Sincar’da Acem oyunu! İran'dan Türkiye'ye karşı PKK'ya can suyu

Irak'ın kuzeyinde bir taraftan Türkiye'nin başarılı operasyonları diğer taraftan Irak ordusunun terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ'ye (Sincar Savunma Birlikleri) operasyonları terör örgütünü köşeye sıkıştırdı. PKK'nın yardımına İran yetişti.

Sincar’da Acem oyunu! İran'dan Türkiye'ye karşı PKK'ya can suyu
Sincar’da Acem oyunu! İran'dan Türkiye'ye karşı PKK'ya can suyu
GİRİŞ 04.05.2022 10:16 GÜNCELLEME 04.05.2022 11:21
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

TSK'nın Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, Basyan, Zap, Gara, Metina ve Avaşin gibi terör PKK’nın işgal altında olan bölgelere yönelik kapsamlı operasyonu Sincar’ı da hareketlendirdi.

PKK İLE ÜST DÜZEY GİZLİ TOPLANTI

Türkiye’nin kritik noktalarda kaydettiği ilerleme sonrası Irak Savunma Bakanlığı bürokratları, Genelkurmay’dan üç general, Irak İstihbaratı, Haşdi Şabi yöneticileri, KYB ve KDP temsilcileri bölgede PKK elebaşılarının da katıldığı gizli bir toplantı düzenledi. Görüşmede Irak Savunma Bakanlığı bürokratları bölgede YBŞ tabelası altında örgütlenen PKK yönetimine “Bölgeyi terk edin. Aksi takdirde Türklerin yeni hedefi Sincar olacak” diyerek 9 Ekim’de yapılan Sincar Mutabakatı’nı hatırlattı. Terör örgütü çekilmeyi reddetti ve kontrol noktalarında başlayan gerilim çatışmaya dönüştü.

Terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ (Sincar Savunma Birlikleri)

İRAN MÜDAHALE ETTİ

İran’ın yoğun çabası sonrası taraflar çatışmayı durdurdu, Irak ordusu ele geçirdiği noktalardan çekildi.

Irak Genelkurmay Başkanı Abdulemir Yarallah'ın, üst düzey askeri yetkililerden oluşan heyetle Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesine denetim ziyaretinde bulunduğu belirtildi.

Sincar'da, terör örgütü PKK'ya bağlı YBŞ unsurları ile Irak ordusu arasında çıkan çatışmanın ardından ilçeden yaklaşık 700 ailenin civar şehirlere göç ettiği bildirildi.

İRAN SİNCAR’I HAŞDİ ŞABİ’YE TESLİM ETMEK İSTİYOR

Gazetemize konuşan Irak Savunma Bakanlığı yetkilisi, bölgede yaşananlara ilişkin şu bilgileri verdi:

Tahran’ın hedefi, Sincar’ı Haşdi Şabi’ye teslim etmek. Bununlar birlikte Musul-Telafer başta olmak üzere bütün Türkmeneli’de askerî, siyasi, ekonomik ve dini-mezhep gücünü artırmak. Diğer yandan da Duhok aksından Türkiye sınırına inmek istiyorlar. Planın anahtar unsuru olan ve Irak ordusuna entegre edilen Haşdi Şabi üzerinden Türkiye sınırında kontrol sağlamak istiyorlar. Bu yolla da hem Suriye hem de Irak konusunda Türkiye’ye baskı kurmayı hedefliyorlar. Kendilerine ait 530 kilometrelik sınıra 380 kilometrelik Irak’ı da eklemeye çalışıyorlar. Bu plan aynı zamanda Irak ordusu kamuflajı ile yapıldığı için Türkiye’nin bölgeden çıkarılması için de önemli bir hamle niteliği taşıyor. TSK’nın terör amaçlı başlattığı tüm askeri girişimlere Bağdat yönetiminden çok İran ve Irak’ta görevli askerî, sivil temsilcileri tepki gösterdi. Tahran’a bağlı Haşdi Şabi ise çok açık biçimde Türkiye’yi tehdit etti.

İran füze saldırısıyla Türkiye'ye de mesaj verdiİran füze saldırısıyla Türkiye'ye de mesaj verdi

PKK'LI TERÖRİSTLER MAAŞA BAĞLANDI

İran'ın Sincar’ı kontol etme amaçlı ilk hamlesi bölgeyi işgal eden ve Sincar Koruma Birliği, (YBŞ) paravan yapılanması adı altında faaliyet yürüten PKK'lı teröristleri lokal güvenlik gücü ismiyle maaşa bağlamak oldu. Bu yolla önce 600 daha sonra ise 800 bölücü terörist Bağdat’tan maaş almaya başladı. Haşdi Şabi bünyesinde gösterilen bu teröristlere 400 ila 550 dolar arasında aylık ödeniyor.

Sincar ilçesi merkezle birlikte kuzeyde Sunoni ve Dokri-Hıttin olmak üzere üç bölgeden oluşuyor. Türkiye’nin zaman zaman hava operasyonları ile vurduğu bölge, PKK’nın Kandil-Suriye sevkiyatında önemli yer tutuyor. Suriye sınırında bulunan Sincar aynı zamanda insan, silah, uyuşturucu kaçakçılığı açısından da PKK’nın en önemli gelir ve lojistik kanalı durumunda. ABD arabuluculuğunda 9 Ekim 2020 yılında yapılan Sincar anlaşmasında tüm harici unsurların bölgeden çıkarılması ve KDP Peşmergeleri ile birlikte kontrolün Irak ordusuna devri konusunda anlaşma sağlanmıştı. Öte yandan Irak ordusu, bölgedeki son operasyonlarda Alman ve Slovak kökenliler başta olmak üzere yabancı teröristlerin PKK saflarında sağ ele geçirildiğini duyurdu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 2
  • 5432 7 ay önce Şikayet Et
    bugün iranda pers acem fars dedikleri gerçekte pers soyu değil kendi dinlerini perslere resmi din olarak kabul ettiren bir avuç azınlık mecusilerdir kurands geçer bunlar mecusilerde iranda yönetşmde değil türkler ağırlıklı yönetmde çünkü türkler 50 milyondur hiçbir azınlığın sözü geçmez iranda
    Cevapla
  • Mizah 7 ay önce Şikayet Et
    İran hiç değişmedi. Nerede Müslüman ile döğüşen bir kafir aaa bir bakmışsın yanında İran. Vazgeçmedi münafıklıktan.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İmamoğlu yine balıkçıda! Bu kez HDP'lilerle...
AK Partili Çelebi'den TBMM'de salvolar! HDP'liler çılgına döndü