Moderna aşısından umut verici haber: Omicron'a karşı güçlü bağışıklık sağlıyor!

Koronavirüsü aşısı geliştiren Moderna, hatırlatma dozunun Omicron varyantına karşı güçlü bağışıklık sağladığını açıkladı.

GİRİŞ 20.12.2021 14:52 GÜNCELLEME 20.12.2021 19:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Corona virüsü aşısı geliştiren Moderna, iki doz aşının üzerine yapılan üçüncü doz aşının Omicron varyantına karşı çok ciddi bir bağışıklık sağladığını duyurdu.

Yapılan incelemeleri kamuoyu ile paylaşan ABD merkezli biyoteknoloji şirketi, yarım doz hatırlatma aşısı olanların Omicron varyantına karşı antikor seviyelerinin iki doz aşı olmuş birine göre 37 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

Daha önce BioNTech/Pfizer ortak bir açıklama yaparak üçüncü doz aşının antikor seviyelerini 25 kat artırdığını duyurmuştu. Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, yaptığı açıklamada, “Eğer gerekirse Omicron varyantını hedef alan bir aşıya da yatırım yapabiliriz. Omicron varyantlarının artması hepimizi endişelendiriyor. Fakat bu veriler Moderna’nın üçüncü doz aşısının antikor seviyelerini iki doz aşı olanlara oranla 37 kat artırıyor” dedi. Öte yandan üçüncü doz aşının yarım doz yerine tam yapılması durumunda koruma oranının 83 kat arttığına dikkat çekildi.

Bilim insanları Moderna’nın yarım doz hatırlatıcı aşısında Pfizer’ın tam doz hatırlatma dozundan çok daha fazla mRNA taşıdığı da kaydedildi.

YORUMLAR 4
 • Fert 2 yıl önce Şikayet Et
  neden moderna nın reklamı yapılıyor. Biontech iyi değilmi. Çin aşısı sinovac hiçmi iyi değil. Neden abd nin modernası ön planda. 1. cisi virüs planlı moderna önceden zaten planlanmıştı. 2.Moderna bilinçli daha iyi imajı yayılıyor.
  Cevapla
 • niksarlı 2 yıl önce Şikayet Et
  dördüncü aşımı olmak için yerli ve milli aşımızı bekliyorum..
  Cevapla
 • sultan 2 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar süreyle bu yüksek korumayı sağlayabiliyor. uzun süre yüksek koruma sağlayabiliyor mu. her 3 ayda bir aşımı olurmuş. hapını ve aşı bantlarını üretsinler. piyasada satılsın. zırt bırt aşımı olacağız.
  Cevapla
 • niksarlı 2 yıl önce Şikayet Et
  sen olma sultan..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tanju Özcan'dan İYİ Parti'ye "oyları bölüyor" suçlaması! CHP'nin oy oranı...
İnsansız kara aracı Aslan’ın tanıtımı yapıldı