DSÖ: Omicron'un son varyant olacağını varsaymak tehlikeli

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19'un Omicron'un son varyant olduğunu tehlikeli olduğu uyarısında bulunarak "Daha ölümcül bir varyantın ortaya çıkma potansiyeli çok gerçekçi." ifadesini kullandı.

GİRİŞ 24.01.2022 14:26 GÜNCELLEME 24.01.2022 17:30
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

DSÖ 150. Yönetim Kurulu toplantısı, İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle başladı.

Ghebreyesus, burada yaptığı açılış konuşmasında, salgının başlamasının ardından geçen iki yılda dünya genelinden 350 milyon vaka, 5,5 milyon da ölü sayısı bildirildiğini belirterek "Hepimiz bu rakamların çok daha yüksek olduğunu biliyoruz." dedi.

HER 12 SANİYEDE BİR ÖLÜM

Geçen hafta DSÖ'ye ortalama her üç saniyede bir 100 vaka rapor edildiğini aktaran Ghebreyesus, her 12 saniyede bir kişinin de Kovid-19'dan yaşamını yitirdiğini söyledi.

Ghebreyesus, Omicron varyantının ilk kez dokuz hafta önce ortaya çıkmasından bu yana DSÖ'ye 80 milyondan fazla vaka bildirildiğini, bu rakamın 2020'nin tamamında bildirilen vaka sayısından daha fazla olduğunu vurguladı.

Ghebreyesus, şimdiye kadar vaka artışlarındaki patlamanın ölümlere yansımadığını ancak Kovid-19 kaynaklı ölümlerin tüm bölgelerde, özellikle de aşılara en az erişimin olduğu Afrika'da arttığına işaret etti.

Omicron varyantı bulaşıcılığı yüksek, etkileme oranı daha düşük bir varyant olarak kabul ediliyor.

DAHA ÖLÜMCÜL BİR VARYANT OLUŞABİLİR

Ghebreyesus, salgının nereye gidebileceği ve akut dönemin nasıl sona erebileceğine dair farklı senaryolar olduğuna dikkati çekerek "Omicron'un son varyant olacağını veya bunun oyunun sonu olduğunu varsaymak tehlikelidir. Aksine, küresel olarak koşullar daha fazla varyantın ortaya çıkması için ideal durumda. Daha bulaşıcı, daha ölümcül bir varyantın ortaya çıkma potansiyeli çok gerçekçi." değerlendirmesinde bulundu.

Herkesin salgında çok yorgun düştüğünü kabul ettiklerini belirten Ghebreyesus, "Salgının gidişatını değiştirmek için onu yönlendiren koşulları değiştirmeliyiz." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, dünyadaki aşılara erişimde yaşanan adaletsizliğe vurgu yaparak "Afrika nüfusunun hala yüzde 85'ine tek doz aşı yapılmadı. Bu hangimiz için kabul edilebilir bir durum?" diye konuştu.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • hsnedan25 5 ay önce Şikayet Et
  yaa bu dsö ne iş yapar sadece boş boş konuşuyorlar kardeşim icraat yapın insanlik için habire açıklama yapıyorlar..
  Cevapla
 • Hasan 5 ay önce Şikayet Et
  Adam uyarıyor aklınızı başınıza alın korona daha bitmedi diyor ne desin adam omicron virüs ü bitirecek hatta bitti eskiye dönün sarılın kaynasın öpüşün maskeyi atın mi desin az aklınızı başınıza alın kurallara uyun
  Cevapla
 • bkt 5 ay önce Şikayet Et
  bu virus sizi gebertir inşaallah. insanlığın başına bela oldunuz. adamlar zevk alıyor. pis kafirler.
  Cevapla
 • Nuay 5 ay önce Şikayet Et
  Nereden biliyorsun
  Cevapla
 • kapadokyali 5 ay önce Şikayet Et
  varyant sensin be bitmesini istemeyen orgut sensin tabiki son olmaz cunku bitmesini istemiyosun
  Cevapla
 • Babavatan 5 ay önce Şikayet Et
  Gebersende kurtulsak senden
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İskansız konutlarla ilgili düzenleme: Faturalar düşecek
TOGG'a ÖTV teşviği: Yüzden 60'tan yüzde 10'a inecek