İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna'yı ziyaret edecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya'nın sınırlarına asker konuşlandırdığı Ukrayna'yı ziyaret ederek destek gösterisinde bulunacak.

İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna'yı ziyaret edecek
İngiltere Başbakanı Johnson, Ukrayna'yı ziyaret edecek
GİRİŞ 01.02.2022 09:19 GÜNCELLEME 01.02.2022 11:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İngiltere'de Başbakanlık Ofisi 10 Numara'dan yapılan açıklamaya göre, Johnson bugün Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy​​​​​​​ ile bir araya gelecek.

Ziyarette Johnson, Ukrayna'nın Rus enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltmaya destek amacıyla 88 milyon sterlinlik yeni finansman desteği de açıklayacak.

BORİS JOHNSON'DAN UKRAYNA'YA ZİYARET

Ziyaret öncesi değerlendirmede bulunan Johnson, "Nasıl yönetildiklerini belirlemek her Ukraynalının hakkı. Bir dost ve demokratik bir ortak olarak İngiltere, Ukrayna'yı yok etmeye çalışanlar karşısında Ukrayna'nın egemenliğini korumaya devam edecek." dedi.

Johnson, Rusya'yı diplomatik bir çözüm bulmak ve daha fazla kan dökülmesini önlemek için geri adım atmaya ve diyaloga çağırdı.

Ziyarette Johnson'a Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın eşlik etmesi bekleniyordu. Ancak Truss, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ve evde kendini izole ettiğini duyurdu.

Ziyaret öncesi Truss, hükümete Rusya'ya karşı sert yaptırım yetkisi veren bir tasarıyı parlamentoya sunmuştu.

UKRAYNA'YA DESTEK

Truss, böylece Rusya'nın Ukrayna'ya daha fazla sınır ihlali yapması halinde Moskova için stratejik öneme sahip sektörlerde iş yapan herhangi bir şirkete yaptırım uygulayabileceklerini duyurmuştu.

Rusya'nın Ukrayna'da yönetimi devirerek kendine yakın bir rejim kurma planı yaptığını duyuran İngiltere, Kiev'e antitank silahları göndermişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Kul insan 9 ay önce Şikayet Et
    Ukrayna ile Türkiye'nin arasına girmek için fırsat mı kollarlar diye aklıma gelmiyor değil.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Soylu açıkladı: İBB kadrosunda 6 PKK'lı tespit edildi
Konya'da köpeği vahşice öldüren zanlıların ifadeleri ortaya çıktı