İsrail'i kızdıran sözler! Rusya'ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu belirten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'u kınayarak, İsrail Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı. İsrail Başbakanı Naftali Bennett'ten de açıklama geldi.

İsrail'i kızdıran sözler! Rusya'ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar
İsrail'i kızdıran sözler! Rusya'ya nota verdiler! Peş peşe açıklamalar
GİRİŞ 02.05.2022 23:53 GÜNCELLEME 02.05.2022 23:53
Bu Habere 161 Yorum Yapılmış

Rusya ve İsrail arasındaki ilişkiler Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un açıklamaları sonrası gerildi.

Lavrov İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, Nazi lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu düşündüğünü ve "En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi" sözleri üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı, Lavrov'u kınayarak, Rusya’nın İsrail Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırarak açıklama talep etti.'AFFEDİLEMEZ BİR YALAN'

Bakanlık, Lavrov’un sözlerinin Nazi Holokost’unun dehşetini küçük düşüren "affedilemez" bir yalan olduğunu ifade etti.

'DERHAL SON VERİLMELİ'

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ise yaptığı açıklamada, "Bu tür yalanlar, Yahudileri tarihte kendilerine karşı işlenen en korkunç suçlarla suçlamayı amaçlıyor" ifadelerini kullanarak, “Yahudi halkına uygulanan Holokost'un siyasi amaçlarla kullanılmasına derhal son verilmelidir” dedi.'UKRAYNALILAR NAZİ DEĞİL'

Büyükbabası Holokost'ta kurbanlarından olan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Yahudileri Yahudi aleyhtarı olmakla suçlamanın "ırkçılığın en temel seviyesi" olduğunu ifade ederek, Lavrov'un Nazi yanlısı unsurların Ukrayna hükümeti ve ordusu üzerinde hakimiyet kurduğuna yönelik iddiasını reddetti. Lapid, "Ukraynalılar Nazi değil. Yalnızca Naziler Naziydi ve Yahudi halkının sistematik olarak yok edilmesiyle ilgilenen tek kişi onlar" dedi.

İsrail'in Holokost'ta öldürülen altı milyon Yahudiyi anma töreni olan Yad Vashem'in Başkanı Dani Dayan, Lavrov’un sözlerinin "gerçek Nazizmin kurbanlarına bir hakaret ve ağır bir darbe" olduğunu ifade ederek, Lavrov'un "aslında hiçbir temeli olmayan bir Yahudi aleyhtarı komplo teorisi" yaydığını aktardı.

UKRAYNA'DAN KINAMA!

Ukrayna’da Lavrov'un sözlerini kınayarak, Lavrov’un "iğrenç sözlerinin" Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İsrail, Ukrayna ve Yahudiler yönelik saldırgan ifadeler olduğunu belirtti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Lavrov’un sözleri için "Daha genel olarak, bugünün Rusya'sının diğer uluslara karşı nefretle dolu olduğunu gösteriyorlar" dedi.

LAVROV'UN SÖZLERİ

Zelenskiy’nin Yahudi kökenli olduğu halde Rusya’nın Ukrayna’nın Nazilerden arındırılması gerektiğini neden istediği sorusuna Lavrov, “Yahudi isek bu nasıl bir Nazileştirmedir dedikleri zaman Hitler'in de Yahudi kökenli olduğunu düşünüyorum, yani hiçbir anlamı yok” cevabını vermişti. Lavrov ayrıca, "Uzun zamandır bilge Yahudilerin en büyük Yahudi aleyhtarlarının Yahudilerin kendileri olduğunu söylediklerini duyuyoruz" demişti.

Öte yandan Hitler'in büyükbabalarından birinin kimliği bilinmiyor, ancak bir Yahudi olabileceğine dair hiçbir kanıtla desteklenmeyen bazı spekülasyonlar var.

YORUMLAR 161
 • Salihtugra 9 ay önce Şikayet Et
  Ben hiç bir zaman inanmadım bu soykırım hikayesine. Ama ALLAH'IN izni ile buda tarihteki büyük yalanlar ile hatırlanacak. İsrail ve yahudiler yok olmaya mahkumlar ve kimse bunu değiştiremeyecek.
  Cevapla
 • afacan 9 ay önce Şikayet Et
  iyi de madem øyle israil irani suriye vurur iken rusya gøz yumuyor yardim ediyor yada baska yerde israil silah dener iken rusya ortak ve yardim ediyor idi bunca zaman icin de kac muslimani satti rusya israile sorun ne bunlar kavga etmez idi galiba israil usa iyi sokmus musliman uzerinde silah dener iken su an dunya rusya uzerinde bol silah demiyor
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Avrupa ve diğer kıtalardaki yahudiler israil'i desteklemiyor oraya taşınmak istemiyorlardı. Dünyadaki yahudileri siyonizme destek olmaları için ikna etmek için büyük bir olay olmalıydı bu da Hitler'in sonradan Yahudi olan milletleri katletmesiyle olabilirdi. Plan çok iyi işledi çünkü gerçek Yahudiler ölmeden dünyanın desteğini aldılar. Gerçekleri duymak onları çok sinirlendirir çünkü kullanıyorlar. Dünyanın her yanındaki yahudiler İsrail'e para yağdırıyor.
  Cevapla
 • Kul insan 9 ay önce Şikayet Et
  Bize düşen olup bitenlerden ders çıkarmalı. Rusya Ukrayna savaşından büyük ders çıkarmak gerek. Yaptırımlara önlemler alınması şart. Filistin'e Filistinliler göç etmeli. Dünyadaki Müslümanlar Filistin'e akın akın turist olarak gitmeliler. Yaşasın Filistin Kudüs Mescidi Aksa. Rusya'nın güçlü olması Türklere sıkıntılı. Bırakalım birbirilerini yesinler bitirsinler. Geçmişte Rusya ve Almanya yüzünden Osmanlı Türk devletimiz bunlardan büyük darbeler aldı,savaşa sokuldu ve yıkıldı. Gurbetçilerin bulunduğu ülkeler mercek altına alınmalı diye düşünüyorum. Çünkü ilk gidenlerin dişlerine bile bakılmış. Kimlerin dişlerine bakılır?
  Cevapla
 • .. Ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Ey İsrail siz nazi olmasanıza nazilerin yaptıklarının aynısını Filistin ve müslümanlara yapıyorsunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan Hatay ve Adana'da incelemelerde bulundu
İki zincir marketten deprem bölgesinde ücretsiz ürün