İsrail'le Rusya arasında "Hitler" krizi: Lavrov'un sözleri feci bir tarihi hata

İsrail, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Hitler Yahudi'ydi" ve "En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi" şeklindeki ifadeleri üzerine Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

İsrail'le Rusya arasında "Hitler" krizi: Lavrov'un sözleri feci bir tarihi hata
İsrail'le Rusya arasında "Hitler" krizi: Lavrov'un sözleri feci bir tarihi hata
GİRİŞ 02.05.2022 10:42 GÜNCELLEME 02.05.2022 10:42
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus Bakan Lavrov'un sözleri "feci" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Lavrov'un ifadelerinin ardından Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi Anatoly Viktorov'un "açıklama yapmak üzere" Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ifade edildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yedioth Ahranoth'a verdiği röportajda, Lavrov'un bir İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, "(Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy'nin Yahudi olduğunu söylüyorlar. Bana göre Hitler'in de Yahudi kökleri vardı. En büyük Yahudi karşıtları, Yahudilerdir." ifadelerini değerlendirdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid

"LAVROV'UN SÖZLERİ FECİ BİR TARİHİ HATA"

Lavrov'un sözlerini "affedilemez, skandal bir açıklama, feci bir tarihi hata" şeklinde tanımlayan Lapid, Rusya'dan özür beklediklerini belirtti.

Lapid, Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi'nin İsrail Dışişleri Bakanlığına "kolay geçmeyecek bir görüşme için çağrılacağını" söyledi.

İsrail'in Rusya ile koordinasyon halinde Suriye'deki askeri eylem özgürlüğünü kaybetme endişesi taşıyıp taşımadığı sorulan Lapid, "ulusal güvenlik hesaplamaları yaptıklarını" ancak "bazen çıkarlar değil değerlere bağlı kararlar almaları gerektiğini" ifade etti.

Tel Aviv yönetimi, Suriye sahasındaki hareket kabiliyetini tehlikeye atabileceği endişesiyle Ukrayna'daki savaşın doğurduğu uluslararası tabloda Rusya'yı doğrudan karşısına almak istemiyor.

İsrail ordusu, Rusya'nın askeri olarak aktif rol oynadığı Suriye'de İran ve rejim hedeflerine çok sayıda hava ve füze saldırısı gerçekleştiriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 77
 • Şemseddin Sami 9 ay önce Şikayet Et
  Lavrov hariciye de yılların deneyimine ve bilgi birikimine sahip..Putin ve Lavrov un ortak noktası kaypak muhataba tahammülleri yok..Bu noktada Reisin dış politikada dürüst ve güvenilir politikası her ikisinide etkilemiş görünüyor.. Türkiye ile iyi ilişkiler istiyor..Hitler Köln cezaevinde yazmış olduğu tek eseri Kavgamda açıkça evrim teorisini övüyor.. Hitler'in Viyana'da olması gereken aile mezarlığı yok..Hitler iktidarında en büyük aslan payını yahudi silah tüccarları almış sonunda ucube bir tiger tankı ile Hitler'i meşgul eden bu silah tüccarları Almanya'nın yenilmesinin baş mimarları olmuşlardır...
  Cevapla
 • Hızır İlyas HASTA 9 ay önce Şikayet Et
  Lawrow PUTİN,den habersiz konuşmaz.LAVROV Rusya'nın görüşünü sundu. Hatasız konuştu
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Lavrov doğruyu biliyor,b ilerek açıkladı, İsrail yamuk yapınca
  Cevapla
 • Dost 9 ay önce Şikayet Et
  Hiçde hata değil adam dogruyu söylemiş
  Cevapla
 • memo can 9 ay önce Şikayet Et
  ruslar itraile saldirsa cok sevinirim. alkislarim bile. istedigin kadar saldir itraile biz araya girmeyiz ara bulucu da olmayiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İskenderun Pac Meydanındaki binalarda büyük yıkım
Depremdeki yıkım gün ağarınca daha net ortaya çıktı!