Özbekistan'da başörtüsü ve uzun eteğe yasak

TÜRKİSTANDER Başkanı Kavuncu, sosyal medyadan hesabından yaptığı paylaşımda, Özbekistan’ın Navai ve Cizzax şehrinde kız öğrencilerin hicap ve namazlarına müdahale edildiğini duyurdu.

Özbekistan'da başörtüsü ve uzun eteğe yasak
Özbekistan'da başörtüsü ve uzun eteğe yasak
GİRİŞ 27.12.2021 16:56 GÜNCELLEME 27.12.2021 16:56
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, çeyrek asırdan uzun bir süre Özbekistan’ı demir yumrukla yöneten İslam Kerimov’un 2016'da hayatını kaybetmesi ülke için bir dönüm noktası olmuştu. Aralık 2016’da gerçekleştirilen seçimleri kazanan Şevket Mirziyoyev, Özbekistan Cumhuriyeti’nin ikinci devlet başkanı olmuştu. Yaklaşık 3 senelik iktidarı döneminde iç politikada radikal bir değişim başlatan Mirziyoyev'in, Özbekistan'da dini özgürlüklerin gelişmesi için çaba sarfetmesi, ülkede yaşayanları umutlandırmıştı.

Mirziyoyev'in, insan haklarının iyileştirilmesi, dini özgürlüklerin güvence altına alınması gibi konularda önemli adımlar atmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde alınan skandal bir kararla ülkede başörtüsü ile sokakta dolaşmak yasaklandı.

“DİNİ KIYAFET-UZUN ETEK YASAĞI” GETİRİLDİ

TÜRKİSTANDER (Uluslararası Türkistanlılar Dayanışma Derneği) Başkanı Burhan Kavuncu, Twitter'dan yaptığı paylaşımla Özbekistan'da yeni yasakların yolda olduğunu, “Yolsuzlukla Mücadele” taslağına “dini kıyafet-uzun etek yasağı” maddesi eklendiğini duyurdu. Kavuncu'nun paylaşımı şöyle:

''Özbekistan’dan art arda yeni yasak haberleri geliyor. Navai ve Cizzax’da kız öğrencilerin hicap ve namazlarına karışıldığına dair bir ses kaydı yayınlandı. Adalet Bakanlığı “Yolsuzlukla Mücadele” taslağına “dini kıyafet-uzun etek yasağı” maddesi eklendi.''

YORUMLAR 50
 • Samet Kaplanhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok doğru bir karar almışlar Özbekistan’ın yumuşak karnı Vadi ve İslamcı terördür o yüzden şimdiden önlem alıyorlar..
  Cevapla
 • Sefa 2 yıl önce Şikayet Et
  Terörü kadınların bedenine, dini inancına, tesettürüne müdahale ederek mi engelleyecekler, iki şey arasında ben bir bağlantı kuramadım.
  Cevapla
 • Nisa 2 yıl önce Şikayet Et
  Din elbise ile alakalı şey değildir. İnsanın imanı içınde olmalı. Okullar için bu giydiği elbise olmaz. Okul sonrası istediği kadar giye bilir.
  Cevapla
 • Nuray 2 yıl önce Şikayet Et
  Önce algı operasyonu yapılıyor yasaklar arkadan geliyor. Halkın nabzını yokluyorlar. İnsanları dininden uzaklastırmanın bir yolu
  Cevapla
 • Barno 2 yıl önce Şikayet Et
  haber doğru değildir. Baş örtü yasaklanmadı. İstiyen istediği gibi giyiniyor. Ön yargıya gerek yok
  Cevapla
 • Alican 2 yıl önce Şikayet Et
  Yokya çok biliyorsun kesinlikle yasaklandı hatta yakaladıklarını sorguya çekiyorlar Özbekistan yine eski Özbekistan oldu
  Cevapla
 • Ahmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Başörtüsü yasak değil Özbekistan da. Şu an Özbekistan dayım bunu görebiliyorum. Okullarda yasak olduğu doğru. Eskiden Türkiye de olduğu gibi.
  Cevapla
 • JABBAROV 2 yıl önce Şikayet Et
  İstiyen istediğini giyiyor da ama okullarda öyle değil maalesef... Okullarda devlet baş örtülü öğrenciler ve öğretmenler e yasak
  Cevapla
 • Ertuğrul 2 yıl önce Şikayet Et
  Tam CHP zihniyeti. Demekki CHP zihniyet omikrondan daha salgın. Hepsi mikrop hepsi virüs.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'deki katliam gibi kazada yeni gelişme!
27 Mayıs'ı böyle hazırladılar!