AB'den Türkiye-Ermenistan açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Türkiye ve Ermenistan arasında başlayan “ilişkilerin normalleşmesi” sürecinden memnun olduğunu açıklayarak, ilişkilerin normalleşmesine yönelik destek sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

AB'den Türkiye-Ermenistan açıklaması
AB'den Türkiye-Ermenistan açıklaması
GİRİŞ 14.01.2022 23:31 GÜNCELLEME 14.01.2022 23:32
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Türkiye ve Ermenistan arasında başlayan ‘ilişkilerin normalleşmesi’ sürecinden memnun olduğunu açıkladı. AB Dış Eylem Servisi (EEAS) tarafından yapılan açıklamada, “İlişkilerin normalleşmesine yönelik daha fazla somut adım, bölgesel istikrar, uzlaşma ve ekonomik kalkınma beklentileri için bir adım olacaktır” denildi.

Açıklamada, “AB, hem Türkiye'nin hem de Ermenistan'ın karşılıklı ilişkilerinin normalleşmesi için çalışmaya istekli olmasını ve bu amaçla Özel Elçilerin atanmasını memnuniyetle karşılamaktadır. Özel Temsilcilerin bugün gerçekleştirdikleri ilk toplantı ileriye doğru atılmış önemli bir adımdı. AB hem Türkiye'yi hem de Ermenistan'ı bu konuda daha fazla çaba göstermeye teşvik ediyor” ifadelerine yer verildi.

"AB ilişkilerin normalleşmesine yönelik destek sağlamaya hazır"

Açıklamada, “Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, AB'nin her iki ülkeyle de ilişkisi açısından önem taşımaktadır. AB, 2014 yılından bu yana ekonomi, kültür, eğitim ve iletişim alışverişi gibi birçok alanda ilişkilerin normalleşmesine zemin hazırlamayı amaçlayan projelere 4,5 milyon eurodan fazla kaynak sağladı. AB, ilişkilerin normalleşmesine yönelik olası ek adımlara daha fazla destek sağlamaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç, 13 yılın ardından ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında Ermenistan'ın Özel Temsilcisi Ruben Rubinyan ile Rusya’nın başkenti Moskova’da görüşme gerçekleştirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Kara bahtlı bedevi. 1 hafta önce Şikayet Et
  Niye güveniyorsunuz hristiyan birliği yine bir hristiyan ülkeye arka çıkmış. İslam dünyasında olsa şaşırdım.
  Cevapla
 • Adnan 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa iki yüzlü güven olmaz biz kendi işimizi kendimiz hallederiz
  Cevapla
 • İnan 1 hafta önce Şikayet Et
  Ermenistana güvenmemekte faydavar hele ab ye hiç güvenilmez
  Cevapla
 • Kamil 1 hafta önce Şikayet Et
  Zengezur sadece yol değildir , Bir koridordur , Anlaşma anlaşmadır , Koridor Türkiye ve Azeri kontrolüne bırakılıyorsa , eyvallah işimize bakarız .
  Cevapla
 • Ramazan 1 hafta önce Şikayet Et
  Avrupa karışmasın karıştığı her yerde olaylar eksik olmuyor ihtiyacımız yok bunlara temkinli olmakta fayda var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erzurum'dan acı haber: 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Kamu işçisine ilave zam! Yeni maaşlar belli oldu