Son dakika: ABD'den Türkiye'ye karşı yeni PKK/YPG hamlesi! Tam düzelecekler derken...

Son dakika: ABD Rusya ukrayna savaşı ile birlikte Türkiye ile yakın ilişkiler kurmak yönünde istekli görünse de Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'den vazgeçmiyor. Pentagon, örgüt saflarına 3 bin 500 kişinin katılmasının sağlanması planlanıyor.

GİRİŞ 29.04.2022 07:07 GÜNCELLEME 29.04.2022 09:29
Bu Habere 144 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 813 milyar dolarlık savunma bütçesinin Gerekçelendirme Belgeleri'ni yayımladı.

Belgelerde, Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü PKK/YPG'nin de faydalandığı eğit donat programının kalem kalem detayları da yer aldı.

"2023 Mali Yılı, DEAŞ ile Mücadele Eğit-Donat Fonu" başlıklı belgede Irak güvenlik güçlerine 358 milyon dolarlık silah, mühimmat ve ekipman sağlanması planladığı ifade edilirken Suriye’de ABD’nin desteklediği gruplara ise 183 milyon dolar ayrılması dikkati çekti.

Suriye ile ilgili kısımda, ABD’nin Suriye’nin kuzey ve doğusunda SDG ismini kullanan PKK/YPG ve ülkenin güneyinde Mugavir et-Tavra adlı muhalif bir grubun 2023 eğit-donat fonundan yararlanacağına işaret edildi.

MAAŞLI SAYISI 16 BİNDEN 19 BİN 500'E ÇIKACAK

Belgeye göre, 2023'te Pentagon, hapishane korumaları dahil toplam 3 bin 500 kişiyi daha terör örgütü PKK/YPG'nin saflarına katmayı planlıyor; böylece Suriye’de Pentagon bütçesinden maaş alanların sayısının 16 binden 19 bin 500’e çıkarılmış olacak.

PKK/YPG'nin paravan ismi SDG şemsiyesi altında, terör örgütünün sözde Anti Terör Birlikleri (HAT), İç Güvenlik Gücü ve Vilayet Güvenlik Gücü diye üç gurubun faaliyetlerinin destekleneceği ifade edilen belgede, Sözde Vilayet Güvenlik Gücü'nün sayısının artırılacağı aktarıldı.

Belgede, PKK/YPG ile Mugavir et-Tavra örgütlerine verilecek 183 milyon dolarlık desteğin 32,1 milyon dolarının eğitim ve teçhizat, 57,4 milyon dolarının lojistik destek, 71,4 milyon dolarının maaşlar, 15,3 milyon dolarının altyapı harcamaları, 7,5 milyon dolarının ise idame için kullanılacağı bilgisi yer aldı.

KALAŞNİKOF, DOÇKA VE MAKİNELİ TÜFEKLER VERİLECEK

Suriye’deki iki örgüte silah olarak 4 bin AK-47 tüfek (Kalaşnikof), 100 doçka ve 432 PKM tipi makineli tüfek verileceği belirtilirken bunların kaçının, SDG ismini kullanan PKK/YPG terör örgütüne gideceği açıklanmadı.

Belgede örgütlere ayrıca 3 milyon 439 bin dolar değerinde aralarında el bombalarının da bulunduğu çeşitli mühimmat verileceği bilgisine yer verildi.

KAYNAK: TRT HABER
YORUMLAR 144
 • Müslüman 3 ay önce Şikayet Et
  Bizim operasyonlarda temizlediklerimize takviye yapacaklar demek
  Cevapla
 • ttttt 3 ay önce Şikayet Et
  Bunlar rusya yı da dizginlemek istiyorlar aslında. Bizde potadayız. Lakin putin i bunların da üzerine salabilirsek değme gitsin.
  Cevapla
 • Zaza 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeyi işgal planlarına hain halklarıda ekledi ama kimse unutmasın tarih türke ihanet edenin sonunuda yazıyor bazı halklar kardeşlik edebiyatını kaldırsın aklını başını alsın abd kürtleri kurtaramaz sonra
  Cevapla
 • meraci83 3 ay önce Şikayet Et
  Yer yüzünün en büyük ve en azgın şeytanıyla aynı yolda yürünür mü? Yılan ile aynı yatağa girilmez amma bu şeytanla aynı hava dahil teneffüs edilmez.
  Cevapla
 • mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  abd çok old.. bedelini ödemesinin zamanı geldi.. gereken yaılmalı..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kentsel dönüşüm açıklaması: Tarihi bir başarıya imza attık
530 bin sözleşmeli çalışan için yeni dönem başlıyor