ata Atun yazdı: Vatikan'ın gözü Kıbrıs'ta

Haber7 Yazarı Prof. Dr. Ata Atun, Papa Francis'in Atina ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ziyaretlerini yazdı. Atun, "Vatikan Devleti, Türkiye’yi Ortodokslara değişir mi, şüphelerim var" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 05.12.2021 09:45 GÜNCELLEME 05.12.2021 10:41
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Papa Francis, 3 günlük Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ziyaretinin ardından Yunanistan'ın başkenti Atina'ya gitti. Haber7 Yazarı Prof. Dr. Ata Atun, Papa'nın ziyaretine ilişkin dikkat çeken bir değerlendirme kaleme aldı. 

Ata Atun'un "Vatikan'ın Gözü Kıbrıs'ta" başlıklı yazısı şöyle:

Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk ordusunu tek bir kurşun atmadan adadan atma ülküsüyle bir zamanlar savunmasız ve silahsız Kıbrıslı Türklere saldırırken, Türk olmaktan başka hiçbir suçu olmayan masum kardeşlerimizi kitleler halinde kurşuna dizip şehit ederken, bir amacı vardı: Kıbrıs adasının tümünü ele geçirmek. Ne var ki kendini aslan zanneden ama Barış Harekatında Mehmetçiğin önünden fareler gibi kaçarak sığınacak delik arayan Rum Milli Muhafız Ordusu, (RMMO) ne kadar silahlanırsa silahlansın buna gücünün yetmeyeceğini çok iyi biliyor.

Hatırlayınız; Rum Yönetimi Başkanı Glafkos Klerides 1992 yılında Avrupa Birliğine katılım başvurusunu yaparken “Arkamıza AB’yi alacağız ve Türkleri adadan atacağız” açıklamasını yapmıştı ancak aradan geçen 29 yılda Avrupa Birliği, üye devletler olan Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetiminin bütün baskılarına ve “Veto” tehditlerine rağmen, bunların uğruna Türkiye’yi karşısına almadı, almak istemedi.          

Ortodoks rahipten Papa’ya: “Papa, sen bir kafirsin”Ortodoks rahipten Papa’ya: “Papa, sen bir kafirsin”

Barış Harekatından hemen sonra Helen (Yunan) lobisinin çalışmaları ve ABD Helenlerinin Kapitol (ABD Meclisi) temsilcileri olan Menendez, Bisbirakis ve Joe Biden’in ortaklaşa sundukları “Türkiye’ye silah ambargosu” kararı 1975 yılında uygulamaya konduysa da ABD’nin çıkarlarına zarar verdiği gerekçesi ile 2 yıl sonra, Carter döneminde kaldırıldı. O gün, bu gündür ABD, kerhen Yunan lobisinin yanında gözüküyor ama Kıbrıs sorunu nedeni ile de Türkiye’ye karşı cephe almaktan hep kaçınıyor.

Kıbrıs Rum Yönetimi, AB’den, ABD’den ve yeni müttefiklerinden beklediği ilgi ve desteği bulamayınca yeni arayışlar içine girdi ve şimdi de Doğu Akdeniz’de kendine yeni müttefikler bulmayı, Türkiye’ye karşı bir cephe oluşturmayı denemeye başladı. Yanına İsrail, Mısır ve Ürdün’ü alıp aklınca Türkiye’yi sıkıştırmaya ve Kıbrıs konusunda taviz koparmaya çalıştı ama bu ülkelerin Türkiye’den uzun vadeli siyasi, ekonomik ve askeri çıkarları daha ağır basınca zoraki Kıbrıs Rum Yönetiminin yanında durmağa başladılar.

Gelelim Papa’nın ziyaretine; Kıbrıs Rum liderliği Hristiyanların dini lideri olan Papa’yı Güney Kıbrıs’a davet ederek, Vatikan Devleti ile ilişkilerini arttırmayı deniyor. Vatikan Devleti’nden Kıbrıs Rum Yönetimi topraklarında Büyükelçilik açması çağrısına, Vatikan Devletinin olumlu yanıt vermesi sonrasında dünyalar Rum lider Anastasiadis’in oldu. Hemen Bakanlar Kurulunu toplayıp, Vatikan Büyükelçilik binasının yapımı için Lefkoşa’nın güneyindeki (Türkçe okunuşu) “Eğlence” olan bölgede Vatikan Devletine arazi bağışında bulundu. Binanın yapımı tamamlanınca Baf Kapısı karşısında bulunan Papalık Temsilciliği ve Papa’nın Temsilcisi, Vatikan Büyükelçiliğinde, Büyükelçi olarak görevini devam ettirecek.      

Papa Franciscus, Kıbrıs Rum kesimi temaslarını tamamladıPapa Franciscus, Kıbrıs Rum kesimi temaslarını tamamladı

Bunun meali şu; Kıbrıs Rum Yönetimi aklınca tüm Hristiyan devletleri yanına almayı ve desteklerini kazanarak Türkleri Kıbrıs adasından atmayı, korsanca bir yöntemle ilan ettikleri ve kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri Münhasır Ekonomik Bölgeye (MEB) sahip olmayı planlıyor.

Aklıma bir dönem Katoliklerin (Papa’nın temsil ettiği Hristiyanlar) Ortodokslardan (Fener Patriğinin temsil ettiği Hristiyanlar) ölümüne nefret ettikleri geliyor…

Vatikan Devleti, Türkiye’yi Ortodokslara değişir mi, şüphelerim var…

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Sen Kıbrıs’a el uzatacağına git Vatikan’da ki sapık papazlarla uğraş. Neler yaptıklarını cümle alem öğrendi
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  yunan rahip kameralar kardisinda „sen bir kafirsin“ dedi hicbirsey olmamis gibi devam ettiler ayni olay Ülkemizde bir din görevlimiz söylemis olsaydi, ohoooo andinda Bütün kafirler bize autom bombalariyla ateslerlerdi amma Bizim Allahimiz bize yeter!!!
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Papa maske takmiyor insanlara cok yaklasiyor elliyor bu yasta korkmuyor gelmis gecmis en cesur papa
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Tipine bakarsaniz gorursunuz tipinde seytan tuyu var
  Cevapla
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Egerki bir savas olur ise sayet, ilk icimizdeki butun conileri ve usaklarini yok edeceksin, sonra dunyaya meydan okuyacaksin, ya ol ya ol. Rabbim hak yolunda olenlere oluler demeyin diyor. O mertebe dunya ve kainattan daha degerli bir mertebe. Rabbim sehadet ile son bulmayi nasip etsin. Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
19 Ocak Çarşamba gazete manşetleri - NATO çaresiz
Petrol boru hattında patlama; G.Antep- K.Maraş arasında ulaşım durdu