Fransa'nın "elde kalan" denizaltılarına Mısır müşteri oldu

Fransız Naval Group'un Avustralya için üreteceği ancak anlaşmanın bozulmasıyla akıbeti belli olmayan konvansiyonel denizaltılarla Mısır'ın ilgilendiği ve satın almak istediği ileri sürüldü.

Fransa'nın "elde kalan" denizaltılarına Mısır müşteri oldu
Fransa'nın "elde kalan" denizaltılarına Mısır müşteri oldu
GİRİŞ 09.03.2022 20:03 GÜNCELLEME 09.03.2022 20:03
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

La Tribune gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Fransa ve denizaltıların üreticisi Naval Group ile Mısır arasında konvansiyonel Barracuda denizaltıların satışı için pazarlıklar 12 ay öncesinden başladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi liderliğindeki Kahire yönetimi, ayrıca yaklaşık 20 deniz tipi Fransız Rafale savaş uçağıyla donatılmış 2. el uçak gemisiyle de ilgileniyor.

SİSİ FRANSA'YA YÖNELDİ

Alman ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) şirketinden 2011 ve 2015'te 4 U209 denizaltıları sipariş eden ve sonuncusunu Temmuz 2021'de teslim alan Mısır, son zamanlarda silah satın almak için Fransa'ya yöneldi.

Geçen yıl ilkbaharda Fransız bankaları BNP Paribas, Credit Agricole, Societe General ve CIC, Kahire yönetiminin Rafale, gözlem uydusu ve MRTT uçakları için vereceği 5,4 milyar avroluk ödemesine kefil olmuştu.

Mısır'ın Fransa'dan Airbus Uzay şirketinin üreteceği gözlem uydusu ve Airbus'ın üreteceği 2 tanker ve stratejik nakliye uçağı MRTT'nin yanı sıra son olarak Thales şirketinin geliştirdiği 4 uzun menzilli 3D hava savunma radarı GM400 satın aldığı belirtiliyor.

Avustralya, 15 Eylül 2021'de, 2016'dan bu yana Fransa ile yürüttüğü 56 milyar avroluk 12 konvansiyonel denizaltı inşası programından çekildiğini, ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı anlaşmasına vardığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 33
 • D. Demirkan. 3 ay önce Şikayet Et
  Karada ayakta duramayan ordu. Denizin içinde nasıl duracak merak ediyorum. Tankları bırakıp kaçtıniz.
  Cevapla
 • Turgay 3 ay önce Şikayet Et
  Mısır in bunları almasının hiç bir önemi yok Mısır'da bunları kullanacak. Teknik bilgi sı olan ordu personeli yok 6 gün savaşlarında uçaklarını kaldıramayan yerde 400 uçağını kaybeden bir Ordu bunlar geçiniz
  Cevapla
 • Fevzullah özçelik 3 ay önce Şikayet Et
  Savaş silah satın alınarak kazanılmaz üretmekle , ayrıca inanç ve milli ruh la Olur içimizdeki hainleri temizlemeden savaş kazanılmaz .
  Cevapla
 • The end 3 ay önce Şikayet Et
  Denizaltıların yönetimi mısırda değil fransada olacağı için büyük savaşta denizaltılardan biri vurulduğunda fransızlar kaçıp denizaltında temizlik kadroya dümen verilecektir nerden mi biliyorum bizim pkk vuramayan f16 tılardan ne yazılım nede fetullah sıkıntısı çözülüyordu
  Cevapla
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Doğu Akdeniz MEB 'i konusunda , yakın deniz komşusu Türkiye dururken , Yunanistan ile uzlaşması adabı erkana uygun olmamıştır . Dindaş yan komşun dururken iki mahalle ötedeki , gayri müslim komşuyla is bağlamıştır . Türkiye - Libya MEB ' inin önce uzlaşılmasında bir sorun yoktur . Lakin Mısır ile dini , tarihi ve kültürel bağlarımız ne kadar yakın ise , Libya'da o kadar yakındır .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmen atamalarında branş dağılımını açıkladı
Çeşme ve Bodrum otel fiyatları cep yakıyor