Kazakistan’da Cumhurbaşkanı’na suikast: Yabancı istihbaratlara çalışan ajan yakalandı

Kazakistan’da Cumhurbaşkanı ve bazı üst düzey devlet yetkililerine suikast girişimi planladığı ortaya çıkan yabancı istihbarat servisine çalışan Kazakistan vatandaşı ajan gözaltına alındı.

Kazakistan’da Cumhurbaşkanı’na suikast: Yabancı istihbaratlara çalışan ajan yakalandı
Kazakistan’da Cumhurbaşkanı’na suikast: Yabancı istihbaratlara çalışan ajan yakalandı
GİRİŞ 03.04.2022 11:44 GÜNCELLEME 03.04.2022 11:44

Kazakistan Milli Güvenlik Komitesince yapılan açıklamada, özel birim tarafından düzenlenen operasyon kapsamında başkent Nur Sultan’da yabancı istihbarat servisine çalışan Kazakistan vatandaşının gözaltına alındığı açıklandı.

Söz konusu ajanın, Kazakistan Cumhurbaşkanı ile devletin bazı üst düzey görevlilerine suikast girişiminin yanı sıra güvenlik güçlerine de terör eylemi planladığı ortaya çıktı.

PROFESYONELCE GİZLENMİŞ PARÇALAR SOKULDU

Açıklamada, "Arama faaliyetleri sonucunda yabancı yapımı susturuculu keskin nişancı tüfeği, uyuşturucu madde ile yüklü miktarda para ele geçirildi. Silahlar, Kazakistan’a profesyonelce gizlenmiş parçalar halinde sokuldu" bilgisi verildi.

Ajanın, ülkede Rus karşıtı propagandayı teşvik etme ve sosyal medyada ilgili paylaşımları yayarak toplumda Rus düşmanı görüşleri yaratma görevlerini de yerine getirdiği vurgulandı.

Açıklamada, "Ön soruşturma sırasında Kazakistan vatandaşı, yabancı bir devletin talimatları ve çıkarları doğrultusunda bu eylemleri gerçekleştirdiğini kabul etti" ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
The Economist'ten 2023 için 10 tahmin: Dikkat çeken Türkiye-Yunanistan detayı
Batı'da 6'lı masa hüsranı... Son toplantı iyice gün yüzüne çıkardı