BM Genel Kurulu, 15 Mart'ı "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü" kabul etti

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 15 Mart'ı ''Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü'' kabul etti.

BM Genel Kurulu, 15 Mart'ı "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü" kabul etti
BM Genel Kurulu, 15 Mart'ı "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü" kabul etti
GİRİŞ 15.03.2022 22:33 GÜNCELLEME 15.03.2022 22:40

Türkiye ve Pakistan'ın İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) adına sunduğu tasarı, BM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kararla 15 Mart, BM Genel Kurulu tarafından ''Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü'' ilan edildi.

Kararda, insan haklarına ve farklı din ve inançlara saygıya dayalı, hoşgörü ve barış kültürü ile küresel diyaloğu teşvik eden uluslararası çabaların güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

Kararda ayrıca dini inançları nedeniyle kişilere ve tüm ibadet yerlerine yönelik her türlü şiddet olayı güçlü bir şekilde kınandı.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Öncü Keçeli, BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, "İslamofobi ve antisemitizm dahil tüm din ve inançlara dayalı her türlü ayrımcılık kabul edilemez ve kınanmalı." dedi.

İslamofobi'nin bugün insanlığı karşı gerçek ve artan bir tehdit olduğuna ve ırkçılık, yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve şiddet gibi birçok formda kendini gösterdiğine dikkati çeken Keçeli, "Bugün bu kararın kabul edilmesiyle BM üyeleri, İslamofobi'yi gerçek bir tehdit olarak kabul ediyor ve İslamofobi'nin tüm biçimlerine ve tezahürlerine karşı mücadele taahhüt ediyor." diye konuştu.

KURTULMUŞ: 'MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ'

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün, BM Genel Kurulu'nda 15 Mart "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü" olarak kabul edildi. Özellikle batı dünyasını saran İslam ve Müslüman düşmanlığına karşı alınan bu kararı oldukça önemli buluyor ve memnuniyetle karşılıyoruz. Politik çıkarları uğruna yabancı karşıtlığını ve İslam düşmanlığını körükleyen batılı bazı siyasilerin düşmanca tavırlarına karşı bir set olması umuduyla, bu kararın BM'den çıkması için emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İran'dan son dakika ABD açıklaması! 4 ülke için BMGK'ya mektup!
Bakan Özhaseki: İstanbul'da 600 bin konut çok riskli görünüyor