İki seçenek arasında kaldılar: Açlık ya da yıkım

Lübnan'daki kamplarda yaşayan Filistinli mülteciler, BM'nin gıda ve barınak yardımını azaltmasıyla açlıkla karşı karşıya. Yardımlarla ayakta duramayan mültecilere Suriye'ye dönmeleri için baskı yapılıyor

İki seçenek arasında kaldılar: Açlık ya da yıkım
İki seçenek arasında kaldılar: Açlık ya da yıkım
GİRİŞ 08.01.2022 14:00 GÜNCELLEME 08.01.2022 14:09
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), geçtiğimiz yılın sonunda Lübnan'da ikamet eden Filistinli mültecilere barınma yardımı olarak sağladığı mali desteği, nedenini açıklamadan azalttığını açıkladı.

Syria.TV'nin haberine göre, UNRWA'nın bu kararı, bu yardıma son derece bağımlı olan çok sayıda yoksul ailenin yerinden edilmesine neden olabilir. Suriye'deki savaşta evlerini kaybedip Lübnan'a göç etmek zorunda kalan Filistinli mültecilerin acılarını daha da artırabilir.

Lübnan'daki kamplarda yaklaşık 25 bin Filistinli yaşıyor

Lübnan'daki kamplarda yaşayan 25 bin Suriyeli, eğitim, çalışma ve oturum gibi haklardan mahrum bırakılmış durumda.

Lübnan’da ihtiyaç sahiplerine yardımLübnan’da ihtiyaç sahiplerine yardım

UNRWA'NIN BEYRUT OFİSİ ÖNÜNDEKİ GÖSTERİLER

Yardımı durdurma kararı, Suriye ve Lübnan Filistinlilerin Beyrut'taki UNRWA ofisi ve Filistin Büyükelçiliği binası önünde düzenlediği ve Filistinli hareketlerce düzenlenen gösterilerin ardından geldi. 

Filistinli mültecilerin gösterisi

Lübnan'daki ekonomik çöküş ve yaşam koşullarının kötüleşmesi sonrasında son aylarca birçok Filistinli mülteci Lübnan'ı terk etmek zorunda kaldı.

Geçen ay Lübnan'dan ayrılan mültecilerden biri de Muaviye Ebu Hamida. 

Lübnan kamplarından Filistinli bir aile

Filistin-Suriye Gençlik Otoritesi'nin Genel Koordinatör Ebu Hamida, söz konusu gösterileri organize ettiği gerekçesiyle Filistin hükümetinin baskısıyla Lübnan hükümeti tarafından hakkında deport kararı çıkartıldığını söylüyor.

Son dakika: Filistin mülteci kampında büyük patlama!Son dakika: Filistin mülteci kampında büyük patlama!

Ebu Hamida, Filistinli mültecilerin aldığı mali yardımı, Avrupa Güven Fonu olan Madad Fonu tarafından sağlandığını belirterek, UNRWA'nın sadece bir aracı olduğuna işaret ediyor.

DOLAR YERİNE LÜBNAN LİRASINA GEÇİNCE...

Filistinli aktivist, Lübnan'a gelişinden bu yana her aileye 27 dolar gıda, 100 dolar da barınma yardımı yapıldığını belirtiyor.

Ebu Hamida, UNRWA'nın söz konusu yardımları dolar yerine Lübnan lirasıyla ödeyerek azalttığını söylerken, UNRWA'nın Merkez Bankası arasındaki kur farkından yararlanmakla suçladı.

UNRWA'nın yardımı azaltma kararı, mülteciler için tehlike

Filistinli aktivist, gıda yardımının 27 dolardan 15 dolara indirildiğini ifade etti.

Resmi ve fiili döviz kurları arasındaki farkın genişlemesiyle, şu an mülteciler normal mali yardım miktarının sadece yüzde 20'sini alabiliyor.

Filistinli bir anne, yeni doğan çocuğuyla

KOMİSYONCULARA PARA ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Ebu Hamide, bu kararın arkasındaki amacın, Filistinli mültecilere Suriye'ye dönmeleri için baskı yapmak olduğuna inanıyor.

Ebu Hamide, Filistinlilerin Lübnan'daki ofisten kimlik belgesi alamadığını, bu belgeleri Suriye'den çıkarmak için Suriye'de ilişkileri olan simsarlara yüklü miktarda para ödediklerini söylüyor.

Mülteciler, eğitim, çalışma ve sağlık hizmetlerinden faydalanmakta zorluk çekiyor

Ebu Hamide'ye göre herhangi bir nedenle hastaneye yatmak isteyen Filistinli mülteciler UNRWA'ya evraklarını göndermesi gerekiyor ve orada kurum masrafları ödemeyi kabul ediyor ya da etmiyor.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 9
 • Neredeyiz 2 yıl önce Şikayet Et
  Dünyadaki mazlum Müslüman kardeşlerimize bile yardım edemiyoruz.. Hani nerede Müslüman devletler nerede haklı kardeşlerimize haksızdan hesap soracak devletler!
  Cevapla
 • HMC 2 yıl önce Şikayet Et
  İslama ve Müslümana karşı birleşmiş bunlar. Dünya beşten büyüktür.
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Elimizden geldiği kadar yardım kuruluşları yardım edelim, ayda dışarda bir kahve az içelim bir oaket sigara az içelim ve bu kardeşlerimize yardım edelim. Onların yerinde bizde olabilirdik. Eģerki tuttuğumuz takım kaybettiğinde üzüldüğümüz kadar bu görüntülere üzülmüyorsak o zaman insanlığımızdan utanmamız lazım. Halimize binlerce şükür olsun
  Cevapla
 • ahmet1 2 yıl önce Şikayet Et
  birLEŞmiş milletler , adı üstünde, kime ilaç oldu bugüne kadar, hele sozkonusu muslumansa
  Cevapla
 • Canazerbaycan 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc yardımcı olsun evlerini bırakıp yaşam savaşı vermek çok zor durum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Görücüye çıktı! Savaşın seyrini değiştirebilir
Son Dakika... Tuzla'da fabrika yangını: Bitişikteki fabrikaya ve ormanlık alana sıçradı!