AB'nin iki yüzlü kararı sonrası Aliyev çok sinirlendi: Bu adaletsizlik, açıklama yapsınlar

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB'nin Ermenistan için 2.6 milyar avro mali paket sunarken Azerbaycan'a 140 milyon avro öngörmesini adaletsizlik olarak adlandırıp tepki gösterdi.

AB'nin iki yüzlü kararı sonrası Aliyev çok sinirlendi: Bu adaletsizlik, açıklama yapsınlar
AB'nin iki yüzlü kararı sonrası Aliyev çok sinirlendi: Bu adaletsizlik, açıklama yapsınlar
GİRİŞ 12.01.2022 23:09 GÜNCELLEME 12.01.2022 23:13
Bu Habere 192 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, AB'nin Ermenistan ve Azerbaycan için öngördüğü mali paketin adaletsiz olduğunu belirterek, "Ermenistan'a ne kadar para verilecekse bize de aynı miktarda verilmeli. Harap olan Azerbaycan için sadece 140 milyon euro, Ermenistan için ise 2.6 milyar euro tutarında mali paket öngörülmüş olmasına çok şaşırdık. Bu bir adaletsizlik ve bir açıklamaya ihtiyacımız var" dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yerel medyaya gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Dün Azerbaycan-Ermenistan sınırında Ermenistan'ın Azerbaycan askerlerine ateş açtığını hatırlatan Aliyev, "Bu mesnetsiz saldırı sonucunda bir Azerbaycan askeri öldürüldü. Bu, savaştan sonraki ilk olay değil. Maalesef daha önceki cezai tedbirlerimiz Ermenistan'a ders olmadı. Dün yaşanan olay istisna değil. Savunma Bakanı'na (Zakir Hasanov) göre Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri failleri cezalandırmak için kararlı önlemler aldı ve bugün aldığımız bilgiye göre 6-8 düşman askeri etkisiz hale getirildi. Bu olaydan kısa bir süre sonra Ermeni tarafı ateşkes konusunda ısrar etmeye başladı. Ancak Azerbaycanlı bir askerin ölümünün asla affedilmeyeceğini anlamaları gerekir. Saat 21.30'da Savunma Bakanı'na ateşi kesmesi emrini verdim ve Ermenilerin çok sayıda yaralısını almalarına izin verilmesini söyledim. Sonuç olarak Azerbaycan yine hümanizmi gösterdi" ifadelerini kullandı.

Ermenistan'ın İkinci Karabağ Savaşı'ndan ders çıkarmadığını belirten Aliyev, "Bu nedenle çok zor bir durumda bunu başardık ve bugün sınır boyunca tüm önemli kontrol noktalarında bulunuyoruz. Sadece yerleşmedik, orada askerlerimizin hizmet etmesi için modern bir altyapı kurduk. Çünkü orada hava çok soğuk ve görev yapmak çok zor. Kar kalınlığı muhtemelen 3-4 metredir. Şimdi ikmal, erzak, yollar ve elektrik hatları döşendi" dedi.

Ermenistan'ın Gence'deki sivillere yönelik saldırısından bir kare

"ERMENİSTAN'A NE KADAR PARA VERİLECEKSE BİZE DE AYNI MİKTARDA VERİLMELİ"

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'le çok olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, "Geçen ay Brüksel'deki görüşmemiz için de aynı şeyi söyleyebilirim. Bizim için asıl mesele Avrupa Birliği ile geleceğimizi doğru planlamaktı. Bunu eski liderlerle yaptığım görüşmelerde defalarca dile getirdim. Özel bir beklentimiz yok dedim" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan ve AB arasında son olaylara kadar hiçbir sorunun olmadığını dile getiren Aliyev, "Bu, Ermenistan ve Azerbaycan için öngörülen mali paketin hacmiyle de ilgili. Harap olan Azerbaycan için sadece 140 milyon euro, Ermenistan için ise 2.6 milyar euro tutarında bir mali paket öngörülmüş olmasına çok şaşırdık. Bu bir adaletsizliktir. Hatta Aralık ayında Brüksel'de bir İtalyan gazeteciye verdiğim röportajda gazetecinin bana bunun ne kadar adil olduğunu sorduğunu söyleyebilirim. Demek istediğim, bunu söyleyen sadece ben değilim. Bu zaten Avrupa'da yaygın bir sorun. Bunu toplum içinde hep söyledim. Bu bir adaletsizlik ve bir açıklamaya ihtiyacımız var. Bu adaletsizliğe elbette sessiz kalmayacağız. Bu AB-Azerbaycan ilişkilerine çok büyük olumsuz etkisi olacak. Ermenistan'da tek bir bina bile yıkılmadı. Lübnan büyüklüğündeki topraklarımız tamamen yok edildi. Bize sadece 140 milyon, onlara 2.6 milyar. Neye dayanarak, açıklama yapsınlar" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 192
 • Hasan 2 yıl önce Şikayet Et
  AB Hıristiyan kulübünden ne bekliyorsun Aliyev kardeş.
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 2 yıl önce Şikayet Et
  siz toprak aldınız Ermenistandan.... 2.6 milyar euro dan çok çok daha kıymetli. Aliyevde biraz aç gözlü galiba. hem ayranım dökülmesin. hem ..... .... biz kıbrısa girince anamızı ağlatmışlardı ambargolar. ambargolar nedeniyle yağ, tüp kuyrukları. Abd nin planladığı 1980 askeri darbesi peşinden.
  Cevapla
 • Bu Ne Turşu 2 yıl önce Şikayet Et
  Kim kimin toprağını almış anlayamadım?
  Cevapla
 • Nadir 2 yıl önce Şikayet Et
  AB ve hırıstiyan lobisi yine devre de. Hani avrupa adildir. Kanun ve kitaplara uyardı. Mağdur ve saldırıya uğrayan şehirleri yıkılan Azerbeycan fakat yardımları ve görünmeyen yardımları alan ermemistan. AB nin ikiyüzlülüğünü ve dürüst olmadığını gösterir. Ve bu hep öyle olacak.
  Cevapla
 • Bekir 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın aliyev o para ilede sakız üretimi yap derler, dikkatli olmak lazım...
  Cevapla
 • Dursun turk 2 yıl önce Şikayet Et
  Saygı değer aliyev başkan ne uretecegini iyi biliyor ermenilere kapı açmak ihanettir içimizdeki ermenileride gonderelein
  Cevapla
 • Devriye 2 yıl önce Şikayet Et
  Ab den ne bekleyebilirsiniz ki......?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Baytar bu ne? 'Ötenazi' fiyatı belirleyen TVHB'den ikiyüzlü tavır!
Türkiye'den dev enerji yatırımı anlaşması! Bir ülkeyle somut aşamaya gelindi