ABD, Haseke'de terör örgütü YPG/PKK’ya petrol rafinerisi kuruyor

ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki Haseke'de sahip petrol rafinerisi inşa etmeye başladı. Günlük 3 bin varil petrolün üretileceği tesis, para karşılığında YPG/PKK'lı teröristlerce işletilecek.

ABD, Haseke'de terör örgütü YPG/PKK’ya petrol rafinerisi kuruyor
ABD, Haseke'de terör örgütü YPG/PKK’ya petrol rafinerisi kuruyor
GİRİŞ 10.01.2022 17:12 GÜNCELLEME 10.01.2022 17:49
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

AA'nın yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, ABD güçleri, Suriye'de kendi ordusunun ve terör örgütü YPG/PKK’nın akaryakıt ihtiyacını karşılayabilmek için Haseke'nin kuzeydoğusunda yer alan Rumeylan sahasındaki Mabadah bölgesinde petrol rafinerisi inşa etmeye başladı.

RAFİNERİNİN PARÇALARI SURİYE İLE IRAK ARASINDAKI EL-VELİT SINIR KAPSINDAN SOKULDU

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (İKBY) bölgesinden temin edilen rafinerinin parçaları, Suriye ile Irak arasındaki el-Velit sınır kapsından sokuldu.

PKK İŞLETECEK

Günlük 3 bin varil petrolün üretileceği tesis, para karşılığında YPG/PKK'lı teröristlerce işletilecek.

Haseke'deki rafineri YPG/PKK'lı teröristlerce işletilecek

İlerdeki süreçte teröristlerin işgalindeki diğer sahalarda da benzer rafinerilerin kurulması bekleniyor.

SURİYE'NİN EN ZENGİN ENERJİ KAYNAKLARI YPG/PKK İŞGALİNDE

Deyrizor ve Haseke illerinde terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeler, petrol ve doğal gaz açısından Suriye'nin en zengin enerji kaynaklarına sahip bulunuyor.

Irak sınırına hakim Deyrizor, ülkenin en büyük enerji kaynaklarına ev sahipliği yapıyor. Kenti ikiye bölen Fırat Nehri'nin doğusu Suriye'nin en büyük petrol sahalarını oluşturan 11 yatağı barındırıyor.

Suriye'de ABD'den PKK'ya destek devam ediyor

YPG/PKK, ABD desteğiyle Suriye'deki petrol kaynaklarının yüzde 70'inden fazlasını işgal etmeye devam ediyor.

Terör örgütü, Deyrizor'un kuzeydoğu kırsalındaki en büyük gaz tesisi Koniko'yu 23 Eylül 2017'de, Suriye'nin en büyük petrol sahası el-Ömer'i 22 Ekim 2017'de işgal etmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 50
 • Ahmet 1453 10 ay önce Şikayet Et
  4milyon suriyeli suriyede kalsaydı türkiye onları silahlandırsydı deaşı püskürtürlerdi kolayca sonra suriyrliler petrol kuyularını kontrol altına aldıktan sonra türkiyeye petrol satar karşılığında daha fazla silah alabilirlerdi meydanda böylece boş kalmazdı türk askeride yardım ederdi ,meydan boş kalınca abd petrolu kolayca alıverdi diye düşünüyorum
  Cevapla
 • Yorgun Yorumcu 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye bir şekilde bunların pis oyunlarını bozmalı, akla gelebilecek her türlü eylemle engel olmalı, biz şehitliği en yüksek pertebe sayan bir dinin ve devletin mensubuyuz yani ölümüne engel olmalıyız, ürkek olma erkek ol diye boşa denmemiş.
  Cevapla
 • Misak-ı Milli 10 ay önce Şikayet Et
  Kuzey Suriye yıldırım operasyonları ile ilhak edilmeli, oradaki enerji yatakları Türkiye'nin hakkı, birincisi Misak-ı Milli sınırları içinde olan yerler Kuzey Suriye-Kuzey Irak, ikincisi bu bölgelerden 40 yıldır Türkiye'ye terör ve savaş yoluyla verilen trilyon dolarlık zarara karşılık tazminat olarak bile bizim hakkımız olan yerler, üçüncüsü haçlı itleri pkk/ypg teröristleri haklarımızı gasp edip petrolden kazandıkları milyarlarca dolar ile tekrar bize saldırıyorlar sırf bu yüzden bile Kuzey Suriye acilen ilhak edilmeli, her sene 50 milyar dolar paramız sadece enerji yüzünden yurt dışına çıkıyor, doları ancak bu operasyonlar durdurur.
  Cevapla
 • net 10 ay önce Şikayet Et
  Allah'ın izni ile sıra oraya da gelecek. Her şeyin bir zamanı var. Bu yaptıkları oradaki arapları baskılamaları suriyelileri pkknın baskısına bırakmaları sürdürülebilir bir despotluk değil. Allah'ın zulme sabrı sonsuz değil.
  Cevapla
 • Gazi Erdoğan 10 ay önce Şikayet Et
  Rusya nın Kazakistan hamlesine cevap olarak Kuzey Suriye yi (Misak-i Milli sınırlarımız) almak olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin yeni danışmanı Hacer Foggo'dan Mehmetçik'e katliam iftirası
MİT'ten nokta operasyon: Sözde eyalet sorumlusu etkisiz hale getirildi