Bakan Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov'dan önemli açıklamalar

Moskova'da görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, basın toplantısı düzenledi. Lavrov, "Türkiye'nin dengeli tutumu bizim için çok kıymetli. Büyük saygıyla yaklaşıyoruz" dedi.

GİRİŞ 16.03.2022 15:43 GÜNCELLEME 16.03.2022 20:31
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu. 

İşte Lavrov'un açıklamalarından satır başları:

"Ankara pragmatik bir çizgiyi izliyor yaklaşımı son derece dengeli. Uluslararası gündemin diğer meseleleri ile görüştük, Suriye, Libya, Dağlık Karabağ gibi konuları görüştük."

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Ukrayna'da tansiyonun düşürülmesi ve diplomasiye alan açılması konusunda üzerimize düşeni yaptık. Ukrayna'da binlerce sivil hayatını kaybetti, bu gidişata son verilmesi lazım. Savaşların kazananı olmaz, barışın ise kaybedeni olmaz. Liderlerimiz arasındaki saygı ve güvene dayalı bir ilişki vardır. Biz dostuz ve birbirimize doğruları söylemek zorundayız. Diplomasiye olan inancımızı kaybetmedik. Belarus'taki görüşmeleri destekliyoruz ve olumlu sonuç getirmesini temenni ediyoruz. Antalya'da Sayın Lavrov ve Sayın Kuleba ile bir araya gelmiştik. Coğrafyamızda istikrarsızlık yaratan pek çok sorun mevcut. Bu tehlikeli gidişatı durdurmaz için çağrılarımızı tekrarladık. 

"ERDOĞAN İLE PUTİN'İN GÖRÜŞMESİ MÜMKÜN"

Önümüzdeki günlerde Başkan Erdoğan'ın Putin ile telefonla görüşmesi mümkün.

Özellikle Savunma Bakanlarımız temas halindeler... Mariupol'deki vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde çıkarılması için çalışmalarımız sürüyor. Bunun için acilen insani ateşkese ihtiyacımız var. Bu bölgede yaşayan insanlar için ayrım gözetmeden yardım gönderilmesi gerekiyor. Diğer taraftan önce insani ateşken sonra ise kalıcı ateşkes için görüşlerimizi iki taraf ile paylaşıyoruz. Bu süreçte Rusya ve Ukrayna'nın bize güveni olmasaydı bu çabalarımızı gerçekleştiremezdik.

SORU-CEVAP

Zelenskiy ve Putin görüşmesi olacak mı?

Lavrov: Biz bugün bunu görüşmedik açıkçası, böyle bir görüşmenin yapılması için herhangi bir engel görmüyoruz. Bir takım mutabakat sağlamalı... Şimdi Belarus'ta videokonferans yoluyla görüşmekteyiz. Ukrayna görüşme için görüşme konseptine kaçıyor. Biraz göstermelik tarzda haber verecek. Şu anan kadar MİNSK anlaşmalarını reddettiler. 2019 senesinin aralık ayında bir toplantımız oldu. Vaatlerini yerine getireceklerini söylediler. Şimdi bunun dersini aldık şimdi somut bazda hedefe dönük görüşmeler yapmayı tercih ediyoruz.

"EV SAHİBİ OLURUZ"

Çavuşoğlu: Liderler düzeyinde verilen kararlar da var.. Daha önce Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmak isteriz. Önemli olan şu anda toplantının yeri değil. Rusya ve Ukrayna'nın sonuç odaklı müzakerelere başlamasıdır. Biz savaş başlamadan önce de bu çabalarımızı sürdürdük. Liderler düzeyinde bir görüşme olursa biz buna memnuniyetle ev sahibi oluruz...

Umarım bizim düzeyimizde bir toplantıya gerek kalmaz. Değer verdiğim iki mevkidaşımı bir araya getirmekten memnuniyet duydum. İkisine de teşekkür ederim. İki lider kalıcı bir ateşkes için bir araya gelir. Sayın Putin'i ağırlamaktan memnuniyet duyarız...

"MARİUPOL'DEKİ TÜRK VATANDAŞLARI"

Gerçekten zor şartlarda vatandaşlarımızı ülkemize getirdik. Mariupol'de ciddi sıkıntılarımız var. Risk alarak çıkan bazı vatandaşlarımız var. Her iki taraf ile görüşüyoruz. Rusya, tahliyelerde başından beri yardımcı oldu. Biz bazı vatandaşlarımızı Rusya üzerinden THY ile ülkemize getirdik. Bu sadece bizim vatandaşlarımızı ilgilendiren bir konu değil . Umarım bu konuda kısa bir süre içinde netice alırız.

GÖRÜŞME ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPMIŞLARDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye (Rusya-Ukrayna krizinde) başından beri net bir tutum sergilemiştir. Dengeli, objektif, haktan ve hukuktan yana tutumunu açıkça göstermiştir." dedi.

Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin Moskova'daki görüşmelerinin öncesinde açıklamalarda bulundu.

Daveti ve misafirperverliği için mevkidaşına teşekkür eden Çavuşoğlu, bu ziyareti birçok sınamalarla karşı karşıya kaldıkları bir dönemde yaptığını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: ROLÜMÜZÜ TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN SÜRDÜRDÜK

Çavuşoğlu, sınama ve zorlukların olduğu bir dönemde diyalog ve diplomasinin daha da önemli olduğunu belirterek Antalya'daki Rusya-Türkiye-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısına katılması ve Antalya Diplomasi Forumu'na (ADF) destek vermesi dolayısıyla Lavrov'a teşekkür etti.

