TOKİ yaptı, Arnavutluk halkı hayran kaldı: Türkiye'ye ve Erdoğan'a müteşekkiriz

Arnavutluk'ta TOKİ konutlarına kavuşan depremzedeler açılış için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor. Yeni evinlerini teslim alan Arnavutluk halkı, "Verdiği tüm sözleri tutan Türkiye'ye ve Erdoğan'a müteşekkiriz" ifadesinde birleşti.

TOKİ yaptı, Arnavutluk halkı hayran kaldı: Türkiye'ye ve Erdoğan'a müteşekkiriz
TOKİ yaptı, Arnavutluk halkı hayran kaldı: Türkiye'ye ve Erdoğan'a müteşekkiriz
GİRİŞ 15.01.2022 13:57 GÜNCELLEME 15.01.2022 14:00
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Arnavutluk'ta 2019 yılında meydana gelen depremin mağdurları, Türkiye'nin desteğiyle Laç şehrinde inşa edilen konutlara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Arnavutluk ziyaretinin arifesinde kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

TOKİ'nin inşaa ettiği evler

Arnavutluk'ta 51 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla inşa edilen konutların ailelere teslim edilmesine başlandı.

Meçan Marra

"DAHA İYİSİ OLMAZDI"

Laç bölgesindeki dairesine kavuşan 67 yaşındaki Meçan Marra, yeni inşa edilen semte de övgüde bulunarak "Bu, Laç için tarihi bir an ve çok memnunuz. Burada ev almayacak olanlar bile Erdoğan'ın sözlerinden memnun. Bu yer öyle bir semt oldu ki belki Tiran'da böyle bir şey yoktur. Erdoğan'ın Laç'ta yaptığı bu semte Tiran bile sahip olamaz. Daha iyisi olamazdı; içeri girip gördük, harika bir şey. Son derece harika bir iş. Başbakanımız (Edi Rama) da Erdoğan'la birlikte sözünü tuttu" dedi.

Nikoll Çupi

"ERDOĞAN'A VE TÜRK MİLLETİNE MÜTEŞEKKİRİZ"

Yeni evini teslim alanlardan 57 yaşındaki Nikoll Çupi de Türk hükümetinin katkılarından dolayı çok memnun olduklarını vurguladı.

Çupi, "Verdiği tüm sözleri tutan Erdoğan ve Türk hükümetinin katkılarından çok memnunuz. Evlere girip görenler oldukça memnun. Biz ailecek çok memnunuz. Bunlar çok güzel. Bu semt şu anda olağanüstü bir şey. Bunun için Erdoğan ve bizim başbakanımıza (Rama'ya) müteşekkiriz. Şehrimizde meydana gelen bu mucizeyle Arnavutluk'ta daha güzel semt bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Mark Thanaj

"ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Mark Thanaj ise yakında yeni dairesine kavuşacak kişilerden biri olarak yeni semti "şahane" şeklinde nitelendirdi. 75 yaşındaki Thanaj, "Ailecek çok mutlu hissediyoruz. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Arnavut devletine ve bizlere iyi kalpliliğinden dolayı Erdoğan'a teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Ocak Pazartesi günü Arnavutluk'a ziyareti kapsamında konutların resmi açılış törenine katılacak.

Arnavutluk'ta inşaa edilen TOKİ konutları

522 KONUT İNŞA EDİLDİ

Arnavutluk'ta 26 Kasım 2019'da meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde 51 kişi hayatını kaybetmiş, 900'den fazla kişi yaralanmıştı. Yaklaşık 17 bin kişinin evlerini terk etmesine neden olan depremden 202 bin 291 kişi etkilenmişti.

Erdoğan, depremin hemen ardından depremzedeler için konutların inşası için talimat vermiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanlığı arasında afet sonrası konut yapım alanında iş birliği protokolü imzalanmıştı.

TOKİ tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 522 konut, ticari ünite ve otopark inşa edildi. Konutların temel atma töreni Aralık 2020'de düzenlenmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da törene videokonferansla bağlanmıştı.

TOKİ tarafından yapılan konutların birinin salonu

Arnavutluk'ta inşaa edilen TOKİ konutlarından bazı kareler

Arnavutluk'ta inşaa edilen TOKİ konutlarından bazı kareler

Arnavutluk'ta inşaa edilen TOKİ konutlarından bazı kareler

KAYNAK: AA
YORUMLAR 20
 • İslam Sancağı 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlar balkanlarda güçlü ve bir arada olmalı. TİKA resmen gibi kurumlarımıza saldıranlar içerideki kripto Ermeni-Yunan-Sabetay artıklarıdır. Çünkü Müslümanları TİKA vesile ile güçlendiriyoruz.
  Cevapla
 • bir müslüman 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu semt ayakta kaldıkça Türkiye'nin itibarı ve ülkemize duyulan sevgi artacak. Heykel diksen bu kadar takdir edilmezdi. Düşünenlerinde yapanlarında ellerine sağlık.
  Cevapla
 • Halil 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu dualar varya herşeye bedel kul ne hesap yaparsa yapsın yaradanin mazlum dualarının hesapları bir anda tersine çevirir
  Cevapla
 • Tepki 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu fahiş fiyatların önü kesilse de,biz de bir müteşekkir olabilsek ama maalesef durum vahimm....!
  Cevapla
 • hbr 2 yıl önce Şikayet Et
  bu arnavutlar Türkleri hiç sevmez nankör bunlar ulusal bayramları bile osmanlıdan ayrıldıkları gün
  Cevapla
 • Gecenemi 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen ilk önce içimizdeki sözde TÜRK HAİNLERİNDEN dert yan.
  Cevapla
 • Tarihçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Öylemi diyon.hiç gittinmi arnavutluka.ben gittim iki ay kaldım .hiçte senin dediğin gibi değil.Adamlar türküm dedin mi misafirperverlikten eli ayağı dolaşıyor.
  Cevapla
 • erdemir 2 yıl önce Şikayet Et
  dunya lideri boyle birisey iste
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'nin Rumları önceden bilgilendirmediği açıklandı
Saldırı sonrası Bakan Fidan, İranlı mevkidaşıyla görüştü! Dışişleri'nden açıklama