ABD donanması Yemen'e giden silahlara el koydu

İran'dan Yemen'e gittiği değerlendirilen bir balıkçı gemisindeki çok miktarda tüfek ve mühimmata Amerika Birleşik Devletleri (ABD) donanması tarafından el konuldu.

ABD donanması Yemen'e giden silahlara el koydu
ABD donanması Yemen'e giden silahlara el koydu
GİRİŞ 23.12.2021 12:10 GÜNCELLEME 23.12.2021 12:20
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

ABD donanmasına ait devriye gemileri, Umman ve Pakistan açıklarındaki Arap Denizi’nin kuzeyinde seyreden bir balıkçı teknesine operasyon düzenledi.

Yemenli 5 kişinin bulunduğu balıkçı gemisine çıkan denizciler, 1400 kalaşnikof ve 226 bin 600 mermiye el koydu.

ABD donanmasının Bahreyn merkezli 5. Filosundan yapılan açıklamada, balıkçı teknesinin Yemen’deki Husilere yasa dışı silah kaçırmak için kullanılan rotada seyrettiği belirtilirken İran, iç savaş bölgesindeki Husilere silah göndermekle suçlandı.

İran, Husileri silahlandırdığı yönündeki suçlamaları reddediyor.

Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yaklaşık 7 yıldır süren çatışmalarda 233 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, 30 milyonluk nüfusun yüzde 80'i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

YORUMLAR 4
 • Efendi 11 ay önce Şikayet Et
  kanda boğulduğun gün hakkın olacak
  Cevapla
 • Pöh45 11 ay önce Şikayet Et
  iran kadar müslüman düşmanı hiçbir devlet yoktur. İtrail bunların yanında çok masum kalır. İtrailin 70 senede şehit ettiği müslüman sayısı, iran zındıklarının 5 senede şehit ettiklerinin 10'da biri etmez.
  Cevapla
 • Kul insan 11 ay önce Şikayet Et
  Yine mi irannnnn
  Cevapla
 • Hisar 11 ay önce Şikayet Et
  Bunlar silah kaçakçılığı yapan grup lardir
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Oto plaza devri bitiyor!
Jakoben CHP'nin fonladığı Halk TV'de İbrahim Tatlıses ve ABD'li Rifkin kıyaslaması