Arap dünyasından tam destek: Irak'la mutlak dayanışma içindeyiz

Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Yemen, Bahreyn'in yanı sıra Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) başta olmak üzere Arap kuruluşları, Irak'ın Erbil kentine düzenlenen füze saldırılarını kınadı.

Arap dünyasından tam destek: Irak'la mutlak dayanışma içindeyiz
Arap dünyasından tam destek: Irak'la mutlak dayanışma içindeyiz
GİRİŞ 13.03.2022 18:46 GÜNCELLEME 13.03.2022 18:46

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kardeş Irak'ın egemenliğini ihlal eden Erbil'e yönelik füze saldırısını kınıyoruz. Irak'ın güvenliği ve istikrarı bölge güvenliğinin temel direğidir." ifadelerini kullandı.

Safedi açıklamasında, Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile telefonda görüştüğünü ve "Irak'ın güvenlik ve istikrarını tehdit eden her türlü tehlike karşısında Irak'la mutlak dayanışma içinde olduklarını" teyit ettiklerini belirtti.

- MISIR

Mısır Dışişleri Bakanlığı da Erbil kentine düzenlenen saldırıyla ilgili kınama mesajı yayımladı.

Bakanlık açıklamasında, "Mısır bu alçakça eylemleri kınıyor ve kardeş Irak'a tam desteğini teyit ediyor. Mısır, Irak'ın istikrar ve güvenliğini korumak için aldığı önlemleri destekliyor." ifadelerine yer verildi.

- BAHREYN

Bahreyn Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Erbil'e yönelik saldırı "korkakça bir terör eylemi" şeklinde nitelendirildi.

Saldırının uluslararası hukuka karşı açıkça bir ihlal olarak tanımlandığı açıklamada, bu saldırılarla Irak'ın barış ve istikrarının hedef alındığı kaydedildi.

- YEMEN

Yemen Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamayla Erbil'e yönelik saldırıyı şiddetle kınadı.

Açıklamada, "Bu tür terör eylemleriyle Irak'ın güven ve istikrarı hedef alınıyor. Irak'ın güven ve istikrarının yanı sıra vatandaşlarını korumaya yönelik atacağı her adımı destekliyoruz." ifadelerine yer verildi.

- SUUDI ARABISTAN

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı da Erbil'deki saldırıyı kınadıklarını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın güvenliği için atacağı her adımı destekleyeceklerini aktardı.

- ARAP BİRLİĞİ

Arap Birliği de Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentine yönelik füzeli saldırıyı kınayan yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Irak'ın yeni hükümeti kurma çabalarında olduğu bu hassas dönemde yapılan alçakça terör eylemlerinin arkasında duranların en kısa sürede ortaya çıkarılması çağrısı yapıyoruz." ifadeleri yer aldı.

- İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI

İslam İşbirliği Teşkilatından (İİT) yapılan açıklamada ise "İİT, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentine birkaç füzeyle düzenlenen terör eylemini en sert ifadelerle kınıyor." ifadeleri kullanıldı.

İİT'nin Irak'ın güvenliği için atabileceği her adımı destekleyeceğine işaret edilen açıklamada, İİT'nin sebebi ne olursa olsun her türlü şiddet ve terör eylemine karşı değişmez duruşu teyit edildi.

- KİK

KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf da KİK'in internet sayfasında yayımlanan açıklamasında, Irak'ın Erbil kentine düzenlenen füze saldırısını kınayarak KİK'in Irak ile dayanışma içinde olduğunu aktardı.

Hacraf, KİK'in terörle mücadelede ve topraklarında güvenlik ve istikrarı sağlamasında Irak ile iş birliği içinde olduğunu kaydetti.

- ARAP PARLAMENTOSU

Arap Parlamentosundan yapılan yazılı açıklamada ise Irak'ın Erbil kentine 12 balistik füzeyle düzenlenen korkakça saldırının kınandığı belirtildi.

Açıklamada, Irak'taki tüm taraflara söz konusu saldırı karşısında ulusal bir duruş sergilemeleri ve birleşmeleri çağrısında bulunuldu.

Erbil'e füze saldırıları

- NE OLMUŞTU?

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Anti-Terör Birimi, Erbil'in Irak dışından 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurmuştu.

Anti-Terör Birimi, saldırıya ilişkin resmi Facebook hesabından yaptığı açıklamasında, "Başkent Erbil, Kürdistan Bölgesi ve Irak dışından balistik füzelerle saldırıya uğradı." ifadelerini kullanmıştı.

Saldırının "doğudan yönlendirildiği" kaydedilen açıklamada, olayın gece saat 01.00'de gerçekleştiği ve 12 balistik füzenin Erbil'deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı belirtilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak'ın Erbil kentine düzenlenen füze saldırılarını üstlenmişti.

İranlı bir yetkili ise Tasnim haber ajansına yaptığı açıklamada, saldırının ülkenin kuzeybatısından yerli üretim kısa menzilli 10 adet Fatih-110 balistik füzesiyle gerçekleştirildiğini söylemişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Rusya nüfus azalmasına karşı kesenin ağzını açtı: 10 çocuk yapana 16 bin 500 dolar
Bakan Soylu'dan seçim açıklaması: 120 bin Suriyeli oy kullabilecek statüde