Bugünkü görüşmede Ukrayna krizinin barışçıl yollarla sonlandırılması konusunda sarf ettikleri çabalar dahil düşüncelerini gündeme getireceklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Türkiye başından beri net bir tutum sergilemiştir. Dengeli, objektif, haktan ve hukuktan yana tutumunu açıkça göstermiştir. Her iki tarafla da ilişkileri iyi olan bir ülke olarak dürüst bir arabuluculuk ve kolaylaştırıcı rolümüzü tüm zorluklara rağmen sürdürdük." dedi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN MONTRÖ VURGUSU

Çavuşoğlu, bu doğrultuda Montrö Sözleşmesi'ni de her zaman olduğu gibi tam olarak uyguladıklarını açıkladıklarını belirterek (Türkiye'nin isteği üzerine) 4 Rus gemisinin boğazlardan geçmemesi yönünde Moskova yönetiminin aldığı kararı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Bugüne kadar ikili ilişkilerinin yanında Suriye ve Libya gibi birçok zor dosyada Rusya ile çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Bu çalışmalarımız çerçevesinde oluşan güven sayesinde bugün bir masa etrafındayız." dedi.

Çavuşoğlu, bu güvenden dolayı mevkidaşına teşekkür etti.

İkili ilişkilerin kapsamının çok geniş olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, 9. Yüksek Düzeyli İş Birliği Toplantısı'nın hazırlığı ve ikili ilişkilerin tüm boyutlarını bugün bir kez daha görüşme fırsatı buldukları için memnun olduklarını söyledi.

LAVROV: TÜRKİYE'NİN DENGELİ TUTUMU BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ 

Lavrov da Çavuşoğlu ile 10 Mart'ta Antalya Diplomasi Forumu'nda görüştüklerine dikkati çekerek "Bu kadar kısa sürede yine görüşüyor olmamız, ikili ilişkilerimiz ve koordinasyonumuz, uluslararası ilişkilerin hızlı şekilde ve olumsuz yönde geliştiği dönemde önemlidir." dedi.

Türkiye ile çeşitli seviyelerde sürekli temas halinde olduklarını belirten Lavrov, Rusya ve Türkiye arasında 16 Mart 1921'de dostluk ve kardeşlik anlaşmasının imzalandığını anımsattı.

Lavrov, Ukrayna'daki durumun görüşmede kilit konu olduğunu ifade ederek bu durumun çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin, Ukrayna konusundaki yaklaşımına değer verdiklerini vurgulayan Lavrov, "Ukrayna'yla ilgili birtakım görüş ayrılıklarımız var. Ancak Türkiye'nin dengeli tutumu bizim için çok kıymetli. Büyük saygıyla yaklaşıyoruz. Günümüz şartlarının gerektirdiği ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda olabildiğince tutarlı bir tutum sergilemeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Montrö Sözleşmesi konusunda da Türkiye'nin sorumlu bir tutum sergilediğine dikkati çeken Lavrov, "Ankara'nın Montrö Sözleşmesi'nin yerine getirilmesine yönelik sorumlu yaklaşımına değer veriyoruz." dedi.

Lavrov, Ukrayna meselesinin yanı sıra Suriye, Libya, Afganistan'daki çözüm süreçlerini de bugün ele alacaklarını belirterek "Tabii ki ikili gündemimiz çok yoğun. Türkiye'de yapılacak olan 9. Üst Düzey İş Birliği Konseyi Toplantısı'nın gündemini ve tarihlerini görüşmek istiyoruz. Dolayısıyla bugünkü toplantımız çok yerinde oldu." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

KAYNAK: TRT HABER
YORUMLAR 55
 • bekir 1 yıl önce Şikayet Et
  Çavuşoğlu Lavrov ile görüşüyor - barış umudu gözükünce ABD panikledi - hemen ABD dış işleri bakanı Çavuşoğlunu arıyor ve diyorki KIŞKIRTILMAMIŞ Putin sorumludur Ukraynaya destek oluyoruz - ABD 16000 rus u aşırı milliyetçilere öldürterek Rusyayı açıkça kışkırttı - Şimdiş de aman haaa Ukraynayı barışa kavuşturmayın diye uğraşılar aşağılık katil ABD
  Cevapla
 • (* . *) 1 yıl önce Şikayet Et
  İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır! Bakara : 177
  Cevapla
 • TOPRAK 1 yıl önce Şikayet Et
  Dış politikamız mükemmel. Denge ve tarafsızlık en iyi yoldur.
  Cevapla
 • Realite 1 yıl önce Şikayet Et
  Dış işleri bakanı denge politikasına uygun hareket etmeli diye düşünüyorum.Aksi halde baskalarinin politikasında denge unsuru olur .Sonuçta Türkiyenin Dış işleri bakanı.
  Cevapla
 • C ince 1 yıl önce Şikayet Et
  3 insan yeter de artarda sayet Reis çavusoglu birde içisler bakani bu dünyayi yönetse tahminim gercekten bütün insanlar daha huzurlu olurdu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ali Yeşildağ'ın Türkiye'ye iadesine karar verildi
Sağlık alanında düzenlemeler içeren teklif TBMM'de kabul edildi