Bulgaristan'da casuslukla suçlanan 2 Rus diplomat 'istenmeyen kişi' ilan edildi

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Sofya Büyükelçiliğinde görev yapan iki diplomatı “Bulgaristan aleyhine casusluk yaptıkları gerekçesiyle” istenmeyen kişi ilan etti.

Bulgaristan'da casuslukla suçlanan 2 Rus diplomat 'istenmeyen kişi' ilan edildi
Bulgaristan'da casuslukla suçlanan 2 Rus diplomat 'istenmeyen kişi' ilan edildi
GİRİŞ 03.03.2022 21:17 GÜNCELLEME 03.03.2022 21:17
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mitko Dimitrov, gazetecilere yaptığı açıklamada, isimleri açıklanmayan Rus diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre verildiğini söyledi.

Dimitrov, Bulgaristan güvenlik organlarının, Dışişleri Bakanı Teodora Gançovska’ya diplomatik dokunulmazlığına sahip iki kişinin Bulgaristan’daki casusluk faaliyetlerine ilişkin kanıt içeren bilgi ilettiğini ifade etti.

Diplomatların sınır dışı edilme kararını bildirmek üzere Rusya’nın Sofya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’nın dışişleri bakanlığına çağrıldığı ancak Mitrofanova'nın mazeret göstererek ilgili notayı teslim almak üzere başka bir diplomatı yolladığı açıklandı.

“Hakaret içerikli ifadeler kullanıldı"

Dimitrov, Rus diplomatların sınır dışı edilme kararını içeren notanın yanı sıra Rusya büyükelçiliğine diğer bir nota daha verildiğini duyurdu. Mitko Dimitrov, ikinci notada, Rusya’nın Sofya Büyükelçiliği resmi internet sitesinde son dönemde yayınlanan ve Bulgaristan açısından “hakaret içerikli ifadelerin kullanıldığı” bazı yazılı paylaşımların derhal kaldırılmasının talep edildiğinin altını çizdi.

Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğinin notalara cevaben yaptığı yazılı açıklamaya göre, Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçiliğinde görev yapan iki Bulgar diplomat da en kısa sürede sınır dışı edilecek.

"Rusya lehine casusluk yapan emekli bir Bulgar generale soruşturma"

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Rusya Büyükelçisi Mitrofanova’nın tavrını eleştirerek “Rusya büyükelçisinin bizzat Dışişleri Bakanlığına gelmeyip de başka bir diplomatı yollamasını doğru bir tavır olarak görmüyorum.” dedi.

Bu arada Cumhuriyet Başsavcısı İvan Geşev, Devlet Milli Güvenlik Ajansının (DANS) Rusya Federasyonu Büyükelçiliği lehine casusluk yapan emekli bir Bulgar generalle ilgili soruşturma yaptığını duyurdu.

Geşev, söz konusu emekli generalin 2016 yılından bu yana Rusya’nın Sofya Büyükelçiliğine devlet sırrı içeren veriler sunduğunu, bu generalin geçmişte Bulgaristan’ı temsilen yurt dışında çeşitli görevlerde bulunduğunu, Savunma Bakanlığında çalıştığını ve AB ile NATO’yu ilgilendiren gizli bilgilere erişim sahibi olduğunu vurguladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Bora 2 yıl önce Şikayet Et
    Way way way öz evlat üveye döndü bulgara yunana bak sen biri ajan yakalar biri uçağını almaz putinde bunları unutmaz paşinyana yaptığını sizede yapacaktir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni
Emeklilikte yeni düzenleme yolda! Sistem değişiyor