Boris Johnson'un babası Fransa vatandaşı oldu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un babası Stanley Johnson, AB ile bağını korumak için Fransa vatandaşı olduğunu açıkladı.

Boris Johnson'un babası Fransa vatandaşı oldu
Boris Johnson'un babası Fransa vatandaşı oldu
GİRİŞ 21.05.2022 09:32 GÜNCELLEME 21.05.2022 09:40
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türk kökenli İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın babası 81 yaşındaki Stanley Johnson, Brexit'in sona ermesine saatler kala Fransız vatandaşlığına başvurmuş ve "Yanılmıyorsam zaten Fransız'ım" ifadelerini kullanmıştı.

Fransa Adalet Bakanlığı, Johnson'ın 18 Kasım 2021'de yapılan başvurusunun Çarşamba günü kabul edildiğini açıkladı.

Johnson, Belçikalı haber sitesi BFMTV'ye konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

AB İLE BAĞINI KORUMAK İÇİN

Johnson, Brexit sonrasında Avrupa Birliği ile bağını korumak için bu kararı aldığını söyledi.

Başbakanlık Ofisi ise Stanley Johnson'ın Fransız vatandaşlığını kabul etme kararını, "kişisel bir karar" olarak değerlendirdi.

"KENDİMİ BİR KEZ DAHA AB ÜYESİ OLARAK GÖRÜYORUM, BU ÇOK İYİ"

Cuma günü yaptığı açıklamada "çok mutlu olduğunu" söyleyen Stanley Johnson, "Kendimi bir kez daha AB üyesi olarak görüyorum, bu çok iyi" diye konuştu.

Büyükannesi ve tüm ailesinin Fransız olduğunu belirtti ve şöyle devam etti: "Bu yüzden kimliğimin bir parçasını geri almak benim için çok değerli bir şey."

"ÜLKEYE BAĞINI KANITLAYANLAR"

Normalde Fransız yasalarına göre Fransa vatandaşı bir ailenin çocuğu, eğer ailesi 50 yıldan uzun süre Fransa dışında vatandaşlık haklarını kullanmadan yaşadıysa, Fransız uyruğuna geçemiyor.

Ancak Fransa Adalet Bakanlığı, Johnson'ın Fransız vatandaşlığı alma hakkının "kültürel, profesyonel, ekonomik ya da ailevi" nedenlerle ülkeye bağını kanıtlayanlar için sağlanan muafiyet kapsamında geçerli olduğunu söyledi.

Bakanlık, söz konusu vatandaşlığı yalnızca kendisine verildiğini, aile fertlerini kapsamadığını da belirtti.

"BREXİT'TE "HAYIT" OYU VERMİŞTİ

Başbakan Boris Johnson, Brexit olarak da bilinen İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecine liderlik etmişti.

Annesi bir Fransız olan Stanley Johnson, oğlunun aksine 2016'daki Brexit referandumunda "hayır" oyu vermişti. Ancak Stanley Johnson daha sonra, "AB'den kurtulma zamanının geldiğini" söyleyerek fikrini değiştirmişti.

ALİ KEMAL'IN TORUNU

Öldürülen Osmanlı İmparatorluğu'nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal'in torunu olan Stanley Johnson, 1979-1984 yılları arasında Avrupa Parlamentosu'nda vekillik görevi yürütmüştü.

Brexit sonrasında, Birleşik Krallık vatandaşlarının başka bir AB ülkesinin vatandaşlığı almasında artış yaşandı. 2015'te 1.826 Birleşik Krallık vatandaşı AB vatandaşlığı alırken 2017'de bu sayı 13 bin 141'e çıktı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 9
 • Beko 1 ay önce Şikayet Et
  Kendileri bunu kabul etmez kendilerini İngiliz görürken, biz neyin peşindeyiz. Fetöce vatan hainleri gibi dedeside bir vatan haini gibi öldürülmüş aileside İngiltere ye kaçmış
  Cevapla
 • Halil 1 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten kendisini Müslüman Türk olarak görmeyen ve her şeyini değiştirmiş ve kaybetmiş,Türklere faydası olmayan kişiyi Türk olarak göstermeye çalışmanız hiçte hoş değil.
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Bence de Türk kökenli demeyin dedesini Alikemal i araştırın kesin ajandır Osmanlı düşmanıdır Türk düşmanıdır vatan hainidir kesin
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Allah sonumuzu hayr etsin merhum Ali kemal acaba devleti aliyye'ye bir yanlış mı yaptı da çoluk çocuğu nihayetinde ecnebi oldu, çok üzücü bir durum. Rabbimden dileğim beni ve soyumu müminlerden eylesin, eğer kafir olacaksa alsın canını.
  Cevapla
 • Atilla 1 ay önce Şikayet Et
  Ülkesini, milletini, kültürünü terkeden böyle sararır solar ve kaybolur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun 'Erdoğan, bakanını da al git' sözlerine tepki
Asgari ücret maliyetleri yükseltmiş! Bayramdan sonra yüzde 30 zam yapacağız