"Afrika darbelerinin arkasında Fransa’nın Türkiye düşmanlığı var"

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, yaptığı yazılı açıklamada son dönemde sıklaşan Afrika'daki darbelerin arkasında Fransa'nın, kıtada stratejik bir güç olarak yükselen Türkiye'ye düşmanlığının yattığını söyledi.

"Afrika darbelerinin arkasında Fransa’nın Türkiye düşmanlığı var"
"Afrika darbelerinin arkasında Fransa’nın Türkiye düşmanlığı var"
GİRİŞ 09.02.2022 13:47 GÜNCELLEME 09.02.2022 13:53
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bekin, "Özellikle Sudan, Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde Türkiye’nin ağırlığının hissedilmeye başlanması ister istemez Fransa’nın Türkiye’ye yönelik karalama politikalarını ön plana çıkarmasına ve Afrika ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiye’ye karşı düşmanca bir yaklaşım yürütmesine neden olmaktadır." dedi.

HER 5 KİŞİDEN BİRİ AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA

Bekin konu ile ilgili şunları kaydetti:

"Afrika’da açlık çeken kişi sayısı 2020 yılında 282 milyona yaklaşırken, gıda yetersizliğinin negatif etkileri ne yazık ki milyonlarca çocuğun gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Bugün gelinen noktada her beş Afrikalıdan birisi açlık ile yüz yüze kalmaktadır. Özellikle son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar ve dış borç yükü Afrika’yı temelden sarsmaya devam etmektedir. 2014 yılında sadece dört Afrika ülkesi yüksek borçtan dolayı haciz riski taşırken bugün ise on yedi ülke benzer sorunlarla yüz yüzedir. Bunun sonucu olarak, güven ve istikrar ciddi boyutlarda zayıflık gösterdiğinden özellikle Sahel bölgesi başta olmak üzere, Afrika Boynuzu, Büyük Göller bölgesi ve Güney Afrika’da terör olayları hızlı tırmanış gösterirken özellikle Çad, Gine, Mali, Sudan, Tunus, Burkina Faso’da yaşanan askeri darbeler  ve Gine Bissau’da meydana gelen darbe girişimi istikrarsızlığı da beraberinde getirmektedir."

BATI SÖMÜRGECİ ANLAYIŞIYLA AFRİKA'NIN TOPARLANMASINA İZİN VERMİYOR

Afrika Birliği'nin sorunları çözmede etkisiz kaldığını ifade eden Bekin, "Afrika Birliği’nin yeterince etkin olamaması ve önleyici tedbirler konusunda yaptırım gücünün bulunmaması ister istemez sosyo-ekonomik sıkıntıların daha da hızlı bir ivme göstermesi söz konusu olabilir. Afrika’da kolayca çözülmeye meyilli olan siyasi ve sosyal yapıdaki birçok ülke ne yazık ki dış güçlerin sömürgeci yaklaşımlarından etkilenebilmektedir. Özellikle Libya eski lideri Albay Muammer Kaddafi’nin 2009 yılında Afrika Birliği başkanlığı döneminde ön plana çıkardığı Afrika Birleşik Devletleri (ABD) ve buna bağlı olarak 2011’de ortaya attığı Amerikan doları ve Euro yerine Afrika ortak para birimi olarak altın dinar fikrini dillendirmesi sonrası Libya’da iç karışıklığın başlaması ve Kaddafi’nin devrilmesi düşündürücü olsa gerek." şeklinde konuştu.

"FRANSA TÜRKİYE'NİN AFRİKA'DAKİ YÜKSELİŞİNDEN RAHATSIZ"

Türkiye'nin son dönemde etkinliğini arttırdığı Afrika'daki ağırlığından Fransa'nın rahatsız duyduğunu belirten Bekin,  "Afrika’da birçok liderin BM Güvenlik Konseyi’nin yeniden yapılandırılmasını öngören Ezulwini Mutabakatı konusundaki ısrarlı beyanları, Fransa’ya karşı başlatılan gösteriler karşısında, birçok alanda ekonomik darboğazın yaşandığı, işsizlik ve açlığın had sefaya ulaştığı Afrika’da, Batı’nın manipülasyonu sonucu kırılgan olan yönetimler kolayca askeri darbelerle değişime uğratılmaktadır. Afrika’da özellikle Türkiye’nin ağırlığından büyük tedirginlik duyan Fransız yönetimi buralarda kontrolü elde tutabilmek için çareyi kendine bağlı yönetimleri işbaşına getirmekle buluyor. Özellikle Sudan, Libya, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde Türkiye’nin ağırlığının hissedilmeye başlanması ister istemez Fransa’nın Türkiye’ye yönelik karalama politikalarını ön plana çıkarmasına ve Afrika ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiye’ye karşı düşmanca bir yaklaşım yürütmesine neden olmaktadır.  Akdeniz'in kapısı konumundaki Tunus ile Türkiye'nin "Yüksek Düzeyli Stratejik İş birliği Konseyi" vasıtasıyla başlattığı savunma ve güvenlik iş birliği yakınlaşması sonucu Afrika kıtasına yönelik askeri malzeme tedariki başlatması istemez Fransa'yı tedirginliğe sürükledi. Bunun sonucu olarak kendilerine  yakın olan Cumhurbaşkanı Said Kaysın darbe yapmasını teşvik ettiler." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 13
 • Kimkio 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok ezbere bir iddia olmuş, zira Afrika'daki darbelerin hepsi Fransa aleyhine. Öyle ki darbe olan ülkelerden Fransa askeri çekiliyor, Fransız uçaklarına hava sahasını kapatıyorlar. Örnek olarak Mali'ye, Burkina Faso'ya bakabilirsiniz. Fransa'nın boşluğunu askeri açıdan dolduran ise Rus paralı askerleri. Türkiye açısından durum leyhte veya aleyhte demek için ise henüz erken.
  Cevapla
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  fransızın her yeri düşman olsa ne yazar erkeklerin ćoğunluğu lgbt zaten onların
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  İlahi tecelli Allah CC tarafından Fransa'ya yaptıkları karşılığında illaki bir şekilde tecelli edecekdir .
  Cevapla
 • misgalezerratin 2 yıl önce Şikayet Et
  türkiye afrika ülkeleriyle 50000 km2 lik tarım ve hayvancılık isbirliği anlaşmaları yapmalı alanlar türk girişimcilere bırakılmalı sadece çıkan ürünler %80 ülke piyasasına %20 türkiye piyasasına gümrüklerde %0-10 vergilerle sokulmalı ucuzluk 10 tane ülkede 200 bin km2 tarım hayvancılık arazisi ülkemizin 1/4 eder.. bu bölgelerde misyon eğitim askerive kültürel entegrasyonla uzun vadede güçlü müttefikler herkesin lehine olur
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Bir zamanlar bizdeki paşalarda öyle degilmiydi zırt muhtıra yayınlar sahipleri söyleyince darbe yapar hazineyi boşalmazlar mıydı, afrikada da şu anda aynı sahipli askerler sahiplerinin dediğini yapıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En değerli Türk futbolcular belirlendi! Zirvedeki isim şaşırtmadı
Filistinliler, cuma namazını İsrail saldırısında yıkılan Faruk Camisi enkazında kıldı