Kuzey Kore'de Kovid-19 kargaşası: Ölü sayısı 27'ye yükseldi

Kuzey Kore'de hızla yayılmaya başlayan Kovid-19 salgınında 21 kişi daha hayatını kaybederken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un salgını "büyük felaket" olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore'de Kovid-19 kargaşası: Ölü sayısı 27'ye yükseldi
Kuzey Kore'de Kovid-19 kargaşası: Ölü sayısı 27'ye yükseldi
GİRİŞ 14.05.2022 11:28 GÜNCELLEME 14.05.2022 14:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kuzey Kore'de Kovid-19 salgını hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Ülkede bugün açıklanan yeni verilere göre, 21 kişi hayatını kaybetti ve 174 bin 440 kişide ateş belirtileri tespit edildi.

Yeni açıklanan verilerle birlikte, ülkede Nisan ayının sonlarında etkisini göstermeye başlayan salgında toplam can kaybı 27'ye ve hastalık belirtileri gösteren kişilerin sayısı da 524 bin 440’a yükseldi.

Ülkede 243 bin 630 kişinin sağlığına kavuştuğu ve 280 bin 810 kişinin de karantinada kaldığı aktarıldı.

Devlet medyası, can kayıplarının ve ateş belirtileri gösteren kişilerin Kovid-19 ile bağlantılı olup olmadığı ile ilgili açıklama yapmadı.

Kuzey Kore'de ilk koronavirüs vakası! Acil durum ilan edildiKuzey Kore'de ilk koronavirüs vakası! Acil durum ilan edildi

Kuzey Kore'de Kovid-19 kaynaklı ilk ölümKuzey Kore'de Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm

"BU BÜYÜK BİR KARGAŞADIR"

Salgını "büyük felaket" olarak nitelendiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, "Kötü huylu salgının yayılması ülkemizin kuruluşundan itibaren üzerimize düşen büyük bir kargaşadır. Fakat, salgın politikasını uygulamadaki odağı kaybetmezsek, parti ve halkın birliğine dayalı bir örgütlenme gücü ile kontrolü sürdürür ve salgına karşı savaşımızı güçlendirirsek, krizin üstesinden gelmekten fazlasını yapabiliriz" dedi.

BİRLİK MESAJI VERDİ

İktidardaki Kore İşçi Partisi'nin politbüro toplantısında halka çağrıda bulunan Kim Jong-un, hükümet ile halk arasında salgını mümkün olan en kısa süre içerisinde istikrara kavuşturmak için birlik olma mesajı verdi. Bulaşmaları önlemek için birçok kişinin izole edildiği ve bu sayede salgının bölgeden bölgeye yayılmayacağı konusunda iyimserlik ortaya koyan Jong-un salgının kontrol altında olduğuna dair ifadeler kullandı.

SALGININ YIKICI SONUÇLARI OLABİLİR

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki 26 milyon kişinin aşısız olması ve kötü sağlık sistemi nedeniyle Kovid-19 salgınının yayılmasını kontrol edememenin Kuzey Kore'de yıkıcı sonuçlar doğurabileceği ifade edildi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Antalyaspor Mücahit 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu hastalığa bende 1 defa yakalandım. Ocak ayında yakalanmıştım. ALLAH kimseye göstermesin. 1 gecede evde sürekli öksürmeden yatamamıştım. 1 hafta sürmüştü. Bu hastalığa inanmayanlar bu hastalığın nasıl kötü bir şey olduğunu bilemezler.
  Cevapla
 • Ufuk 2 yıl önce Şikayet Et
  Kuzey Kore kurgu bir devlet gibi Amerika ya rest çeker gibi yapar yıllardır.
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 2 yıl önce Şikayet Et
  Kuzey koreye virüsü yayıvermişler.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: 3. Dünya Savaşı riski var
İsrail askeri konvoyu 'Rajum' füze sistemiyle darmadağın!