ABD Dışişleri resmen doğruladı: 8 bin 500 asker hazır!

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin, olası bir Rus tehdidine karşı destek gösterisi amacıyla NATO'nun doğu kanat ülkelerine asker göndermek üzere görüşmeler yaptığı iddia edildi. ABD Dışişleri Bakanı ise iddiaları doğrulayan bir açıklama yaptı.

ABD Dışişleri resmen doğruladı: 8 bin 500 asker hazır!
ABD Dışişleri resmen doğruladı: 8 bin 500 asker hazır!
GİRİŞ 26.01.2022 22:46 GÜNCELLEME 26.01.2022 23:38
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik olası bir askeri girişiminde beklenmedik durumlara karşı NATO Mukabele Gücü'nün aktifleştirilmesi halinde 8 bin 500 askeri teyakkuza geçiren ABD, Avrupa'da yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

BATI UKRAYNA'YA ASKERİ OPERASYON HAZIRLIĞINDA

Amerikan CNN televizyonunun ABD'li yetkililere dayandırdığı haberde, Washington yönetiminin birkaç Avrupa ülkesi ile NATO'nun doğu kanadını tahkim etmek için bölgeye binlerce asker konuşlandırmak üzere istişarelerde bulunduğu iddia edildi.

Bahsi geçen ülkelerden bazılarının, İngiltere, Romanya, Bulgaristan ve Macaristan olduğu savunulan haberde, Baltık ülkeleri ve Polonya'ya konuşlandırmak üzere her ülkeden bin askerin sevk edilmesinin düşünüldüğü ileri sürüldü.

BLİNKEN DOĞRULADI

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna-Rusya sınırındaki duruma değinerek, "8 bin 500 ABD askeri, konuşlandırılmaya hazır duruma getirildi" dedi. Blinken, Kiev'e bu hafta 283 ton askeri mühimmat da dahil askeri yardım gönderdiklerini ve ilerleyen günlerde daha çok sevkiyat yapabileceklerini söyledi.

Bazı NATO üyelerinin bu konuda isteksiz olduğu belirtilen haberde, ABD'nin NATO üyeleri arasındaki bu isteksizliği "bay-pass etmek" için bir tür "istekliler koalisyonu" kurmaya çalıştığı iddia edildi.

NATO'nun herhangi bir askeri karar alması için oy birliği gerekiyor. Başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri, Rusya ile gerilimin tırmandırılmasına taraftar değil.

NEW START'A EK MUTABAKAT

Blinken, ABD'nin Rusya'ya, nükleer füze dahil Avrupa'daki stratejik silahların azaltılması için New START anlaşmasına ek mutabakat yapabilecekleri teklifinde bulunduğunu açıkladı.

Blinken, Rusya'nın Ukrayna'nın NATO'ya alınmamasına yönelik talebine olumlu yanıt vermediklerini ve NATO'nun "açık kapı politikası"nda değişiklik olmadığını söyledi.

KAYNAK: AA, İHA
YORUMLAR 18
 • Şevket 4 ay önce Şikayet Et
  Rusya vur daha ne bekliyorsun? Yoksa ABD seni de işgal edecek.
  Cevapla
 • Osman ali 4 ay önce Şikayet Et
  Barışı konuşmadan savaşı hesap ediyorlar bu savaş çıkmaz çıkarsa da NATO dağılır Ukrayna ya kimse sahip çıkmaz bunu göreceksiniz savaş çıkarsa da tez zaman da barış olur amaç Natoyu dağıtmak Ruslara kimse karşı duramaz Almanya kıvırdı Hırvatlar Ruslardan yana NATO Savaşa direkt müdahil olmaz silah ve eğitim verirler ancak o kadar Natonun doğu kanadını kırmak için Ruslar Ukraynayı işgal değil burnumun dibinden çekil diyor aslında Rusların Ukraynayı işgali eline hiçbirşey geçirmez bunu Ruslar bilerek yapıyor Babanın çocuğa kızması onu koruduğu için sevmediği için değil derler ya amaç başka yapılan başka
  Cevapla
 • Yusuf 4 ay önce Şikayet Et
  Alman milleti bira lokanta keyif ve tatil bilir, başta dert tanımazlar. Savaşmak ise bizim işimiz. Dolayısıyla Nato denen kurum içi boş torba, tek görünen biziz.
  Cevapla
 • Adım türk 4 ay önce Şikayet Et
  Bu durumlarda..ücüncü ülkeye oynarlar abd rus hır gür ederken .biz saglam olmalıyız .cambaza bak diyebilirler .dede agaca ordu yıgdı abd rusla beraber .istanbulu .isgal etse .kim dur diyecek biz taarruz halinde olmalı .ve sınırlarımızı .ve icerdeki kravatlı ajanları .balıkcılarda baş başa.plan yaptırmayalım derin planlar gizliden devreye sokulmaya calısılıyor ajanlar devrede
  Cevapla
 • Beyin tutulması 4 ay önce Şikayet Et
  ABD muameleye hazır ol Ruslar size iyi çektirecek
  Cevapla
 • Hacivat 4 ay önce Şikayet Et
  8500 asker az degilmi rusya ya göz dagi vermeye yetmez en dogrusu abd ukraine rusya masaya oturmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de koronavirüste son durum açıklandı! Gözler yarına çevrildi
Kocanı Nasıl Öldürürsün? yazarı kocasını öldürdü (28 Mayıs 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)