Yunanistan'a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD'nin mesajındaki Türkiye detayı

Son dakika haberi: ABD'nin, Doğu Akdeniz'den çıkarılacak gazın Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya ulaştırılmasını hedefleyen EastMed projesinden desteğini çekmesi, Yunanistan'da paniğe yol açtı.

Yunanistan'a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD'nin mesajındaki Türkiye detayı
Yunanistan'a soğuk duş! Ülke basını manşetlere taşıdı, ABD'nin mesajındaki Türkiye detayı
GİRİŞ 13.01.2022 00:42 GÜNCELLEME 13.01.2022 00:42
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... ABD'nin "Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı Projesi" (EastMed) girişiminden desteğini çekmesi Yunan kamuoyunda hayal kırıklığına yol açtı. Birçok yayın organında, ABD'nin Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattından desteğini çektiğine ilişkin haberler yer alırken, "Jeopolitik bir fiyasko", "ABD, EastMed'i sabote ediyor" gibi başlıklar öne çıktı.

Yunan basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlerde, ABD'nin, Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattına ilişkin çekincelerini gayriresmi bir yazı ile (non paper) Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) ilettiği bildirildi. ABD'nin dile getirdiği çekinceler arasında projenin ekonomik açıdan sürdürülebilir olmaması ve çevresel hassasiyetlere uzak olması gösterildi.

ABD'NİN MESAJINDAKİ 'TÜRKİYE' DETAYI

Konuya ilişkin haberlerde, Washington'ın Yunanistan'a gönderdiği yazıda, projenin Türkiye ile bölgede gerginliğe neden olduğuna da dikkat çekildiği ifade edildi. ABD'nin ilgisinin bölgedeki elektrik temelli projelere kaydığı belirtilerek, ABD'nin bölgedeki diğer ortak projeleri desteklemeye devam edeceği ileri sürüldü.

EastMed Boru Hattı, ABD'den destek görmedi

Kathimerini gazetesinin haberinde, projenin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğine ilişkin şüphelerin daha önce de dile getirildiğine dikkat çekilerek, "EastMed boru hattının sürdürülebilirliğinden şüphe etmek diplomatik alanda Ankara'nın üzerinden bir baskı unsurunu azaltmaktır ve (Güney) Lefkoşa'yı enerji alanındaki taktiğini yeniden belirlemek zorunda bırakır." yorumuna yer verildi.

Gazetede yer verilen enerji uzmanı Mihail Mirianthis'e ait yorumda ise "bu ani hareketin" Yunanistan ve ABD arasında 2021'de imzalanan Karşılıklı Savunma İş birliği Anlaşması'na ilişkin soru işaretleri doğurduğu ifade edilerek, sadece Yunanistan'ın değil, İsrail ve GKRY'nin de enerji ve diğer alanlardaki çıkarlarının etkilendiği kaydedildi.

Gazetecilerin konuya ilişkin sorunlarını yanıtlayan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, Doğu Akdeniz Boru Hattı projesine ilişkin nihai kararda pazarın belirleyici olacağını söylemişti. Yunanistan'ın bu projede üretici olmadığını vurgulayan İkonomu, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz boru hattından bağımsız bir şekilde de önemli bir enerji kavşağı olabileceğini savunmuştu.

Doğu Akdeniz'den çıkarılacak gazın Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya ulaştırılmasını hedefleyen "EastMed" projesine ilişkin anlaşma, Atina'da Ocak 2020'de düzenlenen bir törenle Yunanistan, İsrail ve GKRY arasında imzalanmıştı.

Dönemin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise Ankara'nın projeye olan tepkisini "Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye'yi ve Kıbrıs Adası'nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır." sözleri ile ifade etmişti

KAYNAK: AA
YORUMLAR 65
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Bak sen şu işe , ABD şu İsrail'in hamisi değil mi ? Orada ki en güçlü lobi kimin , tabi ki onların lobisi . Belki de Türkiye İsrail MEB anlaşmasını daha kârlı buluyorlar . Anlaşalım , şu Yunan'a postayı koyalım , olsun bitsin !
  Cevapla
 • Uzmandan 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD ISRAIL ile anlaşamadı yunanistan arada kaynadı
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence İsrail Türkiye görüşmesi yararlı oldu . İsrail diplomatik nezaketle , mektubu gayri resmi ABD imzasıyla , Yunan'a posta attırdı . Sonra resmi açıklama yaparak , bak ABD istemiyor , ayrıca proje maliyeti yüksek , sen bu işten vazgeç , Türkiye ile anlaşmaya var , demeye getiriyor .
  Cevapla
 • Mahmut ABD 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen bende bu fikirdeyim Türkiye ile bir alakası yok bu gelişmenin parseli paylaşamadı Abd İsrail zaten şu an abd de de ki enflasyonun arkasında da yahudi lobisi var ama abd batırmazlar sadece 3-5 kişiye ültimatom bu ince görün meseleyi
  Cevapla
 • Alperen Nokta 2 yıl önce Şikayet Et
  Beyler Akdeniz bizim gönlümüzdur. Hiç kimse uzun vadede bizimle basedemez. Ne rusu,ne abd si. Bu mavi vatanın Muhtarı OSMANLI bakiyesi Azîz TÜRK Milleti ne aittir. Bu Böylece BILINE. Kendi hakkımız olan suyu elbette biz içeceğiz, nimetlerinden biz faydalanacağınız. Aksi düşünmek gafillik, betbahlik, dahasi KORKAKLIKTIR. EYY TÜRK Dik dur. Nizamı âlem SANCAĞINI sen Taşıyorsun. Cenaballah bizimle beraberdir. SELAM ve dua ile kalın.
  Cevapla
 • Cemal isik 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika icin muttefik yoktur cikari vardir yunanlilar bundan ders cikarabileceklermi daha onceki deneyimlerinden ders almadiklari belli
  Cevapla
 • Pöh E 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd kendisi varken yunan çapulcularına bırakırmı o gazı
  Cevapla
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD li görünen şirket esasında , İsrailli bir şirket , onlarda Başkanların damatları gibi sıkı fıkı münasebetler var .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Amazon Kraliçesi' görücüye çıktı! Değeri dudak uçuklattı
İsrail, Gazze'de TRT ekibine saldırdı! Başkan Erdoğan'dan sert tepki