Avusturya'da anaokulu öğrencilerine başörtüsü yasağı kaldırılıyor

Avusturya’da anaokullarındaki öğrencilere yönelik yaklaşık 3 yıldır uygulanan başörtüsü yasağının yürürlükten kaldırılması kararlaştırıldı.

Avusturya'da anaokulu öğrencilerine başörtüsü yasağı kaldırılıyor
Avusturya'da anaokulu öğrencilerine başörtüsü yasağı kaldırılıyor
GİRİŞ 19.05.2022 21:21 GÜNCELLEME 19.05.2022 21:22
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Avusturya'nın kamu yayıncı kuruluşu ORF, Başbakanlığa dayandırdığı haberinde, eyaletler ve federal yönetim arasında ülkedeki bütün anaokullarında 5 yıl süresince uygulanacak düzenlemelere ilişkin uzlaşı sağlandığını kaydetti.

Haberde, eyaletler ve federal yönetim arasında tartışmaya neden olan, anaokulu öğrencilerine yönelik yaklaşık 3 yıldır uygulanan başörtüsü yasağının sonlandırılması hususunda tarafların anlaştığı aktarıldı.

Kasım 2018'de dönemin aşırı sağcı iktidarı tarafından yürürlüğe sokulan anaokulu öğrencilerine yönelik başörtüsü yasağının ağustosta sona ereceği belirtilirken, eyaletler ve federal yönetim arasında belirlenen yeni anaokulu düzenlemesinin yarın kamuoyuyla paylaşılacağı da ifade edildi.

Eyalet yöneticilerinin anaokullarında başörtüsü takan öğrencilerin bulunmaması ve söz konusu düzenlemenin anayasayla bağdaşmaması nedeniyle uygulamanın kaldırılması talebinde bulunduğu, federal yönetimin de bu isteği kabul ettiği bildirildi.

Avusturya’da başında dönemin Başbakanı Sebastian Kurz’un bulunduğu merkez sağ Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) iktidarı tarafından anaokulu ve ilkokullarda başörtüsü yasaklanmıştı.

Avusturya Anayasa Mahkemesi, aralık 2020’de ilkokullarda uygulanan başörtüsü yasağının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti.

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici
YORUMLAR 3
 • nasri 6 ay önce Şikayet Et
  Utanmaz tabi ki
  Cevapla
 • 007 6 ay önce Şikayet Et
  İngiltere ziyaretindeyken Hayrünnisa Gül " kim ilköğretim çocuklarına başartüsü taktırırsa şöyle böyle yaparım" diye birşeyler söylediydi.Utanır mi bilmem
  Cevapla
 • Urfalı kürt 6 ay önce Şikayet Et
  O ve eşi zaten ne olduğu herkes biliyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Şeytanın bile aklına gelmez: Sahte doktorla ilgili 'pes artık' dedirten detay!
İstanbul'a hayvan barınağı projesi: 39 ilçeyi kapsayacak!