Boris Johnson ve ekibine 'Noel partisi' baskısı

İngiltere'de geçen yıl kısıtlamalar ihlal edilerek Başbakanlık'ta 'Noel partisi' düzenlenmesine ilişkin bir video ortaya çıktı, muhalefet ve koronavirüs nedeniyle yakınlarını kaybedenler Johnson ve ekibine tepki gösterdi.

Boris Johnson ve ekibine 'Noel partisi' baskısı
Boris Johnson ve ekibine 'Noel partisi' baskısı
GİRİŞ 08.12.2021 09:10 GÜNCELLEME 08.12.2021 17:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın yalanlamasına rağmen geçen yıl Noel partisi düzenlendiğine dair video ortaya çıktı. ITV tarafından elde edilen videoda, üst düzey Başbakanlık (10 Numara) personellerinin bir Noel partisi düzenlemekle ilgili şaka yaptıkları görülüyor.

Başbakan'ın o dönemki basın sekreteri Allegra Stratton'a, geçen yıl aralık ayında bir basın toplantısının provası sırasında meslektaşları tarafından tepki çeken parti hakkında soru soruluyor.

18 Aralık'taki Noel partisinden 4 gün sonra kaydedilen görüntüde, gazeteci gibi davranan meslektaşlarının sorularına şakacı bir tonla yanıt veren Stratton, "Eve gittim" derken, bir yardımcısının "Parti değildi, peynir ve şaraptı" diye şaka yaptığı duyuluyor.

Stratton ise bunun üzerine, "Bu hayali parti bir iş toplantısıydı ve sosyal mesafe yoktu" diyor.

MUHALEFET JOHNSON'A TEPKİLİ

Görüntünün yayınlanmasının ardından Başbakanlık, bir parti yapılmadığı konusunda ısrar ederken, muhalefet Johnson'a tepki gösterdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, "Hükümet kuralları çiğnedi, parti verdiler ve şimdi gülüyorlar" açıklamasında bulundu. Başbakan'ı "halkı aptal yerine koymakla" suçlayan Starmer, Johnson'ın "doğruyu söyleyip özür dilemesi" gerektiğini belirtti.

İskoç Ulusal Partisi'nin meclis grubu lideri Ian Blackford ise Noel partisiyle ilgili haberlerin doğru çıkması durumunda, Başbakan'ın "istifa etmesini" istedi.

Geçen sene herkese evde kalmalarının söylendiğini hatırlatan Blackford, videonun Başbakan'ın cevap vermesi gereken çok şeyi ortaya çıkardığını kaydetti.

BBC'ye konuşan Johnson'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin önde gelen isimlerinden Owen Paterson da "Hükümet tarafından hayatlarının sonunda sevdiklerini görmeleri engellenen insanlar, aptal oldukları sonucuna varacak" değerlendirmesini yaptı.

İNGİLİZ HALKI İSYAN EDİYOR

COVID-19 nedeniyle ailelerini kaybedenler de Johnson ve ekibine tepki gösterdi.

"Adalet İsteyen Acılı COVID-19 Aileleri" adlı oluşumun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Boris Johnson'ın ekibinin kendi koymuş oldukları kuralları çiğnedikleri için gülmeleri, diğer insanların ise bu kurallara uyarak sevdiklerine sadece bir ekrandan veda etmelerinin ne kadar üzücü ve utanç verici olduğunu anlatacak hiçbir kelime yok" sözlerini kullanıldı.

Virüs nedeniyle annesini kaybeden Lindsay Jackson da Sky News'e yaptığı açıklamada, video karşısında "tiksindiğini" söyleyrek, "Kendi ağızlarından duyuyorsunuz. İngiliz halkı için kuralları koyup saatler içinde bunları kendileri ihlal ediyorlar." dedi.

BORİS JOHNSON ÖZÜR DİLEDİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, pandemi önlemleri kapsamında yasak olmasına rağmen geçen sene Başbakanlık'ta parti düzenlendiğini ve bununla ilgili personelin şaka yaptığını gösteren video nedeniyle özür diledi. Johnson, Avam Kamarası'nda düzenlenen Başbakan'a Sorular Oturumu'nda yaptığı açıklamada, "Kuralları koyanların kurallara uymadığını düşünmenin ne kadar sinir bozucu olduğunu anlayabiliyorum." dedi.

Videoyu görünce çok sinirlendiğini kaydeden Johnson, "Ülkede yol açtığı incinme ve verdiği izlenim için özür dilerim." dedi. İddialar ortaya çıktığından beri parti düzenlenmediği ve COVID-19 kurallarının çiğnenmediği konusunda kendisine defalarca güvence verildiğini söyleyen Başbakan, konunun incelenmesi ve kuralları ihlal ettiği belirlenen çalışanlar hakkında disiplin işlemi yapılması için talimat verdiğini duyurdu.

İSTİFA ÇAĞRILARINI REDDETTİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, parti gerçekleştiği sırada yürürlükte olan kuralları gereği insanların yalnız öldüğüne ve ailelerinin bu son anlarında onlarla olamadığına işaret ederek, "Başbakanlık'taki partiye izin veren kurallar, annesi ölmekte olanlar için neden geçerli değildi?" diye sordu.

Johnson, bunun üzerine COVID-19'u siyasete alet etmenin büyük bir hata olacağını söyledi.

İskoç Ulusal Partisi'nin meclis grubu lideri Ian Blackford ise Başbakanlığın kasıtlı olarak kuralları çiğnediğini ve halkın yaptığı fedakarlıklarla alay ettiğini belirterek, Johnson'ı istifaya çağırdı.

Johnson ise "Ben işime devam edeceğim." diyerek çağrıyı reddetti.

TARTIŞMALI NOEL PARTİSİ

Hükümet, geçen hafta ilk kez Daily Mirror gazetesi tarafından haber yapılmasının ardından baskı altında.

Haberde, resmi Noel partisinin kısıtlamalar nedeniyle iptal edildiğini ancak personelin resmi olmayan bir toplantı düzenlediğini yazılmıştı.

Bazı kaynaklar da BBC'ye yaptıkları açıklamalarda, parti oyunlarının oynandığını, yiyecek ve içecek servisi yapıldığını, partinin gece yarısından sonra da devam ettiğini ve buna birkaç düzine kişinin katıldığını söylemişti.

Partiye ilişkin sorula üzerine Johnson, COVID-19 kurallarının çiğnenmemesinden "memnun" olduğunu söylese de o sırada yürürlükte olan kısıtlamalar kapsamında bu tür etkinlikler yasaktı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Kul insan 11 ay önce Şikayet Et
    İngiltere'nin daha bu günleri güzel günleri. Büyük britanya birleşik krallık yani ingilterenin çok feci olacak inşaAllah. Sinsi sinsi ajanlık ile dünyaya zulumler getirdiler elbet bunun hesabı var.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İspanyollar duyurdu! Ronaldo'nun yeni adresi belli oldu! 500 milyon euro kazanacak
Milyonlar izledi ama kimse fark etmedi! İşte filmlerdeki o sahnelerin gerçek yüzü...