ABD ve İsrail rahatsız oldu!

ABD ve İsrail'in ürettiği silahlı insansız hava araçları dünya gündeminde sorun olmazken Türk yapımı SİHA'lar uluslararası mecralarda savaşların seyrini değiştiriyor denilerek eleştiriliyor.

ABD ve İsrail rahatsız oldu!
ABD ve İsrail rahatsız oldu!
GİRİŞ 24.12.2021 06:40 GÜNCELLEME 28.12.2021 13:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Türk yapımı SİHA'lar dünya gündemine sık sık gelmeye başladı. Özellikle Bayraktar TB2 SİHA'ların Dağlık Karabağ bölgesinde, Suriye'de ve Libya'da gösterdiği başarılı operasyonlar sonrası Ukrayna, Azerbaycan, Etiyopya, Polonya ve birçok diğer ülke Türk yapımı SİHA'ları satın alabilmek için sıraya girdi.

Ukrayna'nın Donbas bölgesinde kullandığı Bayraktar TB2'ler Rus hava savunma sistemini ve tanklarını hezimete uğrattı. Rusya, Bayraktar TB2'lere karşı Pantsir Hava Savunma Sistemleri'ni geliştirme yoluna gitti. Etiyopya'da isyancı Tigray cephesi, hükümetin Türk yapımı SİHA'ları kullanmasının ardından geri çekilmeye zorlandı.

Tüm bunlar yaşanırken Türk yapımı SİHA'ların varlığı uluslararası basını rahatsız etti. Türkiye'nin Libya ve Etiyopya'ya sattığı Bayraktar TB2 ve Kargu-2 silahlı insansız hava araçlarının savaş teknolojisini olumsuz etkilediği yazıldı. Etiyopya'da hükümetin Tigray isyancılarına karşı sağladığı güç üstünlüğü öne sürülerek olumsuz haberler yapılmaya başlandı.

Türk SİHA'ları birçok ülkenin envanterine girerken yapılan bu yıldırma haberlerine karşılık olarak İsrail henüz adı verilmeyen bir ülkeyle 200 milyon dolarlık SİHA anlaşması yaptı.

Yapılan bu anlaşma uluslararası basında İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Boaz Levi'nin "Bu anlaşma, müşterilerimizin Heron İHA sisteminin operasyonel ve teknik performansından duyduğu memnuniyeti açıkça ifade ediyor." sözleriyle yer aldı.

KAYNAK: AKSAM.COM.TR
YORUMLAR 7
 • Yusuf ekici 2 yıl önce Şikayet Et
  Hindistan'a satış yaptılar.ismini vermeyen ülke buydu
  Cevapla
 • Omy 2 yıl önce Şikayet Et
  bence de sirtakiler dir.
  Cevapla
 • adige 2 yıl önce Şikayet Et
  Ît ürür kervan yürür.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan dır o ülke
  Cevapla
 • Sinan 2 yıl önce Şikayet Et
  Kesin o ülkenin satın alma sorumlusu kim ise rüşvet almıştır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu "terör örgütleri listesi"ne aldı
Türkiye'nin yeraltında bekleyen 5 bin ton altını yaklaşık 300 milyar dolar değerinde