ABD, Kazakistan'da "sükunet" ve "anayasal kurumlara saygı" çağrısı yaptı

Kazakistan'da yaşanan şiddet olaylarını kınayan ve hem yetkililere hem de göstericilere sükunet çağrısı yapan ABD yönetimi, halkın anayasal kurumlara saygı duyup bu kurumları savunması gerektiğini belirtti.

ABD, Kazakistan'da "sükunet" ve "anayasal kurumlara saygı" çağrısı yaptı
ABD, Kazakistan'da "sükunet" ve "anayasal kurumlara saygı" çağrısı yaptı
GİRİŞ 06.01.2022 03:15 GÜNCELLEME 06.01.2022 03:23
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yazılı bir açıklamayla Joe Biden yönetiminin Kazakistan'daki olayları yakından takip ettiğini belirtti.

Price, açıklamasında, şiddet eylemlerini ve mülkiyete verilen zararları kınadıklarını kaydederek, "Hem yetkilileri hem de göstericileri sükunete davet ediyoruz. Tüm Kazakistan halkının anayasal kurumlara, insan haklarına, basın özgürlüğüne saygı duymasını ve bunları savunmasını istiyoruz. Ayrıca tüm taraflara olağanüstü hale barışçıl bir çözüm bulmaları çağrısında bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de Kazakistan'da yaşanan şiddet olaylarını kınamış, olayların arkasında ABD'nin olduğu yönündeki iddiaların "çılgınca" olduğunu belirtmiş ve bunun Rusya'nın bir dezenformasyonu olduğunu savunmuştu.

Kazakistan’daki durum

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak’tan itibaren LPG'ye yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Polis ve askeri araçları ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası ile müdahale etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu önce başkent Nur Sultan, Almatı şehri ve Mangistau eyaletlerinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Ardından OHAL kararının ülkenin tüm bölgelerinde geçerli olduğu duyuruldu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • İbrahim 2 yıl önce Şikayet Et
    Konu Türkiye olunca sükûnete davet ve anayasal hususlara riayet gösterilmesi istenilmiyor ama. ABD bu. Böyle açıklama yapar. Sonra da el altından konjonktüre ters bulduğu lideri; "halkıyla birlikte" harcamaya bakar. Şu an Türkiye'de olan tek sıkıntı budur. Güya Erdoğan'ı istemiyorlar. Onlar Erdoğan'ın belirli bir çizgiye oturttuğu ivmeyi istemiyorlar.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Sergey Lavrov, Türkiye'den dünyaya seslendi
147 ülke temsilcisi Antalya'da: Erdoğan'dan peş peşe kritik görüşmeler!