Hac için S.Arabistan'a giden Uygur Türkleri Çin'e iade edilecek

2 yıl önce hac vazifesini yerine getirmek için Türkiye'den Suudi Arabistan'a giden ve burada gözaltına alınan 2 Uygur Türkünün Çin'e iadelerinin an meselesi olduğu ifade ediliyor.

Hac için S.Arabistan'a giden Uygur Türkleri Çin'e iade edilecek
Hac için S.Arabistan'a giden Uygur Türkleri Çin'e iade edilecek
GİRİŞ 02.04.2022 06:04 GÜNCELLEME 02.04.2022 06:04
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

2020 yılında hac vazifesini yerine getirmek için Türkiye'den Suudi Arabistan'ın yolunu tutan ve ardından Çin'in talebiyle gözaltına alınan 2 Uygur Türkünün Cidde'de yüksek güvenlikli bir hapishaneden Riyad'daki geri gönderme merkezine aktarıldığı ve Çin'e iadelerinin an meselesi olduğu ifade edildi.

Hac vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a giden ve Çin talebiyle tutuklanan 2 Uygurun yakın bir zaman içerisinde Pekin yönetimine iade edilebileceği bildirildi.

Din adamı Hamdulla Abdulveli ve arkadaşı Nurmemet Ruzi, hac vazifesini yerine getirmek amacıyla 2020 yılında Türkiye'den Suudi Arabistan'a gitmişti.

Abdulveli ve Ruzi, hac ibadetini yerine getirdikten sonra Pekin yönetiminin talebi doğrultusunda haklarında hiçbir suçlama olmaksızın Suudi yetkililerce tutuklanıp Cidde'de yüksek güvenlikli Zihban hapishanesine gönderildi.

ÇİN'E İADENİN HABERCİSİ OLABİLİR

Elde edilen son bilgilere göre tutuklu Uygurların aile üyeleri, Abdulveli ve Ruzi'nin 16 Mart'ta Cidde'den başkent Riyad'daki bir gönderme merkezine aktarıldığını söyledi.

Aile üyeleri, 2 Uygur Türkünün Riyad'a aktarılmasını Çin'e iade işleminin habercisi olabileceği şeklinde yorumladı.

Öte yandan Suudi yetkililerinin ülkede ikamet belgesi bulunan Ruzi'nin belgesini geçersiz kıldığı yönünde iddialar ortaya atıldı.

Birçok insan hakları örgütü, Suudi Arabistan'ı, Riyad'ta bekletilen 2 Uygur Türkünün Çin'e iade edilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Abdulveli'nin kızı Sümeyye Hamdullah sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, babasının Çin'e iade edilmesinin her an gerçekleşebileceği konusuna dikkat çekti.

Hamdullah, babası ve Ruzi'nin Çin'e gönderilmeleri durumunda hükümet tarafından infaz edilebileceklerini ve işkence görebileceklerini vurguladı.

Uluslararası kamuoyuna, hükümetlere ve sivil toplum kuruluşlarına seslenen Hamdullah, babası ve Ruzi için acil yardım talep etti.

Ruzi'nin eşi ise iadenin durdurulması hususunda çağrı yaparken, eşinin Çin'e gönderilmesi halinde işkenceye maruz kalacağını söyledi.

"ÇİN'E SINIR DIŞI EDİLMEYE HAZIRLIKLI OLUN"

Riyad'da geri gönderme merkezinde tutulan iki Uygurun yakınları, Ocak 2022'de bir Suudi yetkilisinin Abdulveli ve Ruzi'ye, Çin'e sınır dışı edilmeye psikolojik olarak hazırlıklı olmaları gerektiğini söylediğini aktardı.

Uygurların Çin'e gönderilmesi halinde birtakım işkencelerden geçecekleri ve kötü muamele ile karşı karşıya kalabileceklerinden şüpheleniliyor.

YORUMLAR 34
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Zalimleri kınıyorum
  Cevapla
 • Abdullah ibni mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  ŞU GÖRDÜĞÜN ÇAKMA DEVE ÇOBANLARI HAÇLI BATININ UŞAKLARI PAPAZLARDAN RALIMAT ALAN ÇAKMA İDARECİLER bu gördüğünüz Arap ordularının varlığı, İslam'ı ve Müslümanları korumak ve onları savunmak için değildir. Tam aksine bu ordular sizi, çocuklarınızı ve kadınlarınızı öldürmek için var olmuşlardır. Yahudi ve kafirlere tek kurşun dahi sıkmazlar..
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  ÇİNLİLER TÜRKLERİ VE MÜSLÜMANLARI İSTEMİYOR NEDEN İSLAM MÜSLÜMAN DÜŞMANI OLAN ÇİN 'E GÖNDERİRSİNİZ BİRAZ AKILLI MANTIKLI OLUN MÜSLÜMAN İNSANLARIMIZI DÜŞÜNÜN EĞER ÇİN ' E GÖNDERİRSENİZ GÖNDERENİNDE GÖNDERTENİNDE ALLAH BİN KAT BELASINI VERSİN Amin. ULAN BİRAZ İNSAN OLUN İNSAN ÇİNDE MÜSLÜMAN İMNSANLARIMIZA İŞKENCE EDİYORLAR HATTA BİRÇOK İSLAM ÜLKELERİNDE İŞKENCE ZULM EDİLİYOR Bismillahirrahmanirrahim ALLAH KAFİRLERİ GAVURLARI ZALİMLERİ İSLAM VE ALLAH VE MÜSLÜMAN DÜŞMANLARINI PARAM PARÇA ETSİN LAANET ETSİN ALLAH HEPSİNİ EDEBİ CEHENNEME ATSIN İNŞALLAH Amin.
  Cevapla
 • çok yazık 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun bu insanlara Peygamberimiz s.a.v. buyurduğu gibi Müslüman, müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Allah başlarına bela verecek bir gün
  Cevapla
 • Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Hacca %100 TÜRK pasaportu ile gitmişlerdir bizim dış ileri ne alemde sormak lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin ‘bölücü yüzü'nü tek tek anlattı! Birlikte mi yönetiyorlar?
320 kilometrelik yeni otoyol geliyor! Bakan Uraloğlu açıkladı