Akdeniz'de büyük deprem! Türkiye, Mısır, Lübnan ve Suriye sallandı

Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında, Türkiye'de de hissedilen 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı Türkiye dışında Mısır, Lübnan ve Suriye'yi de sallarken, Prof. Ersoy, Girit açıklarındaki bir çukurdan bahsederek tsunami uyarısı yaptı.

GİRİŞ 11.01.2022 06:05 GÜNCELLEME 11.01.2022 07:50
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

AFAD'dan alınan bilgiye göre Akdeniz'de Kıbrıs açıklarında saat 04:07'de 6.4 büyüklüğünde deprem gerçekleşti.

Derinliği 5,06 km olarak açıklanan deprem, Mersin, Adana, Antalya ve birçok ilden hissedildi.

Depreme uykuda yakalanan vatandaşlar, paniğe kapılarak sokağa döküldü.

AFAD'dan depremle ilgili yapılan ilk açıklamada, "Olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz" denildi.

AFAD'ın yayınladığı deprem haritası

ERSİN TATAR'DAN İLK AÇIKLAMA

Depremin tüm bölgede hissedildiğini vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Baf açıklarında saat 04:07'de meydana gelen deprem tüm bölgede hissedildi. Hepimize geçmiş olsun" açıklamasını yaptı.

KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu da sosyal medya hesabından, "Saat 3.10'da Akdeniz'de Baf açıklarında 6,4 şiddetinde meydana gelen deprem tüm KKTC'de hissedildi. Aldığımız bilgilere göre çok şükür can ve mal kaybı yok. Tüm halkımıza geçmiş olsun" paylaşımında bulundu.

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI YÜCEL: HERHANGİ BİR CAN VE MAL KAYBI YAŞANMAMIŞTIR

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bu gece 04.07'de Akdeniz'de yaşanan depremi hisseden tüm şehirlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. İlk belirlemelere göre Alanya'mızda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Rabbim tüm doğal afetlerden bizleri muhafaza eylesin" ifadelerine yer verdi.

"TSUNAMİ OLASILIĞI VAR"

Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, depremle ilgili olarak tsunami riskine dikkat çekti.

Tsunami gerçekleşirse tüm bölgeyi tehdit edeceğini söyleyen Prof. Dr. Ersoy'un mesajları şu şekilde:

"Şiddeti yüksek aslında. Önemsenecek bir deprem. Tsunami olasılığı da var. 6'yı geçen depremlerden sonra büyük dalgalar oluşabilir. Fakat kesin değil. Bu deprem büyük ihtimalle Doğu-Batı hatlı Rodos'tan başlayan, Antalya üzerinden Güney Doğu Anadolu'yu giden bir hat. Sürpriz bir deprem değil. Beklenebilecek bir deprem.

Prof. Dr. Şükrü Ersoy

TSUNAMİ TEHLİKESİ İÇİN GİRİT'TEKİ ÇUKURA İŞARET ETTİ

Tüm bölgeyi etkileyebilecek bir durum. Uzun mesafe kat ediyor. Başlangıç hızı çok yüksek. Kıyıya geldikçe yükselir. Tsunami kıyı dalgasıdır. Eğer oluşmuşsa mutlaka bizim kıyılara da gelir. Ama yıkıcı olacağını sanmıyorum. İlerleyen saatler içerisinde belki de hiç tsunami oluşmamış olabilir. Benim en çok korktuğum yer 4500 metrelik bir çukur var. Girit'e yakın olan kesimde. Burada meydana gelebilecek depremler büyük tsunamiler oluşturabilir. 6,5 büyük depremlerden bir tanesi. Önemli olan can ve mal kaybına yol açmamış olmasıdır."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 32
 • OSMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah katında tek din İslam'dır! Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'in 99.suresi olan Deprem süresinin son iki ayetini gelin hep beraber hatırlayalım: 7- Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür. 8- Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür.
  Cevapla
 • Ferit 1 yıl önce Şikayet Et
  Alanyadaki eski binaları bosaltin .artik kentsel donusumu başlatın beyler . Zengin muthaitleri deyilde halki düşünerek
  Cevapla
 • konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  chp bunun faturasını yine akp ye keser sen oralarda doğal gaz aramasan bu deprem olmazdı derler
  Cevapla
 • Kul insan 1 yıl önce Şikayet Et
  Deprem neden olur ve toprak , su kimin emrine hareket eder? İnsanları memnun etmek için rızık endişesi için içki alkol fuhuş gibi şeytanın pazarını alabildiğine yayan insanlarda , bölgelerde tehlike var. İnsanı spermden yaratan sonra o pis suyu sanat eser yapıp değer veren Allah'a cc kafa tutan saygısız insanların vay haline. Bu dünya Allah'ındır cc. Allah'ın cc dünyasında Allah'ın cc dediği olur. Peki anayasalar , yaşantılar neden şeytan ve şeytanlaşmış insanlar gibi. Neden Allah'a cc secde edilmiyor?
  Cevapla
 • Jeo.Müh. Behzat G. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu dünyayı Allah yarattı ve insanları da. İnsan yaratılmadan önce de bu dünyada depremler ve volkan patlamalar oluyordu. Bu açıklamalarınız örtüşmektedir. Beklenen İstanbul depremini bulan müslümanın tüm islam alemine bilgi vermeli.
  Cevapla
 • Abdullah Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Maşaallah! Yorumunuzdaki hakikat oranı % 100..
  Cevapla
 • Milli_Nizam_2023 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu karanlıklar bitecek bir gün elbet Geleceğiz o gün yakındır elbet Saracak ilahi rahmet sabret Adil düzen gelecek
  Cevapla
 • Kriptolara Dikkat 1 yıl önce Şikayet Et
  Doların yükselmesiyle tüm Türk forumlarında yorumlar kısmını paralı muhalefet trolleri ile fetöcüler işgal etmiş vaziyette dikkat edin.
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış Adil düzeni çok beklersiniz bilge başkanla
  Cevapla
 • Rotasız deli 1 yıl önce Şikayet Et
  karamollaoğlu ile mi gelecek adil düzen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hilmi Daşdemir'den Kılıçdaroğlu çıkışı: PKK'nın adayıdır! Stüdyoyu terk etti!
Görüşmede hangi sözler verildi? HDP, kendilerine teslim edilmesini istiyor!