Belçika'da helal kesim yasağına karşı kampanya büyüyor

Belçika'da Flaman ve Valon bölgelerinden sonra Brüksel Başkent Bölgesi parlamentosunun da helal kesim yasağını gündeme almasına karşı başlatılan kampanyayı şimdiye kadar 112 bini aşkın kişi imzaladı.

Belçika'da helal kesim yasağına karşı kampanya büyüyor
Belçika'da helal kesim yasağına karşı kampanya büyüyor
GİRİŞ 16.05.2022 17:34 GÜNCELLEME 16.05.2022 17:52
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Belçika'da Flaman ve Fransızca konuşan Valon bölgelerinde 2019'dan bu yana helal kesime izin verilmiyor.

Müslümanların kendilerini temsil eden kuruluşlar vasıtasıyla bu duruma karşı Aralık 2017'de Anayasa Mahkemesinde başlattığı mücadele, mahkemenin 30 Eylül 2021'de yasağı getiren yasaların din özgürlüğü ile uyumlu olduğuna hükmetmesiyle sekteye uğradı.

Bunun üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyarak hukuki süreci sürdüren Müslüman toplum, şimdi ise Brüksel Başkent Bölgesi parlamentosunun yasağı gündeme almasıyla ülkenin tamamında helal kesimin yasaklanması riskiyle karşı karşıya.

Özellikle Kurban Bayramı'nda dini vecibelerini yerine getiremedikleri için büyük üzüntü duyan Müslümanlar, Brüksel'de yasağın yasalaşmaması için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya verilen destek 112 bin 258'i buldu. Yahudi inancında da hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesi anlamına gelen "koşer" kesim gereği Yahudi toplum da kampanyaya destek veriyor.

"İTHAL ET TÜKETMEK MECBURİYETİNDEYİZ"

Belçika İslam Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Fatih Bayraktar, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede "Şu an genel olarak ithal et tüketmek mecburiyetindeyiz. Brüksel bölgesi, dini usullere göre kesim hürriyeti yürürlükte olan tek bölge ve tek kesimhane Anderlecht ilçesinde mevcut. Belçika'da yaşayan Müslümanlar sayıca fazla olduğu için sadece bir kesimhaneden etlerini temin etmeleri imkansız." diye konuştu.

Brüksel'de yasak getirildiğinde Belçika'nın tamamında dini usullere göre kesimin yasak olacağını vurgulayan Bayraktar, "Müslümanlar tüketimleri için başka olanakları değerlendirmek mecburiyetinde kalacaklar. Bu uygulamayı, tüketim konusunda Müslümanları zorlamakla birlikte esasında vatandaşın din hürriyetinin ihlali olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır." değerlendirmesini yaptı.

Bayraktar "Kampanyayı sadece Müslümanlar değil, toplumun her kesiminden, meseleyi bizim gibi dini hakların ihlali olarak değerlendiren insanlar da imzalıyorlar." diye konuştu.

"www.cclc.be/petition" sitesi üzerinden yapılan imza kampanyasına 16 yaşından büyük herkes katılabiliyor.

11 milyon 400 bin nüfuslu Belçika'da, 1 milyon kadar Müslüman yaşıyor. Bunların 450 bini Faslılar, 300 bini Türklerden oluşuyor.

 

KAYNAK: AA
Enes Taha Ersen Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Enes Taha Ersen
YORUMLAR 8
 • Metehan 6 ay önce Şikayet Et
  Saçma sapan yorumlar.yok helal için buraya gelin felan avrupada hiç sokakta südyenle gezen görmedim.
  Cevapla
 • ??? 6 ay önce Şikayet Et
  Birileri yasamayin orda muslumanligi yasamadiktan sonra demis peki siz Turkiyede yasiyorsunuz kac kisi 32 farzi biliyor? kac kisi gusul biliyor? sozum ona musluman adi altinda sozde musluman olarak yasiyorsunuz...
  Cevapla
 • akinaslan 6 ay önce Şikayet Et
  en azından helal gıdalar tüketiyoruz
  Cevapla
 • Haydar 6 ay önce Şikayet Et
  1 milyon Müslümanın orada sözünü gecirememesi ilginç. Hele 300 bin Türk. Bir Türk dünyaya bedeldir.
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Yakında müslümanlar çoğunluk olur avrupa da. Bunun şçin yaşayın orada. Tavşz vermeden tabii.
  Cevapla
 • müslim 6 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'deki müslümanlar gibi olacaklarsa, hristiyan kalmalrında bir sıkıntı yok
  Cevapla
 • Emin Çiftçi 6 ay önce Şikayet Et
  Helal et yemek için göç edin sizi orda tutan ne.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Soylu açıkladı: İBB kadrosunda 6 PKK'lı tespit edildi
Aliyev'den sinsi plan yapanlara gözdağı: Bilsinler ki Türk ordusu yalnız değil