ABD iç savaşın eşiğinde! CIA danışmanı açıkladı

ABD’de 3 Kasım 2020 seçimleri sırasında ve sonrasında yaşanan gelişmeler, ülkenin sosyal ve siyasal yapısında yaşanan ayrışma ve şiddet ortamına ilişkin tartışmaları hızlandırdı.

GİRİŞ 21.12.2021 07:26 GÜNCELLEME 21.12.2021 09:39
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Washington Post’un haberine göre, Amerika Merkezi Haberalma Servisi (CIA) için danışmanlık yapan ve görevi dünya üzerindeki ülkelerde yaşanacak çatışma olasılıklarını inceleyen “Siyasi İstikrarsızlık Görev Gücü” üyelerinden Kaliforniya Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Barbara F. Walter, ABD’nin, son beş yılda siyasal alanda yaşanan kutuplaşma ve ayrışma neticesinde, uluslararası ölçümlemelere göre iç savaşın eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.

Uzmanlığını iç savaş yaşayan ülkeler üzerine yapan CIA danışmanı Walter, diğer ülkeler için uygulanan CIA analiz parametreleriyle “Hiçbirimizin inanmak istemeyeceği kadar iç savaşın eşiğindeyiz” değerlendirmesinde bulundu. Amerikalı istihbarat uzmanı, “Eğer ABD’ye dışarıdan bir gözle bakacak olsanız, elinizdeki veri listesiyle, bu ülkenin bir iç savaşa doğru ilerlediğini tespit ederdiniz” değerlendirmesinde bulundu.

SUİKASTLAR DAHİL SÜREKLİ ŞİDDET

Yazıda ABD’nin Polity Index’inin de 10 üzerinde 5 puan ile “Kısmi Demokrasi” kategorisine düştüğü kaydedildi. CIA Danışmanı, ABD’nin mevcut durumunu “Kısmi Demokrasi ya da “Demokrasi ile Otokratik Yönetim karışımı (Omokrasi)” diye niteledi. Stockholm merkezli Uluslarararası Demokrasi ve Seçim Destek Enstitüsü’nün de ABD’yi “Gerileyen Demokrasi” sınıfına düşürdüğüne işaret edildi. Walter, “Ayaklanma” aşamasına geçildiğinde, CIA’in “Suikastlar dahil sürekli şiddet ortamı” değerlendirmesinde bulunduğuna dikkatleri çekti.

YAZDIR
YORUMLAR 61
 • Ö¹k⁴k⁵e³şﷻ 1 ay önce Şikayet Et
  Sazan dolmuş burası.
  Cevapla
 • mehmet emin 1 ay önce Şikayet Et
  InsaAllah yakinda bu sinamada....
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  Nasıl ki uydur kaydır İkiz Kuleler masalı sonrası ABD'liler çıkıp "TERÖRİZM LE MÜCADELEDE YA BENDENSİN YA DEĞİL "lafını söyleyebildiyse, bunca yenen kazıktan sonra Türkiye'nin ABD'ye "YA BENLESİN YA DA DÜŞMANIM!!" deme hakkı çoktannn geldi de geçti bile...!!! TARİHİMİZDEN Bİ HAİKAYE : Yıl 1071 Sultan Alparslan’ın Bizans sınırına gönderdiği gözcüler gelirler, heyecanla ve korkuyla ; “Sultanım bizden 10 kat büyük Bizans ordusu hızla yaklaşıyor”. Sultan gayet sakin : “BİZ DE ONLARA YAKLAŞIYORUZ....!!!”
  Cevapla
 • erbat 1 ay önce Şikayet Et
  İnsAllah diyelim
  Cevapla
 • Adanalı. 1 ay önce Şikayet Et
  Beter olun inşallah,o kadar müslüman kanı var elinizde,dağılın beter olun aminnnn.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İçişleri Bakanlığından hurda ve atıl araçların toplatılmasıyla ilgili 81 ile genelge
Sağlık’ta şiddet bu kez Konya Şehir Hastanesinde!