İngiltere'de ayçiçek yağı krizi: Satış adedine sınırlama getirildi

İngiltere'de bazı market zincirleri, yemeklik yağ satışına sınırlama getirdi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, market reyonlarında yağ satışına sınırlamaları gösteren ibareler görüldü.

İngiltere'de ayçiçek yağı krizi: Satış adedine sınırlama getirildi
İngiltere'de ayçiçek yağı krizi: Satış adedine sınırlama getirildi
GİRİŞ 23.04.2022 08:36 GÜNCELLEME 23.04.2022 10:43
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ülkedeki tedarik zincirinin Ukrayna savaşından olumsuz etkilenmesi nedeniyle, İngiltere'deki bazı süpermarketler her müşterinin alabileceği yemeklik yağ için sınırlamalar belirledi.

Market zinciri Tesco, müşteri başına üç adet, Waitrose ve Morrisons ise iki adet yağ ürünüyle satışlara sınırlama getirdi.

Fransa'da ayçiçek yağı krizi: Fiyatlar ikiye katlandı, satış adedine sınır getirildiFransa'da ayçiçek yağı krizi: Fiyatlar ikiye katlandı, satış adedine sınır getirildi

İngiltere'nin ayçiçek yağı tedariği büyük oranda Ukrayna'dan sağlanıyor. İthalat zincirinde yaşanan aksamalar stoklarda azalmaya ve alternatif ürünlere talebin artmasına neden oldu.

İngiltere'de perakende ticareti temsil eden örgüt British Retail Consortium, sınırlamaların geçici olduğunu belirterek, amacın "herkesin ürünlere ulaşabilmesi" olduğunu kaydetti.

Tesco adlı markette yağ satışına sınırlamaları gösteren ibareler görülüyor.

Marketlerin hem market içi hem de online satışlarda uyguladığı sınırlamalara, zeytinyağı ve kanola yağı da dahil ediliyor.

Market uzmanı Ged Futter, müşterilerin yemeklik yağ konusunda birçok alternatife sahip olduğunu vurguladı. Futter, sınırlamalar yoluyla şimdilik ertelenmiş olsa da, önümüzdeki aylarda raflarda ayçiçek yağı bulmanın zorlaşabileceği uyarısında da bulundu.

Assosia adlı piyasa inceleme kuruluşunun verilerine göre, Ocak ayından bu yana bir litrelik ayçiçek yağının fiyatı ortalama yüzde 10 artarak 1,26 pound’a yükseldi.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
YORUMLAR 5
 • noname 7 ay önce Şikayet Et
  İngiltere'de hükümet istifa etmeli :)
  Cevapla
 • Mehmet 7 ay önce Şikayet Et
  adamlarda yüzde 10 pahalanmasina rağmen bizden ucuz kendi paraları ile bizden uygun yağ alıyorlar üstelik herkesin ulaşabilmesi icin sınır 3 yapmislar bizde burdan ahkam kesiyoruz pahalandi rafta yağ kalmadı diye dil bilmiyoruz ya
  Cevapla
 • Ramazan37 7 ay önce Şikayet Et
  Valla çok artmış ya.Adamlar 1 litre yağı 1.5 liraya alıyor deli para.....
  Cevapla
 • mc c c bc 7 ay önce Şikayet Et
  ihtiyacınız kadar alın yazmışlar.bizde olsa rafları boşaltırlar herkes 10 tane alır
  Cevapla
 • Erdal33 7 ay önce Şikayet Et
  Adamlarda %10 artmış birde bize bakın yüzde kaç artmis
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsveç Başbakanı Kristersson, Türkiye karşıtı eski milletvekiline cevabı yapıştırdı!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan Kılıçdaroğlu'na tarihe geçecek yanıt