Almanya'da Ukrayna'ya silah satışı tartışılıyor

Almanya'da, Rusya'nın olası saldırısına karşı Ukrayna'ya silah satılıp satılmamasına ilişkin tartışmalar gündeme geldi.

Almanya'da Ukrayna'ya silah satışı tartışılıyor
Almanya'da Ukrayna'ya silah satışı tartışılıyor
GİRİŞ 19.01.2022 15:08 GÜNCELLEME 19.01.2022 15:08
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Alman hükümeti, Ukrayna’ya silah ihraç edilmeyeceğini sürekli yinelese de farklı partilerin temsilcileri bu ülkeye kendisini savunması için silah verilmesi gerektiğini savunuyor.

Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı ve hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Marie-Agnes Strack-Zimmermann, yaptığı açıklamada, Ukrayna için savunma silahlarının tedarik edilmesinin düşünülmesini isteyerek bu silahların açık bir şekilde belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

ALMANYA'DAN SİLAH SATIŞI

Strack-Zimmermann, koalisyon protokolünde kriz bölgelerine silah satılmayacağının yer aldığına işaret ederek "Mevcut durum ve (Avrupa) kıtanın etkilenmesi göz önüne alındığında bunu yeniden gözden geçirmemiz lazım." değerlendirmesinde bulundu.

FDP dış politika sözcüsü Alexander Graf Lambsdorf ise Berlin'de yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya koruyucu yelek, kask ve gece görüş dürbünleri gibi teçhizatın ihraç edilebileceğini, silah satışlarını reddettiğini belirtti.

Lambsdorf, Almanya’da Savaş Silah Kontrolü Yasası'nda ve Dış Ticaret Yönetmeliği'nde savaş, kriz ve gerginliğin olduğu bölgelere silah satışının yasaklandığını anımsatarak Ukrayna'nın da silah ve askeri teçhizat üretip sattığını, bundan dolayı bu ülkenin teçhizata ihtiyaç duymayabileceğini söyledi.

Ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Hennig Otte de Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın olası bir Rus saldırısına direnmek için savunma silahlarını istemesi durumunda bu talebin geri çevrilmemesi gerektiğini savundu.

Otte, söz konusu savunma silahları arasında uçaksavar roketlerinin de olabileceğini kaydetti.

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk de Alman Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Almanya'dan savaş gemilerini ve hava savunma sistemi istediklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, dün yaptıkları açıklamalarda Ukrayna'ya silah satılmasını reddetmişti.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Semih 10 ay önce Şikayet Et
    Almanya nın ne kadar 2 yüzlü bir devlet olduğunun göstergesi , ukrayna meselesidir. Ukrayna da batı yanlısı gösterileri destekleyip , ırkçı grupları el altından ruslara karşı kışkırtıp , sonra da doğalgaz kesilecek diye silah satmayan , adi ahlaksız bir devlettir.Bunlar ayrıca Rusya ya kendi 2.el otolarını satarak 2 taraflı oynuyor.Alman demek , dümen ve yalan demek
    Cevapla
  • Yerli ve Milli 10 ay önce Şikayet Et
    İşte olay bu.Siz savaşın biz size silah satalım...Hatta siz ölebilirsiniz de...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ve Resmi Gazete'de yayımlandı: Artık cemevlerinde su ve elektrik ücretsiz olacak!
Son dakika: Bombacı teröristin kardeşi ile ilgili PKK'nın kalleş planı ortaya çıktı!