Hindistan'da mahkemeden başörtülü öğrencilere "bekleyin" çağrısı

Hindistan'ın Karnataka eyaletinde mahkeme, başörtüsü gerginliğinin yaşandığı kentte öğrencilerin konuya dair karar açıklanıncaya kadar başörtüsüyle okullara giremeyeceğini bildirdi.

Hindistan'da mahkemeden başörtülü öğrencilere "bekleyin" çağrısı
Hindistan'da mahkemeden başörtülü öğrencilere "bekleyin" çağrısı
GİRİŞ 10.02.2022 18:17 GÜNCELLEME 10.02.2022 21:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Mahkeme Başkanı Ritu Raj Awasthi, üniversitedeki başörtüsü yasağının kaldırılmasına yönelik başvurunun görüşülmeye başlandığını duyurdu.

Awasthi, mahkemenin konuya dair kararını açıklayacağını vurgulayarak, "Mesele çözüme kavuşana kadar hiçbir öğrenci (okullarda) dini kıyafet giyme ısrarında bulunmamalıdır." dedi.

Mahkeme başkanı, ayrıca, yetkililere eyalette başörtüsü gerginliği nedeniyle ara verilen eğitimlere devam edilmesi direktifini verdi.

 KARNATAKA EYALETİNDE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI

Eyalet genelinde uzun süredir uygulanan başörtüsü yasağı, 1 Ocak'ta devlete ait Udupi Kadın Yüksekokulundaki Müslüman öğrencilerin derslere başörtüsüyle girmesiyle tartışılmaya başlandı.

Karnataka'da diğer okullarda da Müslüman kız öğrencilerin başörtülü derslere girmesi üzerine Hindu öğrenciler tepki göstererek derslere safran rengi şalla girmeye başlamıştı.

Udupi'deki okul yöneticileri, hükümet yetkilileri ile öğrenci ve aileleri arasında 19 Ocak'ta yapılan toplantıda bir çözüme varılamamış, 5 kız öğrenci okul dışında protestolara başlamıştı.

Eyalet hükümeti, 26 Ocak'ta uzman paneli kurmuş; panel görüşünü bildirene kadar başörtülü öğrencilerin üniforma kurallarına uyması ve okula başörtüsüz girmesi istenmişti.

Başörtülü öğrenciler, 31 Ocak'ta Karnataka Yüksek Mahkemesine başvurarak başörtüsünün Hindistan anayasasının sağladığı temel bir hak olduğunu savunmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • SARIÇİÇEK 9 ay önce Şikayet Et
  bu çırpınışlar boşuna Rabbim nurunu tamamlayacak inşaAllah...
  Cevapla
 • güngör güçlü 9 ay önce Şikayet Et
  Ah Müslüman! Nerede seni savunacak halifen, nerde sığınacak devletin, Hangi musibet uyanmasına sebep olacak acaba ümmetin?
  Cevapla
 • serdar 9 ay önce Şikayet Et
  hindistanda iktidar olan hindu milliyetçi parti seçimlerde daha çok hindu oyu almak için müslümanlara baskı yapmaya başladı. bilerek provokasyon yapıyor başbakan modi.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan pamuk ve ayçiçeği üreticilerine müjde
Sosyal medyada gündem oldu! Mitinge kaç kişi katıldı? Erdoğan açıkladı