Ukraynalı askerlerin eşleri ve annelerinden Erdoğan'a: Putin'i ikna edebilecek tek güç!

Ukrayna'nın Mariupol şehrinde mahsur kalan askerlerin İstanbul'da olan eşleri ve anneleri, ikinci kez destek çağrısında bulundu. Kadınlar, Başkan Erdoğan'a savaşı durdurması için Putin'i ikna etme çağrısında bulundu

GİRİŞ 21.05.2022 08:21 GÜNCELLEME 21.05.2022 09:20
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Rusya'nın 24 Şubat günü Ukrayna topraklarına yönelik başlattığı savaş devam ediyor.

Aylar süren savaşla binlerce kişi canından olurken, milyonlarca kişi de yurdundan oldu.

Savaşın en büyük yıkıma sebep olduğu yer olan Mariupol'de ise mahsur kalanlar kurtarılmayı bekliyor.

Bölgedeki Ukraynalı bazı askerlerin yakınları bugün İstanbul Bahçelievler'deki bir otelde basın toplantısı düzenleyerek gözyaşları içinde yardım istedi.

"KÖTÜ GÜÇLERE SON VERİLMELİ, İYİLİK KAZANMALI"

Eşleri ve çocukları için yardım bekleyen kadınlar ,Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile görüştüklerini, beraber ağladıklarını, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'a da minnettar olduklarını belirtti.

Eşi için yardım bekleyen Natalia Zarytska, şunları söyledi:

"Dünyada her şeyin bir sınırı vardır. İyilik ve kötülük irade ve işkence... Biz bugün sadece Mariupol'de savaşanların eşleriyle değil, herkesle birleştik. Kötü güçlere son verilmeli, iyilik kazanmalı. Biz eşleriz, anneleriz. Ukrayna esir düşen savaşçılarımıza yardım etmek için sivil toplum kuruluşları kurmak istiyoruz. Bu kurumun ana vazifelerinden bir tanesi eşlerimizin bir an evvel evlerine dönmeleridir.

"TÜM DÜNYAYA SESLENİYORUZ"

Hedefimiz dünya basınına, devlet liderlerine hitap etmek. Yakınlarımızın hayatlarını kurtarabilmek için elimizden geleni yapacağız. Hedefimiz Rusya savaşçılarının anneleriyle irtibata geçmek. Biz tüm dünyayı çağırıyoruz. Çağrımızda savaş esnasında Cenevre sözleşmesiyle ilan edilen prensiplere Rusya'nın da uyması gerektiğini vurgulamak isteriz" dedi.

"TÜRKİYE GÖZLEMCİ OLMALI"

Azovstal'daki çelik fabrikasında mahsur kalan askerlerden birinin annesi olan Natalia Kravtsova da "4 Ukraynalı kadın olarak Türkiye'ye geldik. Hedefimiz Türkiye halkına ve Cumhurbaşkanı'na seslenmekti. Mariupol asgari birlik üyeleri bizim yakınlarımızın kurtarılması için başvuruda bulunduk. Türkiye üçüncü bir şahıs olarak bu sürece katılabilir. Hadiseler sürekli yer alıyor, durum değişiyor. Türkiye'de bulunduğumuz zaman içinde savaşçılarımız önemli karar aldılar. Fabrikayı terk ederek tahliye etmeleri için Rusya'nın kontrol altında bulunan bölgelere tahliye olacak. Savaşçılarımız cehennemden cehenneme bir yol alıyorlar. Türkiye bu sürecin garantörü olarak kendine düşen vazifeyi yerine getirecek ve onların sağ kalması için gereğini yapacaklar. Türkiye gözlemci olarak bu süreci takip edebilir ve bizim savaşçılarımızın sağ kalması için tedbir alabilirler. Rusya onları nereye yerleştirirse, Türkiye'nin gözlemci olarak takip etmesini istiyorum ve rica ediyorum." diye konuştu.

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN, PUTİN'LE KONUŞABİLECEK TEK GÜÇ"

Toplantıda neden sadece Türkiye'den yardım çağrısı yaptıkları sorulan kadınlardan Natalia Zarytska ise "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uluslararası çapta önemli bir lider. Putin'le konuşabilecek tek güç olarak nitelendiriyoruz. Biz kendisine başvurduk ve Azovstal'deki savaşçılarımıza destek verecek şahsiyet odur diye düşündük. Kalbim sürekli eşimle birlikte ben dünyanın en güçlü liderlerine başvurmak istiyorum. Benim kanaatime göre akıllı ve tecrübeli politikacı. Onun yardımcı ve faydalı olacağından emin olacağımız için ona hitap ettik." dedi.

Kadınlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup göndermek istediklerini de belirtti.

KAYNAK: DHA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 27
 • Alparslan bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazık oldu ukrayna'ya, amerika ukraynayi poligon,avrupa kendine siper yapti...peki bu ukraynalilar yem olduklarını anlayacak kadar akılları yokmuydu diye sormak lazim...
  Cevapla
 • Yın bek 1 yıl önce Şikayet Et
  Zelenski o kadar vatandaşının kanına girdi komedyen den başkan yaparsanız Rusya ya artistlik yapar sonuç ortada
  Cevapla
 • Mehmet Demir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ukrayna'da kim saldıran ve kim savunan taraf, kim güçlü kim zayıf ve kim haklı kim haksız gayet açık. Nükleer silahları olan bir ayıyla komşu olmak korkunç bir şey. Ukrayna nın başına gelenin daha kötüsü bizim başımıza da gelebilir. Bunları düşünerek yazalım.
  Cevapla
 • Sivasspor 1 yıl önce Şikayet Et
  Zelensk kuklasına yüzde 73 oy verirken dusunseydiniz ya
  Cevapla
 • Tövbekar 1 yıl önce Şikayet Et
  Ablalar kılıçtaroğlu nu ve Meral hanımı arayın onlar putini arar ikna ederler. Bizimkiler reisi beğenmiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier davetlilere döner kesti
Yiğidolar pes etmedi! Fenerbahçe 90+4'te yıkıldı