Kazakistan'da kritik isim 'vatana ihanetten' gözaltına alındı! Nazarbayev'in yeğeni de...

Kazakistan eski Başbakanı ve Uusal Güvenlik Başkanı Karim Masimov (Kerim Mesimov), "vatana ihanet" suçundan gözaltına alındı. Öte yandan Nazarbayev'in yeğeni Samat Abish de görevinden uzaklaştırılmıştı.

GİRİŞ 08.01.2022 09:53 GÜNCELLEME 08.01.2022 12:52
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Kazakistan eski Başbakanı ve Uusal Güvenlik Başkanı Karim Masimov'un (Kerim Mesimov), "vatana ihanet" suçundan gözaltına alındığı açıklandı.

Karim Masimov

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesinden yapılan açıklamada, komite tarafından 6 Ocak'ta Kazakistan Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun devlete ihanet maddesi gereği soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu suçu işlediği şüphesiyle Masimov'un gözaltına alındığı duyuruldu.

TUTUKLAMA MERKEZİNE YERLEŞTİRİLDİ

Masimov'un soruşturmada gözaltına alınan diğer şahıslarla birlikte geçici tutuklama merkezine yerleştirildiği kaydedildi.

Nursultan Nazarbayev (solda) ve Karim Masimov (sağda)

NAZARBAYEV'İN YEĞENİ DE GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI

2016'da göreve getirilen masimov, LPG fiyatının artması nedeniyle başlayan, ülkenin batı ve güney şehirlerine yayılan protestolar nedeniyle 6 Ocak'ta Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in kararıyla Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevinden alınmıştı.

Kazakistan eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in yeğeni Samat Abish de Ulusal Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinden uzaklaştırıldı.

Samat Abish

4 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kazakistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede devam eden operasyonlarda gözaltına alınanlarla ilgili veriler güncellendi. Açıklamada, 4 bin 266 kişinin gözaltına alındığı, bunlar arasında komşu ülkelerin vatandaşlarının da olduğu belirtildi.

Rusya önderliğindeki barış gücü Kazakistan'a konuşlandı

YAĞMA OLAYLARI BAŞ GÖSTERDİ

Kazakistan'da Almatı'daki olaylar sonrası diğer şehirlerde de halkın tedirgin olduğu gözlendi.

Paniğe kapılan halkın marketlere hücum ettiği ve malzemeleri yağmaladığı belirtildi.

Başkent Nur Sultan'dan gelen görüntüler de bu durumu doğrular nitelikte.

KAZAKİSTAN'DA SON DURUM

Kazakistan’ın batısında 2 Ocak'ta sıvılaştırılmış petrol gazına (LPG) yapılan zamlar ve ülkedeki sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

Sokak olaylarına dönüşen gösterilerde güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı. Özellikle ülkenin güneyindeki Almatı'da polis araçlarını ateşe veren ve devlet binalarına giren protestoculara, güvenlik güçleri ses bombası atarak müdahale etti.

Çatışmaların çoğu Almatı'da yoğunlaşmış durumda

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başlatılan protestolardan hükümeti sorumlu tutarak hükümetin istifasını kabul etti.

Protestoların yayılması sonucu ülke genelinde OHAL ilan edildi. Göstericilerin kamu binalarını işgal etmesi, silah kullanması sonucu Nur Sultan yönetimi güvenlik güçlerine operasyon talimatı verdi.

Tokayev, 7 Ocak'ta ülkenin tüm bölgelerinde anayasal düzenin yeniden sağlandığını ancak operasyonların sürdüğünü açıkladı. Kazakistan'da güvenlik güçlerinin operasyonu yoğun olarak Almatı şehrinde devam ediyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 60
 • Konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Kazakistanda idam cezası varmı yoksa derhal getirilmeli hayini beslemek olmaz .
  Cevapla
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Her ülkenin içinde vatansever olduğu gibi hayinede var .işte o hainler kureselcilere bile isteye hizmet ediyor. Allah onları ıslah etsin akıl şuur versin
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde de aynı oyunu uyguladilar.önce gezi kalkısmasi olmadı darbe en sonda faiz kur dolar üzerinden ülkeyi esir almak istediler .adamlar takmış kafaya istedikleri şey ulus Devletleri ortadan kaldirip Küreselçi lerin sorosun istediği olsun kolayca yonetebilecekleri kukla hükümetler ve yönetim olusturmak artık herkes bu gerçeği bilmeli görmeli bu olaylara alet olmamali kendisini ülkesine karşı kullandirmamali
  Cevapla
 • Faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün amaç Türk birliği turan kurulmasin yapanlar ise küresel ci Soros ve onun fonlaDigi yemledigi kesim sokağa dökülen halk ise sadece bu pis oyunda kullanılan bir figuran neye alet olduklarini bile farkında değiller .her yerde oyun hep aynı hiç değişmiyor ekonomi zam bahenesiyle fitili ateşleyip ortaya atıyor ulkeleri yangın yerine çeviriyor lar
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün bu yaşanan olayların arkasında Soros ve Küreselleşme var.Türkiye de gezi kalkısmasinin arkasında Soros ve turkiyedeki artıkları vardı amaç ulus Devletleri ortadan kaldırıp yıkmak yerine kareselcilere hizmet eden her dediğini yapan sirket gibi ülkeyi yönetip askeri ulusal çıkarları ordusu olmayan bir yapıya dönüştürmek .halk da bunu bilmiyor çünki onlardan bütün bunlar gizleniyor her ülkenin insanı bilmeden kullaniliyor kuresrlcilere alet oluyorlar şimdi sıra da Kazakistan var. Bizim yapacagimiz tek şey uyanık olmak dik durmak egilmeyip tuzağa düşmemek olmalı devletin ve Reise sahip çıkmalıyız yoksa devleti ve ülkeyi küreselcilere ksptiririz .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yargıtay'ın kararı yanlış yorumlandı: EYT'lilerin tazminatıyla ilgisi yok
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan: Başörtüsü düzenlemesi laikliğe aykırı