İran, BM'ye olan borcunu ödedi: Oy kullanma hakkımızı geri verin

Geçen yıl 65 milyon dolardan fazla aidat borcu olduğu için BM Genel Kurulunda oy kullanma hakkını kaybeden İran borcunu ödediğini açıkladı.

İran, BM'ye olan borcunu ödedi: Oy kullanma hakkımızı geri verin
İran, BM'ye olan borcunu ödedi: Oy kullanma hakkımızı geri verin
GİRİŞ 23.01.2022 12:46 GÜNCELLEME 23.01.2022 12:48
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İran, Birleşmiş Milletlere (BM) olan gecikmiş aidat ödemesini yaptığını ve askıya alınan oy kullanma hakkının iadesini talep etti.

Tasnim Haber Ajansına göre, İran'ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Taht Revançi, Güney Kore’nin bloke ettiği İran’a ait mali varlıktan 18 milyon doların BM’ye aktarıldığını söyledi.

Revançi, sözlerine şöyle devam etti:

"İran’ın BM’deki oy kullanma hakkının iade edilmesini bekliyoruz. Maalesef 2 yıldır üst üste ABD'nin İran'a yönelik baskıcı ve tek taraflı yaptırımları nedeniyle üyelik aidatımızı ödeme sorunuyla karşı karşıyayız.

ABD yaptırımları sadece ilaç, temel ihtiyaçlar ve tıbbi ekipmanlar gibi alanları etkilemekle kalmadı, aynı zamanda BM çalışmalarını da aksattı."

BM Şartı'nın 19'uncu maddesine göre, bir ülkenin örgüte olan aidat borcu, son 2 yılda yaptığı ödemeden fazlaysa o ülkenin BM Genel Kurulunda oy kullanma hakkı askıya alınıyor.

İran geçen yıl da 65 milyon dolardan fazla aidat borcu olduğu için Genel Kurulda oy kullanma hakkını kaybetmiş, 16 milyon dolarlık minimum ödeme yaparak oy kullanma hakkını geri kazanmıştı.

ABD'nin yaptırımları nedeniyle İran'a ait yaklaşık 7 milyar doların, Güney Kore bankalarında tutulduğu belirtiliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • 6543 10 ay önce Şikayet Et
    50 milyon türk soydaşlarınız irandan 35 ülkesine çıkıp yerleşmediği sürece hiçbirşey değişmez
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD 6. nesil B-21 bombardıman uçağını tanıttı
İşverenin asgari ücret teklifi ortaya çıktı! Ülke TV'de gündemi sarsan kulis açıklandı