Son dakika: ABD'den flaş Rusya açıklaması: Benzeri görülmedi!

Son dakika: ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının yakın zamanda benzerini görmediklerini, durumun Soğuk Savaş dönemindeki gibi olduğunu söyledi.

Son dakika: ABD'den flaş Rusya açıklaması: Benzeri görülmedi!
Son dakika: ABD'den flaş Rusya açıklaması: Benzeri görülmedi!
GİRİŞ 29.01.2022 01:32 GÜNCELLEME 29.01.2022 01:35
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: ABD Genelkurmay Başkanı Milley Rusya'nın sınırdaki yığınağının yakın zamanda benzeri görülmediğini söyledi.

ABD Genelkurmay Başkanı Austin ve Genelkurmay Başkanı Milley, Rusya ile Ukrayna arasında Donbass bölgesinde başlayan kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"PUTİN BUNU YAPMA KABİLİYETİNE ERİŞTİ"

ABD Savunma Bakanı Austin, Putin'in Ukrayna'ya girme konusunda nihai karar verdiğine inanmadığını ama artık bunu yapma kabiliyetine eriştiğini söyledi. Austin, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesinin, Moskova'nın batısında güçlü ve kararlı bir NATO istemediği anlamına geleceğini söyledi.

"YAKIN ZAMANDA BENZERİNİ GÖRMEDİK"

ABD Genelkurmay Başkanı Milley ise, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağının yakın zamanda benzerini görmediklerini, durumun Soğuk Savaş dönemindeki gibi olduğunu söyledi.

"FELAKET OLUR"

Milley, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin sonucunun özellikle kentsel kesimlerde "felaket" olacağı uyarısında bulundu.

Ukrayna'ya askeri ekipman desteği vermeye devam edeceklerini belirten Milley, Rusya'nın NATO ülkelerinden herhangi birisine müdahalesi durumunda NATO anlaşmasının beşinci maddesi kapsamında güçlü bir NATO gücünün karşılık vereceğini söyledi.

NATO: HER İKİ SEÇENEĞE DE HAZIRIZ

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Ukrayna krizine ilişkin yaptığı açıklamada, NATO'nun Rusya'yla diyalog ve politik çözüme dayalı iş birliğine açık olduğunu ancak NATO'nun çatışma ihtimaline de hazırlıklı olduğunu belirtti.

Ciddi ekonomik yaptırımlar konusunda uyarısını yineleyen Stoltenberg, "Rusya bir kez daha askeri güç kullanmaya karar vermediği sürece zamanımız var. Rus planları hakkında kesinlik yok ve belki de nihai bir karar vermediler. NATO olarak siyasi diyaloga girmeye hazırız. Ancak Rusya silahlı çatışmayı seçerse de yanıt vermeye hazırız. Yani her iki seçeneğe de hazırız. En iyisi için çok çalışıyoruz" diye konuştu.

"RUSYA, ABD VE NATO MÜTTEFİKLERİ İLE GÖRÜŞMEYE İSTEKLİYDİ"

Stoltenberg, yapılan görüşmelerin ardından NATO ve müttefiklerin tekliflerini Rusya'ya ilettiğini belirterek, "Gördüğümüz, Rusya'nın sürekli bir askeri yığılmasıdır. Tabii bu çok yakından takip ettiğimiz bir şey. Daha fazla asker, daha ağır teçhizat yerleştiriyorlar. Böylece askeri yığınak devam ediyor. Aynı zamanda Rusya bizimle, ABD ve NATO Müttefikleri ile görüşmeye istekliydi. Bu iyi bir işarettir. Aynı odada saatlerce oturduk, Ukrayna ve çevresindeki durumu, hepimiz için güvenlik sonuçlarını ele aldık.

BELARUS: RUSYA'YA DOĞRUDAN SALDIRI OLURSA...

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Belarus Parlamentosunda yaptığı konuşmada, bölgede Rusya ile ABD ve NATO arasında artan askeri gerginliğe dair değerlendirmelerde bulundu.

Bölgede askeri bir çatışma ihtimalinin yalnızca iki durumda gerçekleşeceğine işaret eden Lukaşenko, "Savaş olacak mı olmayacak mı? Evet, olacak ancak sadece iki durumda: Belarus'a doğrudan saldırı yapılırsa, Belarus'a karşı sıcak bir savaş başlatılırsa. İkinci durum, müttefikimiz Rusya doğrudan saldırıya uğrarsa. Belarus da buna katılır ve bunun temeli bizim müttefiklik anlaşmalarımızdır." dedi.

Ülkesine bir saldırı gerçekleştirilmesi halinde "yüz binlerce" Rus askerinin Belarus'a geleceğini ifade eden Lukaşenko, "Batı, Belarus'ta Rus askerinin olup olmayacağı sorusuyla oldukça ilgili. Buna cevap vermek istiyorum. Eğer ülkemize yönelik bir saldırganlık olursa, yüz binlerce Rus askeri vatanımızı yüz binlerce Belaruslu ile birlikte korumak için burada olur." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 77
 • suat 3 ay önce Şikayet Et
  Bu iki alçak devletin Dünyaya verdikleri Acı ve Izdırabın bitmesi için Güvenlik konseyinde Her ülkenin Eşit ve Sadece Bir oy hakkının ollması lazım. Barışgücünün müdahele hakkının bu beş devletin elinden alınması lazım.
  Cevapla
 • Erkan 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika şeytan amerika katil Amerika dünyayı karıştırıp insanları öldürmeyi bırak artık
  Cevapla
 • HIDIR BODUR 3 ay önce Şikayet Et
  Rusyanın katliamları amerikanın on katıdır.
  Cevapla
 • Mrrrr 3 ay önce Şikayet Et
  ABD bu işgalleri zamanında çok yaptığı için tecrübelidir. Tabi en çok o konuşacak havlayan kopek isirmazmis yiyin birbirinizi
  Cevapla
 • Abdullah 3 ay önce Şikayet Et
  Büyük ŞEYTAN ABD nin hedefi TÜRKİYEMİZİ savaşa sokup istanbulu işgal etmek yoksa YUNANİSTAN a bu kadar TANK, TOP VE HELİKOPTERİ RUSYA ya TRAKYA dan girmek için yapmadı her halde...
  Cevapla
 • nimet 3 ay önce Şikayet Et
  Yaptığınız bu DANIŞIKLI DÖVÜŞ ün semeresini piyasalardan topluyorsunuz..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan sinyali verdi açıklama geldi: 2,5 milyon Suriyeli geri döner!
Müslüman takım arkadaşı için içki şişelerini kaldırdı!