KKTC Başbakanı Sucuoğlu'nun hükumet kurması için son tarih

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 8 Şubat'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, hükümet formülü bulunmazsa 21 Şubat'ta Cumhurbaşkanı'na görevi iade edecek.

KKTC Başbakanı Sucuoğlu'nun hükumet kurması için son tarih
KKTC Başbakanı Sucuoğlu'nun hükumet kurması için son tarih
GİRİŞ 17.02.2022 23:27 GÜNCELLEME 17.02.2022 23:27

Başbakan Sucuoğlu, Bayrak Radyo Televizyonu'nda (BRT) katıldığı bir programda, hükümet kurma çalışmaları kapsamında partilerle görüşmelerin sürdüğünü, Halkın Partisi (HP), Demokrat Parti (DP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden (CTP) cevap beklediklerini kaydetti.

"Ortak bir noktada buluşacaksak belli fedakarlıkların yapılması lazım." diyen Sucuoğlu, ortada zor bir Meclis aritmetiği bulunduğunu ve amaçlarının iyi bir hükümet formülüyle halkın karşısına çıkmak olduğunu belirtti.

Sucuoğlu, bugün Cumhurbaşkanı'ndan hükümeti kurma görevini almasının 9. günü olduğunu, 20 Şubat'a kadar olumlu veya olumsuz bir sonuca varacaklarını, aksi takdirde 21 Şubat'ta görevi Cumhurbaşkanı'na iade edeceğini söyledi.

Bugün HP ile görüştüklerini, CTP'ye de yazılı bir cevap ilettiklerini kaydeden Sucuoğlu, hem UBP-DP-Yeniden Doğuş Partisi hem de UBP-HP koalisyonu üzerinde durduklarını anlattı.

Sucuoğlu, 23 Ocak’taki seçimle ortaya zor bir Meclis aritmetiği çıktığını, 30 veya 42 milletvekili ile bir koalisyon kurmak istediklerini ancak sürecin zor olduğunu, tüm seçenekleri teker teker değerlendirdiklerini dile getirdi.

Sürecin biraz uzadığına işaret eden Sucuoğlu, sıkıntı oluşturmayacak bir hükümet formülü arayışında olduklarını aktardı.

Sucuoğlu, ülkenin hizmet beklediğini ve büyük sıkıntılar olduğunu ifade ederek, kısa sürede sonuca varma dileğinde bulundu.

SEÇİM SONUÇLARI

UBP, KKTC'de 23 Ocak'ta yapılan erken genel seçimi yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti.

CTP yüzde 32,4, DP yüzde 7,41, YDP yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı.

Bu sonuçlara göre 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Genç kızlardan sinir bozan deprem sözleri! Böyle alay ettiler, sonu onlar için kötü oldu
Türkiye’nin deprem haritasını çıkaran bilim adamından Kahramanmaraş açıklaması