İsrailli diplomat AB heyetine ayar çekti: Tepemi attırıyorsunuz

İsrail'de üst düzey bir diplomatın, Avrupa Birliğinden (AB) büyükelçi ve diplomatların Tel Aviv yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria'da gerçekleştirdiği eylemlerini eleştirdiği görüşmede, "Benim tepemi attırıyorsunuz" dediği bildirildi.

İsrailli diplomat AB heyetine ayar çekti: Tepemi attırıyorsunuz
İsrailli diplomat AB heyetine ayar çekti: Tepemi attırıyorsunuz
GİRİŞ 07.01.2022 18:33 GÜNCELLEME 07.01.2022 18:40
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İsrail merkezli Walla haber sitesine göre, AB'den aralarında büyükelçiler ve üst düzey diplomatların bulunduğu 16 kişilik bir heyet iki hafta önce İsrail Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Dairesi Başkanı Alize Bin Noun ile görüştü.

Heyet, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik artan yerleşimci şiddetine ilişkin endişelerini yansıttığı ve Tel Aviv yönetiminin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşim inşa planlarını eleştiren bir mektubu Bin Noun'a sundu.

Buna karşın Bin Noun'un görüşmede, "İsrail'deki yeni hükümetin Filistinliler için yaptığı bunca şeyin ardından şikayet etmeye mi geldiniz?" dediği aktarıldı. Avrupa heyetinin öne çıkardığı noktalara karşılık vermeyi reddeden Bin Noun'un, "Benim tepemi attırıyorsunuz." ifadesini kullandığı belirtildi.

Haberde ifadelerine yer verilen Avrupalı diplomatlar, "atmosferin çok kötü olduğunu, görüşmenin kontrolden çıktığını ve büyük bir krizle sonuçlandığını" aktardı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liot Haiat, Walla'ya haberi doğrular nitelikte yaptığı açıklamada, "Bazen Avrupa'nın konulara yaklaşımı bizim için kabul edilemez oluyor. Avrupalılara karşı tavrımız hoş olmasa da bu yaklaşımlara sert ve kesin yanıtlar vermemiz gerekiyor." diye konuştu.

AB-İsrail ilişkileri eski Başbakan Binyamin Netanyahu döneminde gergin bir hal almıştı. Başbakan Naftali Bennett'in haziran ayında göreve gelen hükümeti ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Avrupa ülkeleriyle ilişkilerini düzeltmek için girişimlerde bulunmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • _(1453)_ 10 ay önce Şikayet Et
  Alçak israil senin de elbet birgün sonun gelecek kanı beş para etmez soysuzlar.
  Cevapla
 • GARA ÇOCUK 10 ay önce Şikayet Et
  İT ite havlamış. Fazlası olmaz boş beklentiye gerek yok.
  Cevapla
 • Şimal 10 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun bunların diplomasisine biraz birşeyler öğrenelim buyurun efendimden ne zaman vaz geçeceğiz.
  Cevapla
 • Hakan Belçika 10 ay önce Şikayet Et
  Hem İsrail, hemde ab, ve hatta abd, çin ve İran ... Allah sizi yok etsin.
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 10 ay önce Şikayet Et
  Bu kadar beddua eden lanet okuyan var; bunlardan hiçbiri eksilmedi neden ki? Yoksa sorun sadece lanetleyip sonra onların paralarını biriktirip, mallarını almaya koşan bizde mi?
  Cevapla
 • sorosun kuklaları 10 ay önce Şikayet Et
  Avrupalı bütün politikacılar siyonistlerin birer kuklasıdır. Ne emir alırlarsa onu uygularlar. Almanya ve avusturyada insanlığa aykırı "zorunlu aşı" kanunu çıkarmaya hazırlanıyorlar. Bunu vatandaşlarını düşündüklerinden değil, küreselciler emrettiği için yapıyorlar. Slovenya başbakanı AB parlementosu için "sorosun kukları" diyerek mesaj atıp silmiştir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruz
Pele'den kötü haber: Endişe veren saatler...